C KT) 1 Conclusie J 2017-3 I Geo-Info 17 Figuur 4 - Test data, input en output (met en zonder verdeel-en-heers aanpak). Figuur 5 - Toepassen van een inwaartse 'alleen lezen' rand. Objecten die op dit niveau voor het veld rechtsonder niet versimpeld mogen worden, worden in het rood getoond. proces). Met de aanpak kunnen velden in parallel worden verwerkt, terwijl elk kaartobject slechts eenmaal wordt gegeneraliseerd. We hebben een verdeel-en-heers aanpak gepresenteerd die gebruikt kan worden om voor zeer grote datasets een vario-schaal structuur te vullen met data. We hebben laten zien dat de aanpak toegepast kan worden op verschillende soorten input data, zoals CORINE-landcover of een kaart van een wegennetwerk (Nationaal Wegen Bestand). De aanpak maakt het mogelijk dat het generalisatieproces in parallel uitgevoerd kan worden. Hierbij is de Fieldtree een zeer goed uitgangspunt gebleken: naast het verdelen van de objecten over velden beschikt de Fieldtree ook over meerdere niveaus en worden de velden per niveau 'slim' verschoven. De objecten die niet gegeneraliseerd kunnen worden op een lager gelegen niveau, worden versimpeld op Lina Huang, Martijn Meijers, Radan Suba, Peter van Oos- terom, Vario-schaal gegevens in een Geoweb context, Geo- Info, 14(2), pp. 74-78, 2017. Peter van Oosterom, Tom Vijl brief, The Spatial Location Code, Proceedings of the 7th International Symposium on Spatial Data Handling, SDH'96, Delft, August, 1996. Frank, A. U., Barrera, R., The Fieldtree: A data structure for Geographic Information Systems. Proceedings of the First Symposium on Design and Implementation of Large Spa tial Databases, SSD '90, Springer-Verlag New York, Inc., New York, NY, USA, pp. 29-44, 1990. Judith van Putten, Peter van Oosterom, Generaliseren van vlakkenpartities (2); GAP-trees, testresultaten en verbeterin gen, Geodesia, 42(11), pp. 499-505, 2000. Dit artikel is een bewerking van het Engelstalige artikel: Martijn Meijers, Radan Suba, Peter van Oosterom, Parallel Creation of Vario-Scale Data Structures for Large Datasets, In: ISPRS Archives Volume XL-4/W7,4th ISPRS International Workshop on Web Mapping and Geoprocessing Services, Sardinia, pp. 1-9,2015. een hoger niveau (waarbij meerdere delen van een kaartobject weer aan elkaar gelegd worden). Deze Fieldtree gebaseerde verdeel-en-heers aan pak past goed bij het generalisatieprobleem, maar is mogelijk ook bruikbaar voor andere ruimtelijke problemen (bijvoorbeeld het produceren van een datastructuur met expliciete topologie). Moge- lijkkan de Fieldtree tevens behulpzaam zijn bij het updaten van onze vario-schaal structuur. Door het 'lokale veld' criterium in plaats van het globale criterium en door van de objecten de relatie met de Fieldtree velden te onthouden, kan bepaald worden welk deel van de vario-schaal structuur opnieuw moet worden gegeneraliseerd. Dit is werk voor toekomstig onderzoek. Bronnen Peter van Oosterom, Martijn Meijers, Variabele-schaal geo- informatie, Geo-Info, 9(10), pp. 14-19, 2012. Radan Suba, Martijn Meijers, Peter van Oosterom, Wegen netwerken in vario-schaal structuren, Geo-Info, 14(1), pp. 44-48, 2017. a Radan Suba is promovendus GIS technologie bij de TU Delft. Hij is bereikbaar via R.Suba@tudelft.nl. Martijn Meijers is onderzoeker GIS technologie bij de TU Delft. Hij is bereikbaar via B. M. Meijers@ tudel ft.nl. h. Peter van Oosterom is profes sor GIS technologie bij de TU Delft. Hij is bereikbaar via P.J.M.vanOosterom@tudelft.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 19