Over straatnamen met name Boek 36 I René Dings, Uitgeverij Nijgh Van Ditmar, 270 pagina's, paperback, ISBN 978 90 388 0352 4. Verkoopprijs 17,50. Geo-Info I 2017-3 Waarom onze straten heten zoals ze heten Xlavsrstraat illem Sparkweg nebjoe rn t a Lariksi f3sstJa vikanjbuorr "De kortste weg van A naar B ligt in Ottoland. Neem gewoon het bruggetje over de Vliet, het is hooguit tien meter." Deze en andere suggesties van René Dings zijn terug te vinden in zijn jongste uitgave 'Over straatnamen met name' waarin de ontstaansgeschiedenis van straatnamen uit de doeken wordt gedaan. Anders dan de vele straatnaamboeken die uit sluitend de herkomst van de gekozen namen als thema hebben, geeft dit boek een bredere inkijk in de wereld van de straatnaamgeving. Het kan dan ook doorgaan als naslagwerk voor iedereen die betrokken is bij het naamge- vingsproces. De auteur hoort daar ook bij: Dings is lid van de straatnamencommissie in Delft en kan daardoor verhalen uit zijn eigen gemeentelijke praktijk. Maar het boek staat ook vol met voorbeelden uit andere delen van het land. Vrijheidslaan In elf hoofdstukken wordt de lezer meegeno men in de totstandkoming van straatnamen: van de geschiedenis van de naamgeving via het thematisch toekennen van namen tot terughoudendheid om straten naar bedrijven te vernoemen. Maar ook afgeleide zaken komen aan bod: de invloed van de straatnaam op de huizenprijs, protesten door bewoners tegen de naam, verwarring bij de vindbaarheid door op elkaar gelijkende namen en naamswijzigingen. Zo lezen we dat de Amsterdamse Stalinlaan in 1956 direct na de Russische inval in Hongarije is omgedoopt tot Vrijheidslaan. Het was overigens niet Stalin die leiding gaf aan het neerslaan van de opstand, zoals Dings vermeldt - de dictator was toen al drie jaar dood. 'Over straatnamen met name' is bovenal een boek met lijstjes en statistische informatie (of 'nutteloze feitjes' zoals de auteur ze noemt) waardoor we te weten komen wat bij de straat naamgevers de meest populaire boom (berk), persoon (Juliana) of schilder (Rembrandt van Rijn) is. En welke straatnamen rijmen (de Agaat straat en de Wijkdijk) en dat er een Ajaxstraat in Rotterdam ligt. De langste straatnaam van Nederland blijkt de Laan van de landinrich tingscommissie Duiven-Westervoort in Duiven te zijn, maar als u die niet kent dan kan dat kloppen: het fietspad kent geen geadresseerde objecten en er is zelfs nooit een straatnaam bord geplaatst. Geen thema dat je niet met een straatnaam in verband zou kunnen brengen. Dings is dan ook van vele markten thuis en neemt ons op onderhoudende wijze mee in de wereld van flora en fauna, staatslieden en kunstenaars, sporters en stripfiguren en andere thema's. f— jJ Licvejingswtfl tty Mouseweg^

Geo-Info | 2017 | | pagina 38