Geo -ICT bedrijven (deel i) en De eigenschappen van een ondernemer zijn voor de eindverant woordelijke essentiëler dan de eigenschappen van een manager 2017-3 I Geo-Info 41 financiën; productie van Geo-ICT software of geo-data; personeelszaken; organisatie; kwaliteitszorg m.b.t. Geo-ICT software en geo-data; communicatie met aandeelhouder en ondernemingsraad. Bovenstaande verdeling van aspecten van algemeen management naar ondernemer schap (extern) en management (intern) is enigszins arbitrair: veel aspecten bevatten zowel een component van ondernemer schap als van management. Daarom is het belangrijk dat de eindverantwoordelijke van een Geo-ICT bedrijf of data-acquisitiebedrijf zowel eigenschappen van een ondernemer heeft als van een manager. In het algemeen is het voor de eindverantwoordelijke belang rijker om structureel met externe onderne mersaspecten bezig te zijn dan met interne managementaspecten. Immers, verkeerde externe beslissingen kosten doorgaans nog meer geld dan verkeerde interne beslissingen, leveren meer imagoschade op en zijn minder makkelijk terug te draaien. In de praktijk zal daarom vaak de eindverantwoordelijke het merendeel van de externe aspecten voor zijn/ haar rekening nemen en zijn/haar rechterhand het merendeel van de interne aspecten. Alvast zoveel mogelijk zelf doen Zowel bij inzet van eigen personeel als bij inhuur van een specialist van buiten, is het aan te raden dat de eindverantwoordelijke zoveel mogelijk denkwerk alvast zelf doet. Dat ver groot de sturing door de eindverantwoorde lijke, zorgt voor meer eenheid in de cultuur en bespaart op de uitgaven in het geval van een deskundige van buiten. Voor sommige voor het bedrijf wezensvreemde maar wel heel belangrijke specialismen kan men bij een Geo-ICT bedrijf of een data-acquisitiebedrijf alleen specialisten van het tweede garnituur op de loonlijst krijgen. Deze zijn vaak onzeker en vragen dan voor elk wissewasje advies aan goede specialisten of ze adviseren verkeerd. Dit werkt sterk vertragend en kostenverho gend. Het is dan ook beter in zo'n situatie om zoveel mogelijk denkwerk zelf te doen en dan direct de beste specialist zelf in te huren! Situationeel leiderschap Het leiderschap moet situationeel zijn: de desbetreffende medewerker moet afhankelijk van de situatie aangestuurd worden (aansturing kan op vier manieren volgens de indeling: leiden, begeleiden, steunen, delegeren [1]). Aansturing moet dus afhankelijk zijn van de situatie en niet van de persoon! Het komt in de praktijk vaak voor dat een geo-middelmanager op een bepaald gebied, bijvoorbeeld het geodetisch technische terrein, heel ervaren is en dat hij of zij op dit gebied volkomen zijn of haar gang kan gaan (delegeren). Het kan echter ook heel goed zijn dat dezelfde geo-middelmanager op een ander gebied, bijvoorbeeld het voeren van slechtnieuwsgesprekken, heel onervaren is, en op dit gebied strak geleid moet worden (leiden). Dezelfde geo-middelmanager moet dus, afhan kelijk van de omstandigheden, heel verschillend worden aangestuurd! De eindverantwoordelijke moet ervoor waken in de val te trappen dat hij of zij gewend is aan een ervaren geo-middelma nager veel te delegeren en dat dan ook doet op een voor de middelmanager onbekend gebied! Referentie [1] Eliott Aronson, Timothy Wilson Robin Akert, 2011, Sociale Psy chologie (7e editie), Amsterdam: Pearson Education Benelux. Het leiderschap moet situationeel zijn. mr.ir. Jos C. Anneveld is onafhankelijk adviseur bij AeroVision. Hij adviseert graag vanuitzijn kennis en ervaring over algemeen management bij Geo-ICT bedrijven en data-acgui- sitiebedrijven. Hij is te bereiken via i jos.anneveld@aerovision.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 43