2017-3 I Geo-Info 39 Fragment van panorama van de Kaap van Gordon uit 1778. dit punt is het gesigt genomen'. Het kerkhof en de slavenbegraafplaats waren al apart en dus apart aangegeven.... Boek Bij uitgeverij Waanders verschenen 'The Dutch East India Company Book' en 'Het Grote VOC Boek' van Ron Guleij (2e druk al!). Het boek bestaat uit in totaal elf hoofdstukken die de lezer meenemen op een VOC-reis door alle gebieden waar deze eerste multinational actief was. Naast zeven geografische hoofdstukken bevat Het Grote VOC Boek vier hoofdstukken die kernthema's behandelen met 'kartogra- fie navigatie' voor lezers van dit blad als topper. Een hele kolom staat er bijvoorbeeld in over Gerrit de Haan, baas-kaartenmaker in Batavia, 1747-1769. Leerzaam vond ik wat de meer bekende Willem Barentsz. over zichzelf schreef in het voorwoord van een atlas: 'Van mijne kintsche daghen aen altijtgheneghen ben gheweest was, omme nae alle mijne vermoghen de Landen die ick bewandelde ofte beseylde Caertsghewijse met de omloopende Zeen, Wateren en de Streeckingen af te beelden.' Voor dit boek te hebben gelezen had ik ook nog nooit van de 'ziel' van een dieplood gehoord: een holle ruimte aan de onderkant van een dieplood om vet in te smeren en zodoende bodemmonsters mee omhoog te nemen. Tot slot wat leerzame cijfers: in de periode 1602-1753 zijn tenminste 70.000 VOC-kaarten op perkament gemaakt. Elk VOC-schip kreeg vier sets kaarten mee en gemiddeld ging een kaart zes reizen mee. Van de kleinschalige overzeilers op perkament zijn er wereldwijd nog 350 bewaard, waarvan een kleine 100 op het Nationaal Archief! Maar toen in Batavia de kaartenmakerswinkel in 1793 werd gesloten gingen er alleen al 3000 kaarten naar Nederland terug... Zie voor de plaats en openingstijden van de expositie de website www.gahetna.nl. Adri den Boer Plan van het fort de Goede Hoop, met het begonnen nieuwe project voor Vyfhoek, aanleg van de Stad enz. 1665. Met schaal van 100 Rijnlandse roeden 300 strepen.

Geo-Info | 2017 | | pagina 41