Kunstwerken, sluizen, vaargeulen, wegoppervlakken, enzovoorts. "Rijkswaterstaat heeft een schatkamer aan data, in totaal kent de organisatie rond de 1377 datasets!", vertelt Nienke Zeijlemaker, directeur Inwinning en Gegevensanalyse (IGA) bij Rijkswaterstaat (RWS). "Na het CBS zijn we de grootste dataleverancier binnen de Rijksoverheid. Het grootste deel van die data heeft ook een locatiecomponent; geo-data. Interessant voor veel organisaties en voor burgers. Je ziet dat data steeds belangrijker wordt in onze samenleving en daar zijn we als Rijkswaterstaat al pro-actief mee aan de slag. We zitten in de transformatie naar een datagedreven organisatie." Een veranderopgave die heel RWS raakt en waar Geo-Info meer van wil weten. 2017-3 I Geo-Info 25 van Rijkswaterstaat Interview door Roelof Keppel en Astrid van den Hoek In 2013 schreef Geo-Info over het Open data- beleid van Rijkswaterstaat (artikel Wim de Haas in Geo-Info nr. 8, 2013). Inmiddels zijn er veel veranderingen in gang gezet. Dat deze veran deropgave nodig is, is volgens Nienke Zeijlema ker eigenlijk vanzelfsprekend. "In onze Datakoers is neergelegd dat we de verandering inzetten langs onder meer de lijnen van datamanage- ment, data-innovatie en data-vakmanschap. Zo zetten we de transformatie naar een data- gedreven organisatie in. En daar zitten we mid denin. RWS is data, al meer dan twee eeuwen lang! Maar waar we vooral data inwonnen en ter beschikking stelden, is data uitgegroeid tot een productiemiddel waarmee we steeds meer onze operationele doelen realiseren. Deze (big) data op het gebied van leefbaarheid, veiligheid en bereikbaarheid binnen en buiten de overheid biedt kansen tot samenwerken die voorheen niet gebruikelijk waren." "De veranderopgave zijn we gestart met het optimaliseren van de processen. Bijvoorbeeld door het inventariseren van welke data we nu precies in huis hebben en hoe we het gebruik ervan kunnen optimaliseren. Zo kunnen we voldoen aan een belangrijk uitgangspunt van de i-Strategie RWS, namelijk om de data één keer in te winnen en meervoudig te kunnen gebruiken. We hebben weliswaar een beeld van welke data we hebben, maar we willen daar meer structuur in aanbrengen. We willen zorgen voor meer bewustwording binnen het bedrijf, dat mensen beter weten voor welke data en welke processen zij verantwoordelijk zijn. Dat zoeken we nu uit en bespreken we met elkaar." In het Rijkswaterstaat-gebouw in Delft hangen op diverse plaatsen architectuurposters over data. Zeijlemaker legt het uit aan de hand van een voorbeeld over vaargeulen. "Stel dat we in onze systemen informatie willen opnemen over vaargeulen. Dan moet je je afvragen: is dat wel nodig? Welke informatie is er al? En als we informatie gaan opnemen in onze systemen, aan de hand van welke definities doen we dat dan, de RWS-definities of sluiten we aan bij (inter) nationale standaarden die er al zijn? Er komt dus van alles bij kijken. Door deze processen te visualiseren en hier meer structuur in aan te brengen, krijg je het inzicht, overzicht en orde waarmee we goed kunnen inspelen op de digitale transformatie van onze samenleving. Maardan ben je er nog niet. Draagvlak creëren en de organisatie meenemen, is noodzakelijk. Daarom maak ik samen met de Chief Data Offi cer bij RWS, Claudia de Andrade, een ronde langs de proceseigenaren binnen Rijkswaterstaat." Aandacht voor data en datakwaliteit Het Rijkswaterstaat-onderdeel Centrale Informa tievoorziening (CIV), waar de directie van Zeijle maker onder valt, bestaat al langer. De rechts- voorgangers van de CIV zijn achtereenvolgens de voormalige Meetkundige Dienst (1931-2003), Adviesdienst Geo-informatie en ICT (2003-2007) en de Data-Informatie-Dienst (2007-2013). In 2013 is er een relatief grote reorganisatie geweest. De directie Inwinning en Gegevensanalyse (IGA) is toen voortgekomen uit de toenmalige directie Data van de Data-ICT-Dienst. "De accenten in het werk zijn verschoven naar bijvoorbeeld datakwaliteit en betrouwbaarheid van data", zegt Zeijlemaker. "Dat zijn immers belangrijke drivers voor een datagedreven organisatie. En daar zijn we vanuit de directie IGA heel hard mee aan de slag gegaan. Data is de olie van de 21ste eeuw. Rijkswaterstaat heeft een schatkamer aan data, waarvan we het gebruik door derden ook willen stimuleren. We stellen onszelf de vraag: hoe kunnen we verbanden leggen tussen onze eigen datasets, maar ook met die van andere overheidsorganisaties en marktpartijen? Als je daar combinaties van maakt of de samenleving stimuleert om dat te doen, kom je al snel uit op mooie toepassingen als apps. Maar door Big Data te gebruiken en Data Analytics toe te passen, levert het weer heel veel informatie op waarmee je zelfs je taken efficiënter en goedkoper kunt uitvoeren. Daarin zijn we nu wel stappen in aan het zetten samen met onze partners in de over heid en in het bedrijfsleven." Voor een geoliede samenwerking is het op orde hebben van de data van belang, net zoals weten wat voor datakwaliteit je in huis hebt. "Dat lopen we nu ook langs; hoe meten we de kwaliteit en wat zijn onze kwaliteitseisen? Uitspraken doen over kwaliteit begint met dat je het eens wordt over de kenmerken van kwaliteit bij en het gebruik van deze specifieke datasets. We zijn hierover intensief in overleg met de gebruikers ervan. Bij sommige processen zijn historische data niet dagelijks van belang, bij andere proces sen wel. In de waterhoek wil je bijvoorbeeld juist wel weten hoe de waterstanden zich in de loop der tijd ontwikkelen om zaken te kunnen voorspellen. Daarom is het zo belangrijk dat je die meta-data goed vastlegt. Helaas is in de loop

Geo-Info | 2017 | | pagina 27