Aanwijzing ijkbasis Loenermark als rijksmonument Verslag De minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap heeft eind maart besloten de ijkbasis op de Loenermark/ Zilvense Heide in Apeldoorn aan te wijzen als Rijksmonument in het kader van de Erfgoedwet. Op 19 mei 2017 vond namens haar de aanwijzing op locatie plaats. Dit was zelfs het eerste rijksmonument in het kader van de nieuwe Erfgoedwet! Op 20 september 2007 zegde een Apeldoornse wethouder op dezelfde plek aanwijzing tot gemeentelijk monument toe. Nu waren er tenten en paraplu's bij. 18 Geo-Info I 2017-3 Pagina 20 uit RCE-tijdschrift 2017-2. In het voor 19 mei al verschenen Tijdschrift van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed nummer 2, 2017, waren er twee pagina's aan gewijd. Het waren bijgaande titelpagina en een tekstpagina van Eline Jörg, adviseur architectuurhistorie, en Willem Derickx, landmeetkundige en specialist geografische informatie. Beiden zijn werkzaam bij de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed. Hun eerste zin luidde: "Nederland is het nauwkeurigst opgemeten land ter wereld." Hun slotzinnen waren: "De gemeente Apeldoorn onderzoekt momenteel hoe de basis het beste kan worden geconserveerd en beheerd. Dat doet zij met medewerking van het Kadaster, Gel- dersch Landschap Kasteelen, de stichting De Hollandse Cirkel en de Nederlandse Com missie voor Geodesie. De reeks betonnen palen op de Zilvense Heide geeft prachtig de stand van de technologie in de weder opbouwperiode aan. Met de aanwijzing van deze unieke ijkbasis als rijksmonument heeft Nederland een tastbare herinnering uit de geschiedenis van de landmeetkunde beschermd." De stichting De Hollandse Cirkel (DHC) haalde hiermee voor het eerst dit prachttijdschrift. Feestprogramma Apeldoorns monumentenwethouder van nu, Nathan Stukker, opende het praatwerk. Hij gaf als eerste het woord aan Rob Boekhorst, nu betiteld als oud-hoofd van de afdeling Land meten (in 2007 schreef ik op dat hij van de afdeling Ruimtelijke Informatie was!). Hij startte in 1996 bij de gemeente en hoorde nog verha len over zijn voorganger Ashouwer, die "had gestimuleerd dat de ijkbasis hier kwam" De tweede spreker was DHC-erevoorzitter en Apeldoorner prof.dr.ir. Leen Aardoom, in 1957 als student nog bij de bouw van de basis betrokken. Hij memoreerde veel, net zoals

Geo-Info | 2017 | | pagina 20