I 1 s o.a s 1 ir uilL n 16 I Geo-Info I 2017-3 cadastral Land cover Estonia land cover UK 0.5 •o I 0' c '3 ar 0.2 0.1 Smallest field size (as average cb.ecL size) Figuur 2 - Benodigde rekentijd versus veldgrootte van het laagste niveau. We hebben groottes gebruikt van 20 tot 220 keer de gemiddelde vlakgrootte. De grafiek van Figuur 2 laat zien dat we, als vuistregel, de kleinste velden ongeveer 100 keer de gemiddelde vlak grootte moeten geven (dus zo'n 10.000 objecten per veld). Dan is de benodigde tijd voor het hele proces optimaal. Verder kunnen we concluderen dat als de veldgrootte te klein gekozen wordt, dit leidt tot vrij veel overhead. Er wordt dan onnodig veel tijd besteed aan het kopiëren van data van lager gelegen velden naar hoger gelegen velden, terwijl het generalisatieproces niet veel kan versimpelen (veel objecten die over de veldrand liggen op lagere niveaus). De aanpak biedt twee mogelijke manieren voor het verwerken van velden ('schedulen'). Bij de eerste manier (Figuur 3(a)) worden eerst alle velden op één niveau compleet verwerkt. Pas als voor dit niveau alle velden klaar zijn, wordt gestart met velden van het volgende niveau. Bij de tweede manier (Figuur 3(b)) wordt gebruik gemaakt van de ouder-kind relatie die velden in de Fieldtree hebben en wordt een ouder gepland om verwerkt te worden, als de negen kind-velden compleet gegeneraliseerd zijn. We hadden verwacht dat de tweede strategie behoorlijk wat sneller zou kunnen zijn, maar hier was slechts sprake van een beperkte reductie van benodigde rekentijd (van 340 naar 290 seconden, wat een reductie betekent van 15%). Naast deze statistieken, wilden we ook inzichtelijk krijgen of het resultaat van het generalisatieproces kwalitatief beïnvloed wordt door de verdeel-en- heers aanpak. Hiervoor hebben we dezelfde data set omgezet naar vario-schaal structuur, zowel met onze verdeel-en-heers aanpak versimpeld, als ook zonder de verdeel-en-heers aanpak toe te passen (als één grote taak). Figuur 4 toont dat er in dit geval geen opmerkelijk grote verschillen zijn waar te nemen tussen de twee resultaten. Bij het toepassen van de verdeel-en-heers aanpak op het generalisatieproces dat we voor wegen hadden ontwikkeld (zie eerste artikel in deze serie, Suba, et al. 2017 - Geo-Info nummer 1, 2017) bleek dat de verdeling van kaartobjecten over de velden een probleem vormt voor de analyses waar buurobjecten moeten worden meegeno men. Om dit op te lossen, stellen we binnen een veld een 'alleen lezen'-buffer in. De objecten die te dichtbij de rand van het veld liggen, mogen deze ronde zelf niet meedoen in het generali satieproces (ze worden dus op dit niveau zelf nog niet versimpeld), maar kunnen wel gebruikt worden bij analyses voor de generalisatie van andere objecten. Te dichtbij de rand wordt in dit geval bepaald met behulp van een topologische maat (Figuur 5 toont dat alle objecten in het rood die binnen twee stappen vanaf de rand van het veld afliggen nog niet worden versimpeld). Een andere optie de we hebben overwogen (maar niet geïmplementeerd) is het toevoegen van een buffer aan elk veld, zodat voor deze buf fer vervolgens 'alleen lezen' objecten beschikbaar zijn. Het voordeel is dat er per veld meer gege neraliseerd kan worden, nadeel is dat er meer data per veld (van niveau naar niveau) gekopieerd moet worden. Door te testen met de verschillende datasets hebben we laten zien dat de aanpak in principe werkt op verschillende soorten data. Verder laat het testen met de wegenkaart zien dat het ook mogelijk is om buurobjecten tot de beschikking te hebben (als dit nodig is voor het generalisatie- 15 14 13 12 11 10 9 S 7 6 5 A 3 2 1 0 Process activity joo 1S0 200 25(i processing time per liflld [51 3SO 15 14 13 12 11 10 9 S S 7 6 5 A 3 2 1 0 Process activity 1 I UUJJ I l i! Ill 1 j 50 JOU ISO 200 2SO processing time per lieid [51 300 350 Figuur 3 - Verschillende manieren om velden te verwerken. Merk op dat de verschillende kleuren overeenkomen met verschillende niveaus in de Fieldtree (rood komt overeen met laagste niveau).

Geo-Info | 2017 | | pagina 18