2017-3 I Geo-Info tien jaar geleden: de toen nog solitaire lande lijke driehoeksnetten met schaalverschillen, de getrouwheid van Nederland om gevolg te geven aan internationale afspraken om daar wat aan te doen en de hulp van Finse profes soren. Opnieuw was de leukste opmerking dat, toen de ijkbasis werd gemeten, de eerste Spoetnik de lucht inging als opmaat voor GPS dat de basis overbodig zou maken! Aardoom zag nu vooral Kadaster-directeur Stoorvogel als verantwoordelijke voor de keus van de stabiele en rustige Loenermark als locatie (zijn rijksdienst was ook net in Apeldoorn bezig met een hermeting). Hij memoreerde ook de vergeefse concurrerende ideetjes voor het noorden en het zuiden des lands, het laatste tevens voor gebruik door de Belgen! Na jaren ijken van elektronische afstandsmeters werd de doodssteek voor de basis de herdefinitie van de standaardmeter in 1983 (waarna atoomklokken vervangers werden). Susan Lammers (RCE) gaf Nathan Stukker (Apeldoorn) rijksmonumentenschildje. meetpunt in de dominante ondergrondse kelder van de betonnen pijler. De archeologe Masja Parlevliet van de gemeente Apeldoorn vond het dus vooral een archeologisch monument!. Sinds 2000 is de ijkbasis niet meer in gebruik, terwijl wetenschappers in 1957 wisten dat de constructie zeker meer dan een eeuw zou worden benut. Radio Kootwijk - ook een rijksmonument in Apel doorn - overkwam zoiets ook al. Adri den Boer Genodigden bij 'cultuurdaad' van 1957 in een nat landschap... Literatuur Adri den Boer, IJkbasis Loenermark na 50 jaar monument, in: Geo-lnfo 2007-11, p. 424/425. De waarnemend directeur van de stichting Geldersch Landschap en Kasteelen, de erfpachthoudster, noemde de ijkbasis een "cultuurdaad in een prachtig landschap", een breuklijnloos gebied. De opmerking: "Alsje iets wilt, moet je de sleutel hebben", vond hij symbolisch voor samenwerking (en Kadaster-museummannen hadden het kistje met de sleutels van de pijlerkappen meegebracht). Slot Directeur Susan Lammers van de RCE gaf tot slot de Apeldoornse wethouder de aanwijzingspapieren én een rijksmonumen tenschildje. Het paaltje ervoor stond al in de grond, zo bleek bij het aansluitende toosten bij de ijkbasis zelf. Bekeken werd daar ook het ...met ook nog een meegenomen natje (met glas en paraplu wethouderStukker).

Geo-Info | 2017 | | pagina 21