Is de zelfmuterende kaart in aantocht? Op BGT afgestemde beheergegevens nodig voor de Omgevingswet IH6ta 32 I Geo-Info I 2017-3 BIM/Ontwerp Simulaties Beheer openbare ruimte Analyse Assetmanagement Ondergrond City marketing IMBDR obj celtype Rijbaan IMGeo Objecttype Wegdeel geometrie vlakgeometre BGT-Fgnetie ftubaan lokale weg ÊGT-fysiekVood<omen open vertiereng Wus-fVstakVeorkemen Betenstraatstenen IMBQÊ Type Beheerder Gebiadstype Verhftrdnygssoort Varhardn>g Wagtypo Jaar van aanleg Gebruiksfunctie Lokale weg Gemeente Woongebied Betpastraatstonen Belonsteen GQW Sibako 2016 FletssLraat Figuur3 - Samenwerking in de Drechtsteden met IMBOR: uniformering en standaardisatie van beheergegevens. Bron cartoon: Wiiiem van Aibesio. goede afstemming op de informatie uit het proces beheren openbare ruimte. Gemeente Den Haag gaf een kijkje in haar experimenten met het dynamisch rekenen aan plannen op basis van een 3D-model en de uitgangspunten van de omgevingswet. Een dynamisch 3D-model wordt opgebouwd uit basisgegevens én beleidsregels, zoals geluidregels en luchtkwaliteit. Den Haag heeft de ambitie om interactief te kunnen werken met zo'n model. Belanghebbenden kunnen dan zelf 'passen, meten en toetsen', voordat het plan voor definitieve goedkeuring wordt aangeboden aan de gemeente [6]. Het resul taat is een transparante samenwerking tussen belanghebbenden en overheid. De pilots tonen aan dat deze manier van werken een integrale aanpak bevordert en processen kan versoepelen. Daarmee is het volledig werken in de 'geest' van de nieuwe Omgevingswet technisch mogelijk, mits 3D-data, dynamische rekenmodellen en de omgevingsregels 'in 3D' uniform en op basis van landelijke standaar den beschikbaar zijn voor zowel belangheb bende als overheid. Overmorgen Maar 'overmorgen' staat er nog meer te gebeu ren. De wereld om ons heen wordt steeds slimmer door sensoren die grote hoeveelheden gegevens verzamelen (smart cities). In de gemeente Zoetermeer worden parkeervakken uitgerust met een sensor, zodat deze kun- nen 'vertellen' of het parkeervak bezet is of vrij. Uiteraard worden deze gegevens primair gebruikt om automobilisten te informeren en te leiden naar beschikbare parkeergelegenheid. Maar de sensorinformatie kan ook worden gebruikt voor het bepalen van de bezetting en juiste inrichting van parkeerterreinen en -gebie den. In combinatie met de BGT, gegevens over de openbare ruimte en andere gegevens ontstaan ook nieuwe mogelijkheden. Zo kun nen in geval van evenementen en afsluitingen parkeervakken worden 'uitgeschakeld'. Evenementenbureau Prooost vertelde in haar bijdrage over de pilot met Eventcloud in Den Haag. Een concept waarbij informatie uit verschillende 'slimme' bronnen, zoals mobiele telefoons en beveiligingscamera's worden ingezet om grootschalige evenementen in juiste banen te leiden. Hulpdiensten gebruiken deze informatie om realtime inzicht te krijgen in bezoekersstromen en drukte op locaties. Hierbij is ook informatie over onder meer de weginrichting, bomen, afsluitpalen, bankjes en prullenbakken van groot belang. Het verza melen en afstemmen van deze gegevens uit verschillende bronnen is nu nog maatwerk en kost daarom relatief veel tijd. De BGT kan als 'drager' van deze informatie bijdragen aan een snellere, actuelere en eenduidige beschikbaar heid van verschillende gegevens en daarbij de basis vormen voor een landelijke kaartvoorzie- ning voor crowdcontrol. Figuur 4 - Rotterdam in 3D uit BAG en BGT één basismodei voor veei toepassingen.

Geo-Info | 2017 | | pagina 34