Alle ontwikkelingen vragen om een stevig gegevensfundament Digitale Agenda 2020 2017-3 I Geo-Info 33 Figuur 5 - De mini-expo werd goed bezocht. Over de technische mogelijkheden en de ethische vraagstukken van zelfrijdende voertuigen is al veel gezegd en geschreven. Maar wat weten we eigenlijk over de impact van deze ontwikkeling op de openbare ruimte? Het Kadaster nodigde de bezoekers uit tot een discussie over de relatie tussen zelfrijdende auto's en de inrichting van de openbare ruimte. Voldoet de huidige infrastructuur dan nog? Zijn verkeerslichten nog wel nodig? En verkeers borden? Parkeerterreinen? Tegelijkertijd wordt de zelfrijdende auto een gegevensproducent. Met tal van ingebouwde sensoren scant de auto al rijdend de omgeving en bouwt zo een actu eel en dynamisch kaartbeeld op. Informatie die in potentie van waarde kan zijn voor verschil lende processen, zoals beheer openbare ruimte en het bijhouden van een landelijke basiskaart. Is de zelfmuterende kaart in aantocht? Tot slot Verschillende voorbeelden van overmorgen leveren nu nog meer vragen op dan antwoor den. Voorzichtig kan worden geconcludeerd dat gemeenten hier op dit moment in hun informatievoorziening nog lastig concreet op kunnen anticiperen. Welke gegevens zullen er bijvoorbeeld precies nodig zijn om zelfrijdende auto's veilig door de stad te laten rijden? En wat komt daarvan dan uit basis bestanden en welke gegevens kan de auto zelf op een dynamische wijze verzamelen? Omdat de wereld om ons heen in toene mende mate slimmer wordt, hoeven gemeen ten zeker niet meer altijd zelf alle gegevens in te winnen en te beheren, maar kunnen zij steeds vaker gebruik maken van gegevens uit andere bronnen. Wij dagen gemeenten uit om concrete innovatieve voorbeelden van efficiënt gegevensbeheer en gebruikstoepas- singen met elkaar te delen [7]. Dat ligt anders bij de voorbeelden van mor gen. Alhoewel hier nog veel behoefte bestaat aan verdere standaardisering, is duidelijk dat er steeds meer eisen worden gesteld aan een solide gegevensfundament. Van gemeenten gaat gevraagd worden om hun gegevens nog beter af te stemmen. Registraties die nu nog ten behoeve van een specifieke taak worden bijgehouden, worden bovendien steeds meer van belang voor andere toepassingen. Wij denken hierbij specifiek aan de registra ties rondom het beheren van de openbare ruimte. Die worden nu nog vooral gebruikt voor bijvoorbeeld het maken van beheer- planningen, maar straks vervullen ze een rol bij de uitvoering van de Omgevingswet en misschien wel bij crowdcontrol. Gemeenten moeten hiervoor vandaag al aan de slag met de (verdere) afstemming tussen de BGT en de registraties voor het beheren van de openbare ruimte [8]. Dat dit laatste ook nu al voordelen oplevert, laten de gepresenteerde voorbeelden van 'vandaag' zien. Deze liggen eigenlijk voor alle gemeenten voor het grijpen. Dat geldt zeker voor het verdere gebruik van kaartjes op de gemeentelijke website. Door het beschikbaar zijn van de BGT en de basisfunctionaliteit voor het maken van kaartjes in PDOK Kaart kan de websitebeheerder zelf nu aan de slag met het maken van eenvoudige kaartjes [3], [9]. Zet u ook de eerste stap voor een boeiende tijdreis door de openbare ruimte met de BGT? Gemeenten maken deel uit van een sterk veranderende samenleving. Maatschap pelijke trends en technologische innovaties volgen elkaar daarbij steeds sneller op. Bij inwoners en ondernemers ontstaan hierbij hogere verwachtingen met betrek king tot de gemeentelijke digitale dienstver lening. De Digitale Agenda 2020 (DA2020) van VNG/KING ondersteunt, ontzorgt en versterkt gemeenten bij de noodzakelijke verdere digitalisering van de informatie voorziening. Hiervoor worden verkenningen uitgevoerd, gezamenlijke instrumenten ingezet en de implementatie van producten ondersteunt. Vanuit DA2020 vindt ook ondersteuning plaats voor het verder bin nengemeentelijk inregelen van de Basisre gistratie Grootschalige Topografie (BGT). Voor meer informatie: www.da2020.nl. Referenties [1] Erik Dolle en Ernst Koperdraat, De Omgevingswet: een uitda ging en een kans voorgeo, Geo-info 2017 nummer 2, p. 38-39 [2] Ben Roetgerink, Omgevingswet: gemeentelijke informatiehuis houding als fundament, Geo-info 2017 nummer 2, p. 34-36 [3] Maak direct uw eigen kaart met de PDOK Kaart Wizard: kaart.pdok.nl [4] Joop Voortman, De BGT in het omgevingsplan, Geo-info 2017 nummer 2, p. 28-29 [5] Meer weten over het 3D stadsmodel? De gemeente Rotter dam heeft haar visie verbeeld in een filmpje. Dit is beschikbaar op: www.youtube.com/watch?v=FhA-Hk2frgI [6] Meer weten over dynamisch werken met een 3D model? De gemeente Den Haag heeft haar visie verbeeld in een filmpje. Dit is beschikbaar op: youtu.be/prRQjA02thY [7] depilotstarter.vng.nl [8] www.da2020.nl/ondersteuningsmiddelen/gebruik-bgt-bij- openbare-ruimte [9] www.da2020.nl/ondersteuningsmiddelen/innovatieve- gebruikstoepassingen-bgt Marcel Rietdijk is projectleider Ondersteuning gemeentelijk gebruik BGT bij KING. Hij is bereikbaar via marcel.rietdijk@kinggemeenten.nl. Gerlof de Haan is adviseur gemeentelijk gebruik BGT bij KING. Hij is bereikbaar via gerlof.dehaan@kinggemeenten.nl. 1 C J" i. Sandra Leijten is adviseur BGT en beheer openbare ruimte bij KING. Zij is bereikbaar via sandra.leijten@kinggemeenten.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 35