Met de BGT op tijdreis do Ongeveer 1.500 deelnemers uit meer dan 300 gemeenten bezochten op 5 april het VNG/ KING congres 'Digitale Agenda 2020 - Samen Organiseren' in de Fabrique in Maarssen. De belangrijkste ontwikkelingen op het gebied van de verdere digitalisering van de gemeentelijke informatievoorziening kwamen langs. In een tijdreis door de openbare ruimte nam KING bezoekers ook mee in de rol die de BGT in combinatie met andere locatiegebonden informatie daarbij 'vandaag, 'morgen'en 'overmorgen' speelt. 30 Geo-Info I 2017-3 Door Marcel Rietdijk, Gerlof de Haan en Sandra Leijten Het gemeentelijk geo-werkveld krijgt de komende jaren te maken met nieuwe opgaven. In het vorige nummer van Geo-Info is al uitgebreid ingegaan op de gevolgen van de Omgevingswet voor de gemeentelijke geo-informatievoorziening [1,2]. Ook in de samenhang tussen de verschillende (basis)registraties moet er nog het nodige werk worden verzet. Maar wat betekenen verschillende andere ontwikkelingen nog meer? Wat eerst de verre toekomst leek, komt snel dichterbij. Binnenkort rijden de eerste zelfrijdende auto's misschien wel door uw omgeving. Een omgeving die trouwens toch al in rap tempo slimmer wordt: lantaarnpalen, ondergrondse con tainers en zelfs parkeerplaatsen laten 'real time' weten wat hun status is. Veel van de ontwikke lingen vragen om een nog betere gemeentelijke gegevensinfrastructuur. Tegelijkertijd lijken er ook kansen te ontstaan om de informatievoorziening op een efficiëntere wijze te organiseren. Tijdens de sessie 'tijdreis door de openbare ruimte' gaven gemeenten en enkele partners uit het BGT werkveld op enthousiaste wijze inzicht in de nu al bestaande toepassingen van het gebruik van de BGT in combinatie met andere gegevens ('vandaag'), de manier waarop zij inspelen op nieuwe ontwikkelingen ('morgen') en de beelden die zij op dit moment hebben bij de toekomst ('overmorgen'). Vandaag Bij het beheren van de openbare ruimte worden al jaren gedetailleerde kaarten gebruikt om de positie van wegen, groenobjecten en straatmeu- bilair vast te leggen. De gemeente Dronten liet ons zien dat door alle relevante informatie in één integrale en objectgerichte kaart op te nemen, gegevensgestuurd werken bij het beheren van de openbare ruimte binnen handbereik komt. Zo kan deze gemeente bepalen waar preventief bladruimen zin heeft, omdat zij op basis van de kaart kan afleiden waar bomen met veel blad in de buurt van rioolputten staan. Eén object- gerichte kaart biedt de gemeente echter meer voordelen. De informatie is direct toegankelijk voor gebruik op de website. Zo informeert de gemeente Dronten haar inwoners op de gemeentelijke website op basis van de BGT over de hondenuitlaatplaatsen in de gemeente. De BGT gebruiken voor interactieve kaarten op de website hoeft niet ingewikkeld te zijn. Dat was de boodschap van de gemeente Nunspeet en het Kadaster (PDOK). De gemeente Nunspeet liet zien hoe zij in minder dan vier stappen met PDOK Kaart [3] en op basis van de BGT een interactieve snippergroenkaart op de website wist te plaatsen om inwoners te informeren over verkoopbaar en/of verhuurbaar snippergroen in de gemeente. Zonder diepgaande kennis Figuur 1 - Een tijdreis langs 'vandaag', 'morgen' en 'overmorgen'.

Geo-Info | 2017 | | pagina 32