2017-3 I Geo-Info De ambitie van Inwinning en Gegevensanalyse (IGA): met de klantvraag als uitgangspunt via data-inwinning, data-opslag, databeheer en -ontsluiting naar de levering van dataproducten. vermogen verbeteren. Dan kun je je middelen veel efficiënter inzetten. Die gegevens zijn ook voor burgers interessant. We houden bijvoor beeld ook de verkeersongelukken bij. Door data van andere partijen hierbij te betrekken kun je veel meer te weten komen over welke omstan digheden van invloed hierop zijn, bijvoorbeeld het weer, tijdstippen, risicovolle dagen. Met die informatie kun je maatregelen treffen om de vei ligheid op de (vaar)wegen te vergroten. Wij stel len onze eigen data ook actief open. Of nou ja, het is niet echt 'onze' data, maar van de overheid, het is eigenlijk al informatie van iedereen. Ik vind het mooi om burgers actief te stimuleren om meer met onze open data te doen. Er zit namelijk veel innovatiekracht in de samenleving." Sensor data en het Internet of Things zijn ook begrippen in opkomst waar RWS al veel ervaring mee heeft opgedaan, geeft Zeijlemaker aan. "Het genereert een stroom van real time data. RWS beschikt met het Landelijk Meetnet Water al over een groot sensornetwerk dat hydrografische data levert die van belang is voor onder meer de waterkeringen en sluizen. Maar we hebben ook circa 20.000 meetlussen in het wegdek die data generen waarmee we onze verkeersma- nagementtaken kunnen uitvoeren. We hebben een experiment gedaan met de Bernhardsluizen. Door deze uit te rusten met sensoren krijg je een slimme sluis die ons inzicht geeft in de onderhoudstoestand. Maar het geeft ook inzicht in hoe je de energievoorziening kunt monitoren. Wanneer heb je de meeste energie nodig en wanneer minder? Als je die sensoren er aanhangt, kun je steeds beter storingen voorspellen. Je ziet wanneer er een hapering is in de energie, wanneer er meer energie nodig is. Die algoritmes kunnen zichzelf ook dingen leren, waardoor je eigenlijk een storing voor bent. Dat zie ik als een belangrijke ontwikkeling voor de toekomst. We zullen in de nabije toekomst dan ook steeds meer slimme bruggen, tunnels en sluizen zien." Verbinding De veranderopgave en het verder brengen van de data van Rijkswaterstaat is een flinke klus. "Je moet ook niet de illusie hebben dat je het ooit allemaal 100% in kaart kan brengen", zegt Nienke Zeijlemaker. "Nu Big Data meer aan belang wint en je uit heel veel verschillende bronnen data kunt combineren, is het ook veel breder dan alleen onze eigen organisatie. Open Data speelt daar ook een rol in, dat is een wettelijke verplichting voor overheidsorganisaties. We moeten de data die we inwinnen ook openstellen voor het publiek. Behalve privacygevoelige informatie natuurlijk. Je moet wel echt goed kijken wat je wel en niet open kunt gooien, dat je niet het gevaar loopt dat er door het combineren van verschillende data, ook van andere organisaties, gevoeligheden oplevert We zetten dus ook heel erg in op interne data-bewustwording binnen Rijkswaterstaat." Bij RWS worden ICT en data de 'verbindende schakel' genoemd tussen de leefomgeving, wegen, vaarwegen en watersystemen. "De digi tale infrastructuur is daarmee bestuurlijk een speerpunt geworden in de organisatie. Het is toegevoegd aan het beleid en de taakstelling van RWS. Dat is een belangrijke verandering. ICT en data vormen de vernieuwende verbin ding met de mensen op de weg en vaarweg. Denkaan file-informatie via apps en mogelijk heden voor smart mobility. We zetten daardoor ook in op het op een andere manier ontsluiten van geo-data. Bijvoorbeeld met die file-apps, maar ook met smart tables bij bewonersbij eenkomsten. Dan kunnen de mensen om de informatie heen staan, zo kunnen we echt ver bindingen maken. En dat is waar het om draait!"

Geo-Info | 2017 | | pagina 29