Algemeen management bij data-acquisitie bedrijven Er bestaat veel generieke literatuur over algemeen management, maar niet specifiek over algemeen management bij Geo-ICT bedrijven of data-acquisitiebedrijven. En juist hierover gaat dit artikel, dat is opgesplitst in twee delen. Het eerste deel gaat in op de verschillende aspecten van algemeen management bij Geo-ICT bedrijven en data- acquisitiebedrijven en bevat enige algemene opmerkingen. Het tweede deel, dat op een later moment gepubliceerd wordt, gaat in op de prioriteiten die moeten worden gesteld en bevat enige slotopmerkingen. 40 Geo-Info I 2017-3 Door Jos Anneveld I Het is belangrijk dat een eindverantwoordelijke zowel eigenschappen van een ondernemer heeft als van een manager. Ik heb bijna 25 jaar directie- en management functies bekleed bij een gerenommeerd geo detisch ingenieursbureau, in de GEO-ICT sector en bij een landmeetkundige en kartografische afdeling binnen de overheid. Verder heb ik veel literatuur en artikelen gelezen over onderne merschap en management en, naast andere leiderschap- en managementtrainingen, het Advanced Management Program gevolgd aan de Harvard Business School. Voornoemde ken nis en ervaring vormen de basis van dit artikel. In dit artikel wordt vaak gesproken over 'de eindverantwoordelijke' van een Geo-ICT bedrijf of data-acquisitiebedrijf. Per bedrijf kan het sterk verschillen wie met de eindverantwoordelijke wordt bedoeld, al zal men dit intuïtief meestal wel kunnen aangeven (directeur-grootaandeel houder, managing partner, algemeen directeur, managing director, general manager, directeur, afdelingsmanager). Dit artikel is bedoeld voor (aanstaande) eindverantwoordelijken bij Geo- ICT bedrijven en data-acquisitiebedrijven, en hun adviseurs. Grote onderdelen van het artikel zijn ook van toepassing in de non-profitsector. Hiermee is het artikel ook interessant voor (aanstaand) eindverantwoordelijken van geo- eenheden in de non-profitsector. Ondernemerschap en management Ondernemerschap is: extern gericht; op het wat (effectiviteit) gericht; georiënteerd op de markt. Management is: intern gericht; op het hoe (efficiency) gericht; georiënteerd op de bedrijfsvoering. Algemeen management omvat veel aspec ten, die zowel een ondernemerschaps- als managementcomponent kunnen bevatten: missie en visie; marketing (Product-Markt-Combinaties, kortweg PMC's); sales (PMC's); onderzoek en ontwikkeling Business Development (nieuwe PMC's); overnames; onderhoud (PMC's). Bij de volgende aspecten van algemeen management ligt het accent vooral op (intern) management: strategie; huisvesting;

Geo-Info | 2017 | | pagina 42