'De wereld van de VOC' Verslag Tot en met 7 januari 2018 is er in het Nationaal Archief (bij Den Haag CS) de expositie 'De wereld van de VOC. Al liggen er ook dikke grootboeken van de Opperboekhouder: unieke kaarten maken daar het belangrijkste deel van uit. 38 I Geo-Info I 2017-3 Zeventiende-eeuwse kaart van Bantam op Java. Bijna tweehonderd jaar lang - van 1602 tot 1798 - heerst de Verenigde Oost-Indische Compagnie over de handel in het oostelijke deel van de wereld. Dat omvangrijke han delsrijk kon alleen met behulp van een grote papierstroom worden bestuurd vanuit de Republiek. Het Nationaal Archief bewaart een groot deel van het uitgebreide VOC-archief dat er nu nog is. Deze schat aan informatie vormt al jarenlang een unieke bron voor onder zoekers. De VOC-archieven zijn in 2003 door UNESCO op het Memory of the World Register geplaatst - bewijs van de 'wereldwijde beteke nis' van deze archieven. Meer dan papierwerk Van 2015-2017 zijn de VOC-archieven op de website www.gahetna.nl gezet, maar in de tentoonstelling 'De wereld van de VOC' is een groot aantal van deze schatten in het echt te zien (en nog onder het geluid van een bewe gend olifantsbeeld ook). Maak een ontdek kingsreis langs perfect geëxposeerde unieke kaarten, scheepsjournalen, brieven, tekeningen en nog veel meer, zo wordt graag geadviseerd. Naast het eigen 'papierwerk' van het Nationaal Archief zijn er uiteraard ook bruiklenen, al dan niet van ooit de VOC zelf. Een Jacobsstaf uit 1776 kwam zo uit het Maritiem Museum in Rotter dam en het Noordelijk Scheepvaartmuseum uit Groningen leende een fors dieplood met lijn uit de 18e of 19e eeuw uit. Op veel kaarten uit de Oost of van onderweg valt het alom gebruiken van de Rijnlandse roede - met de standaard op de Leidse ster renwacht en/of het stadhuis - en de Duitse mijl op! De Duitse of Hollandse mijl mat 7,407 kilometer. Op het alom gebruiken van de roede werd in de expositie niet ingegaan, maar het KNAG-tijdschrift schreef in 1932 over de Rijnlandsche Roede dat deze al onder Van Riebeeck in de Kaapkolonie werd ingevoerd en in 1691 in Nederlandsch-Indië! Vooral uit de Indische Archipel zijn er niet alleen zeekaarten, maar ook 'grondteekeningen' van steden en kruidenplantages. Het langste stuk papier is een (rond geëxposeerd) panorama van de Kaap uit 1778 uit het Kaartenarchief Topogra fische Dienst bij het Nationaal archief (inv.nr. 15.120F). Maker Robert Jacob Gordon gaf veel aan ('hebbende de distantien en hoogtens nauwkeurig genomen') en middenin ook: 'van Jacobsstaf uit 1776 uit het Maritiem Museum in Rotterdam en diep- 'Kaart van 't Zuydland bezeilt door Willem de Vlamingh in januari en februari 1697', lood uit het Noordelijk Scheepvaartmuseum uit Groningen. cartouche met 'Duytsche Mijlen'.

Geo-Info | 2017 | | pagina 40