geodesie kamer Tien feiten over de BRT die je misschien nog niet wist Geodesiekamer in Science Centre Delft 12 Geo-Info I 2017-3 Het Kadaster publiceert sx per jaar een bij gewerkte Basisregistratie Topografie (BRT). Wist je dat de BRT... 1. ...gedetailleerd gekarteerd wordt op basis van luchtfoto's die maximaal een jaar oud zijn? 2. ...het enige landelijke geodata-bestand is met een uniform overzicht van windturbines? 3. ...door de brandweer wordt gebruikt om in natuurgebied de berijdbare zandpaden van minimaal 2 meter breed te vinden? 4. ...de grenzen van alle bebouwde kommen en van buurtschappen bevat? 5. ...achtergrondkaart op PDOK in 2016 meer dan vier miljard keer is bekeken, en daarmee ver reweg de populairste kaart op PDOK is? 6. ...alle kilometerpalen langs wegen, spoor, vaar wegen én dijken bevat? 7. ...landsdekkend alle religieuze gebouwen van de belangrijkste godsdiensten bevat? 8. ...het meest nauwkeurige en volledige wegen assenstelsel heeft, zelfs beter dan het NWB? 9. ...ook beschikbaar is als Linked data, zodat je er snel allerlei wetenschappelijke analyses mee kunt uitvoeren? 10. ...voor overheidsorganisaties de wettelijk ver plicht te gebruiken achtergrondkaart is? Kijk ook eens op www.kadaster.nl/-/topionl. Een PostGIS database versie is te vinden op data.nlextract.nl/topionl/postgis/. Uit: LinkedIn groep Basis Registratie Topografie (BRT) (www.linkedin.com/groups/4434153), Jan Willem van Aalst. overheden zodat we ze kunnen interesseren voor deelname aan een nationaal initiatief basisdata. Vooruitzicht Het ziet er naar uit dat AHN3 de laatste landsdekkende opname zal zijn in deze vorm. Vanaf 2020 blijft de behoefte bestaan aan een landsdekkend hoogtebestand van Nederland. De specificaties hiervan zijn nog niet helemaal duidelijk maar worden in de loop van 2017 bepaald in overleg met de eindgebruikers en afgestemd op de technische mogelijkheden. Bronnen Dentz, F,, Halderen, L. van, Possel, B., Esfahany, S.S., Slobbe, C.,Wor- tel, T. (2006). POSEIDON. On the potential of satellite radar inter- ferometry for monitoring dikes of the Netherlands, a technical feasibility study. Delft University of Technology, Geomatics. Hinsbergh, W. van, Post, M., Zwerver, B., (2017). 3D-omgeving Nederland. In: GIS Magazine2017-1, p.8-11. Hirschmüller, H. (2011). Semi-Global Matching - Motivation, Deve lopments and Applications. www.ifp.uni-stuttgart.de/publicati- ons/phowo11/180Hirschmueller.pdf King, V. (2016). What do Geiger Mode and Single Photon Mean for Linear LiDAR? www.pobonline.com/artides/98188-what-do- geiger-mode-and-single-photon-mean-for-linear-lidar Bregt, A.K., Grus, L., Beuningen, T. van, Meijeren, H. van, 2016. Watzijn de effecten van een open Actueel Hoogtebestand Neder land (AHN)? Wageningen University Research. Michael van der Meer, hoofd Science Center van de Technische Universiteit Delft/Science Centre Delft, schakelde in maart Tinker Imagi- neers in bij het ontwerpen van hun vergaderzaal annex kleine collectietentoonstelling geodesie. Het leverde prachtige visualisaties op die ons bereikten via Joop Gravesteijn, dank daarvoor. Voor de vakwereld iconisch Schermerhorn-meubi- lair kwam uit de DHC-collectie van de stichting De Hollandse Cirkel in de Torenkamer van Kanaalweg 4 in Delft en verder: wordt vervolgd! Het Science Cen tre zit om de hoek op Mijnbouwstraat 120. Adri den Boer Frans Rip is redacteur Geo-Info en GIS facilities coördinator bij Wageningen University. Hij is bereikbaar via frans.rip@wur.nl. Erik Nobbe is programma manager bij het Waterschaps huis. Hij is bereikbaar via e.nobbe@hetwaterschapshuis.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 14