Ir. Piet Sluiter (1926-2017) In Memoriam Op 15 mei 2017 is ir. P.G. (Piet) Sluiter overleden. Hij is ruim 90 jaar geworden. Als 'Landmeter' bij de BPM, het latere SHELL Internationale Petroleum Maatschappij BV, was hij een ware pionier in het onderzoek naar nieuwe technische applicaties in de geodesie. Zo leverde hij een grote bijdrage aan de praktische toepassing van het Transit Navigation Satellite System (Doppler) en later GPS voor plaatsbepaling. Met deze moderne technieken werd het mogelijk hoge nauwkeurigheden en betrouwbaarheden te bereiken in gebieden waar voordien reproduceerbare coördinaten moeilijk waren te realiseren. Terwijl onder aanvoering van geodeet ir. J.G. Riemersma Shell de standaarden stelde in de internationale offshore (en onshore) survey wereld volgens de 'Delftse School', leverden Piet en zijn collega's van Shelltec in Canada een grote bijdrage aan technische systeem definities. Na zijn pensionering is Piet opvallend actief gebleven als geodetisch en hydrografisch adviseur en als kritisch volger en stimulator van ontwikkelingen in de geodesie. 34 Geo-Info I 2017-3 Piet studeerde af als Civiel-Landmeter. Op 20 mei 1988 - gebruikmakend van een overgangsrege ling - verkreeg hij, door het schrijven van de scriptie 'Positioning for marine seismic surveys', alsnog de titel Geodetisch Ingenieur. Afstudeer- hoogleraar was prof. dr. ing. R.F. Rummel. Voor zijn werk bij de BPM en Shell verbleef hij, soms samen met zijn vrouw Willy, voor langere tijd in 'olie-landen'. Locaties waren Indonesië (Balikpapan), Perzië (nu Iran), Nigeria, Engeland (London), Venezuela, USA (Houston), Brunei (Seria) en op het laatst Den Haag. Bekend is dat het echtpaar in de expat-gemeenschap doorgaans een sociaal middelpunt vormde. Het huwelijk is kinderloos gebleven. Willy overleed in 2005. In 1983 ging Piet reeds op 57-jarige leeftijd met Shell-pensioen vanwege de vele tropenjaren. Na zijn pensionering heeft Piet veel bijdragen geleverd aan vakbladen, lezingen, symposia, opleidingen en studieboeken. Veel van zijn werk ging over Hydrographic Surveying of GPS als aankomende methode voor geodetische plaatsbepaling. Bij overgang van de Werkgroep Dopplersatellietwaarnemingen van de Rijkscom missie voor Geodesie naar de nieuwe werkgroep Toegepaste Ruimtegeodesie in 1986 is Piet Sluiter benoemd als voorzitter van deze werkgroep. Ir.G.J. Husti van de TU Delft werd secretaris. Het 'Global Positioning System GPS' zou verreweg de meeste aandacht van de werkgroep krijgen. Tijdens een lezing 'Satellietgeodesie en traag- heidsnavigatie: landmeetkunde in de jaren 90' in 1987 deed Piet nog een oproep tot voorstellen voor experimentele metingen met de door de Rijkscommissie voor Geodesie aangeschafte GPS- apparatuur. Destijds was het aantal geodetische ontvangers in Nederland nog op twee handen te tellen. De prijs van een systeem was dan ook meer dan 100.000 gulden. De ontvangers waren toen nog slechts een paar uur per dag te gebruiken door het kleine aantal operationele GPS-satellieten. De resultaten op het gebied van GPS-radio interferentie toonde de beperkingen van de toenmalige ontvangers. In 1994 is met subsidie van de NCG door de Werkgroep Toegepaste Ruimtegeodesie onder leiding van Piet Sluiter een vergelijkend onder zoek verricht tussen vier civiele, geodetische, GPS-ontvangers onder Anti-Spoofing en de invloed van interferentie op de nauwkeurigheid van basislijnen voor geodetische toepassingen. In datzelfde jaar droeg Piet bij aan de miniserie 'GPS in de praktijk', gepubliceerd in het Neder lands Geodetisch Tijdschrift 'Geodesia'. Piet heeft ruim 25 jaar met zeer veel toewijding de functie van notulist vervuld van de Werkgroep Verkenning Plaatsbepaling en Navigatie (VPN). De werkgroep VPN valt onder de verantwoor delijkheid van zowel Geo-Informatie Nederland als het NIN (Nederlands Instituut voor Navigatie) en is een werkgroep waarin het bedrijfsleven, overheidsinstellingen en universiteiten twee keer per jaar ervaringen uitwisselen op het gebied van plaatsbepalingstechnieken waaronder GPS. Piets verslagen waren zeer uitgebreid en vaak aange vuld met nader, eigen (internet-)onderzoek. Piet was sterk in doorvragen en zijn notulen bevatten vaak niet wat mensen hadden gezegd, maar wat ze hadden moeten zeggen. Op 5 oktober 2010 heeft Piet Sluiter zijn functie als notulist over gedragen (zie foto). Daarna is hij nog jarenlang frequent bezoeker geweest van de vergaderingen en kwam hij nog vaak met eigen bijdragen. Piet tobde jarenlang met zijn ogen. Zijn grote interesse in de medische en technische aspecten van deze problemen leidde tot een hechte vriendschap met zijn oogchirurg in Groningen. Samen analyseerden zij de medische en techni sche problemen en bespraken de oplossingen op het professionele niveau dat we van Piet kenden. Piet was een geodeet met een enorme nieuws gierigheid, gedrevenheid en passie voor zijn vakgebied. De geodesie in het algemeen en de leden van de Werkgroep VPN in het bijzonder zijn hem hiervoor dank verschuldigd. Wij denken met waardering aan hem terug. <r. Jean-Paul Henry r. Henk Schuringa r. Hans Visser <r. Adriaan Houtenbos Prof. em. Jac Spaans

Geo-Info | 2017 | | pagina 36