De lesbox 22 Geo-Info I 2017-3 De lesbox is een initiatief van Symen Timmermans als coördinator Geo-onderwijs bin nen SAGEO en bestaat sinds 2011. De lesbox wordt door zo'n 10 ROC's gebruikt door het hele land. Coördinatie van uitleen is in handen van Symen. De lesbox voorziet in een duidelijke behoefte; mede omdat in de opleidingen bouw en infra meer aandacht wordt besteed aan maatvoering en BIM (Bouw Informatie Model). Naast landmeet kundige apparatuur bevat de lesbox ook onderwijsmateriaal, software en materiaal voor bijscholing van docenten. Een deel van de apparatuur is nieuw en mede mogelijk gemaakt door een verkregen subsidie vanuit het 'Platform Beroepsonderwijs' gericht op het gezamenlijk invullen van het geo-onderwijs op het mbo. Behalve het mbo kan ook het hbo gebruik maken van de lesbox. Scholen kunnen kiezen uit meerdere pak ketten, alleen GPS of ook Total stations en waterpasinstrumenten. Scholen betalen een jaarlijkse vergoeding voor het gebruik van de lesbox gedurende een van tevoren af te spreken periode. Op dit moment zijn het Kadaster en de Provincie Gelderland de belangrijkste partijen die apparatuur over hebben gedragen aan de lesbox. De lesbox bevat onder andere: 14 GPS toestellen; 6 Total Stations 1 Robotic Total Station (donatie van de provincie Gelderland); 6 digitale waterpasinstrumenten; Een bijscholingscurus voor docenten voor het mbo, afdeling bouw/infra. Met behulp van deze bijscholingscursus kan de docent kennis opdoen van appara tuur in lesbox voordat men hiermee met studenten aan de slag kan. Verder zijn er bijdragen in de vorm van: De referentie voor GPS-toestellen wordt gratis ter beschikking gesteld door 06-GPS en Leica; Software om de koppeling te maken tussen AutoCAD en de landmeetkundige appa ratuur wordt gratis ter beschikking gesteld door CAD Accent (www.cadaccent.nl) Wilt u de lesbox gebruiken of een donatie doen? Dan kunt u hiervoor contact opne men met Symen Timmermans: stimmermans@friesepoort.nl of 06-48137953. akte. Hij moet hiervoor natuurlijk van zijn zetel komen en afdalen naar de plek van de tafel. Maar dit is nu eenmaal zijn deel van de ceremo nie en kan dus niet overgeslagen worden. Nadat Symen een kwartiertje de tijd genomen heeft voor een dankwoord aan de raad is de plechtigheid achter de rug en kunnen we de zaal verlaten. Ik stop snel de filmopname en neem het statief onder mijn arm. De fotocamera houd ik ergens anders vast. Achteraf blijkt hij ergens aan het statief te bungelen. Symen en ik lopen achteruit de zaal uit, de raad ondertussen groetend (regelmatig een knikje maken hebben we van de bode gehoord). We krijgen weer koffie met het inmiddels bekende Arnhemse Meisje aangeboden. Na het nuttigen ervan lopen we snel naar beneden waar de appara tuur keurig ingepakt in dozen op ons staat te wachten en door medewerkers van de provin cie vakkundig in onze auto geladen wordt. Realiteit Voor zover mijn voorstelling. In het echt gaat het als volgt. We rijden met onze auto Arnhem binnen en bekijken vol aandacht onze TomTom. We hebben instructies gekregen op welk adres we moeten zijn, maar ook weer niet. Het opgegeven adres ligt namelijk in de buurt van waar we moeten zijn en vanaf daar moeten we 'een eindje lopen' om op de plaats van bestemming te komen: een aantal garage boxen in een stukje van de stad dat 'ook wel' te bereiken is met de auto. Je moet wèl van de goede kant aan komen rijden. Uiteindelijk vinden we de garageboxen en arriveren op tijd. We bellen aan en worden even later hartelijk ontvangen door Martijn Roerdink van de provincie Gelderland (afde ling GEO). De apparatuur ligt inderdaad al op ons te wachten. Niks raadzaal dus. Deze wordt zomaar in één keer overgeslagen! Gewoon alleen een garagebox. Een illusie armer. Niet lang daarna sneuvelt ook de tweede illusie. Het is kennelijk de bedoeling dat we helpen met inladen. En dat van alles netjes in die dozen klopt ook niet helemaal. Alhoewel dit voor sommige apparatuur gelukkig wel het geval is. Het is veel apparatuur. Niet alles past in de auto en dus maken we een selectie. Voor het ophalen van de apparatuur die niet in de auto past, zullen we een tweede keer moeten rijden. De apparatuur blijkt een ware schatkist te zijn en bevat prachtige kroonjuwelen die uitste kend hun dienstdoen in de lesbox. Hoogte punt is toch wel de vondst van een kunststof pennetje dat bij een tablet hoort en, in het algemeen, als eerste wegraakt 'in het veld'. We bergen het juweeltje goed op. De wagen volgeladen. Het lukt ons uiteindelijk om alle kubieke centi meters onze auto te gebruiken en bovendien alle portieren te sluiten! Na het inladen van de spullen moeten we nog even de overdrachtspapieren tekenen. We lopen naar een koffieautomaat, drukken op een knop en krijgen onze bestelling in een plastic bekertje. In geen velden of wegen zijn mijn Arnhemse Meisjes te bekennen. We gaan naar beneden. Naar de hal. Al snel vinden we een tafel om de overdracht te doen door ondertekening van de documenten. En dat is zo gepiept. De meeste tijd besteden we aan een geanimeerd gesprek over de apparatuur en de toekomstige gebruikers ervan. We bedan ken Martijn voor de apparatuur en de hulp en we rijden met de uitpuilende auto en een tevreden gevoel terug naar huis. De overdracht is natuurlijk superefficiënt verlopen, maar de romantiek is er wel een beetje af. Of ik moet mijn fantasie wat minder de vrije loop laten in de toekomst Namens alle gebruikers bedankt SAGEO de pro vincie Gelderland voor deze mooie donatie aan de lesbox! Hiermee kunnen nog meer scholen voorzien worden van goed lesmateriaal. Dlederlck Magré is vanuit het Kadaster projectmanager bij Ty SAGEO (Stichting Arbeidsmarkt 1JGEO). SAGEO is een samenwer- jf kingsverband tussen bedrijfsle er ven, overheid en geo-onderwijs. Diederick is bereikbaar via fc info@arbeidsrriarktgeo.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 24