Cartodag 2017 - Open is gratis; ja Verslag Miai Voor de vijfde maal op rij was het een zonovergoten dag voor de Cartodag. Ditmaal was het thema Open Data, en waar kan dit beter dan in hartje Rotterdam, in het net geopende Timmerhuis? Open Data is de toekomst, wordt nog beter beschikbaar, maar is ook een uitdaging. IWETé 42 Geo-Info I 2017-3 De laatste jaren wordt in snel toenemende mate Open Data beschikbaar gesteld, vooral overheidsdata via de site PDOK (Publieke Dienstverlening Op de Kaart), en hiervan wordt gretig gebruikgemaakt. Vanzelfsprekend heeft deze ontwikkeling grote invloed op de kaart productie. Het is dan ook een thema dat velen heeft aangesproken, gezien de grote opkomst. De toekomst met 3D Keynote speaker Henk Scholten, onder ander hoogleraar Ruimtelijke Informatica bij de VU en CEO van Geodan, schetste een toekomst waarin vooral 3D een hoge (vogel)vlucht gaat nemen. Door het gratis beschikbaar komen van hoogtedata (AHN) - hoogte is de derde dimensie in de ruimtelijke omgeving - wordt 3D immers steeds makkelijker toe te passen. Henk wees erop dat kinderen tegenwoordig door het spelen met MineCraft en Pokemon- Go in het omgaan met 3D al zeer bedreven zijn. In het project GeoCraft wordt heel Neder land in MineCraft nagebouwd. Pokemon-Go maakt gebruik van 3D-objecten zoals kanon nen, zoals bij kasteel Radboud in Medemblik (Henk was daar over een hek geklommen!). Visualiseren in 3D zal steeds belangrijker worden in het besluitvormingsproces. Een tak van sport in wording rond 3D is GeoDesign, waarin verschillende disciplines op een zeer interactieve manier samenwerken. Henk wees ook op het belang van de Basisregistratie Ondergrond. Doordat Nederland in een delta gebied ligt, is de ondergrond enorm gelaagd en gevarieerd. Bij infrastructurele projecten kunnen hier grote missers mee gemaakt worden, zoals Henk zelf heeft kunnen ervaren in zijn tuin bij de aanleg van de Westfrisiaweg! 3D is bij uitstek geschikt om de ondergrond in beeld te brengen. Henk Scholten (foto Nana Pluim). Het is de vraag of de huidige methodologie van de kartografie nog wel toereikend is. Een methodologie ontwikkelen voor het visu aliseren van de 3D wereld, dat is de uitdaging waar de moderne kartografie voor staat. NLExtract De mannen van NLExtract en Open Topo, Jan Willem van Aalst, Just van den Broeckeen Frank Steggink, hielden een meer down-to-earth ver haal omtrent het extraheren van overheidsdata naar wat zij noemen 'hapklare data'. Voor karto grafie is het bijvoorbeeld heel prettig datje kunt beschikken over kant en klare hillshades en dat gaten in de AHN zijn opgevuld. Ze lieten zien hoe ze deze gigantische bestanden met verschil lende tools onder handen nemen. Een belang rijke stap daarbij is de data in PostGIS zetten voor de broodnodige performance. Zo kan ook alle data eenvoudig naar dezelfde projectie, resolutie en kwaliteit omgezet worden. Er zijn nog wel enkele kartografische dilemma's... Een dilemma in kartografisch opzicht bij het gebruik van Open Data is: welke bron van Open Data kies je? Het weergeven (of niet weergeven) van bijvoorbeeld parkeergarages is daarvan afhankelijk, en ook of je kassen een specifieke kleur kunt geven. Bronhouders (naburige gemeenten) die beboste duingebieden ver schillend classificeren (bos of duin), waardoor je Just van den Broecke vertelt (foto Winifred Broeder).

Geo-Info | 2017 | | pagina 44