toch, niet dan? 2017-3 I Geo-Info 43 rare overgangen krijgt op de kaart. Hoe kun je dat vermijden? Kansen en valkuilen Twee medewerkers van de gemeente Den Haag, Willem Hoffmans en Maarten Reiling, gingen in op de kwesties die je tegen kan komen bij het toepassen van Open Data. Er zijn kansen, maar ook valkuilen. Open Data is vaak Big Data, wat betekent dat soms dingen niet helemaal kloppen. De gebruiker moet een kritische blik houden en waakzaam blijven, met name als het gaat om actualiteit en betrouwbaarheid. Enkele voorbeelden: er zitten bijvoorbeeld hier en daar grote driehoe ken in de BAG (die aangeven: hier moet nog iets gebeuren) - hoe krijg je die er uit? Ook kan data verouderd zijn: panden die ooit als winkel gebouwd zijn, worden nog steeds zo aangeduid terwijl ze dat al decennia niet meer zijn. Van golfbrekers in zee is na een strandop- Willem Hofmans houdt ons in de ban (foto Winifred Broeder). hoging weinig meer te zien, maar ze hebben nog hun oude formaat op de TOP10NL. De familie BRT Een belangrijke leverancier van Open Data is het Kadaster. Namens het Kadaster was Richard Wit- mer aanwezig om te vertellen over de BRT-fami- lie, de verschillende versies van de topografische kaarten, van TOP10 tot en met de TOP1000. De laatste is in april verschenen. Hij wees op het belang van actualiteiten kwaliteit van deze kaar ten en hoe het Kadaster daar mee omgaat. Het is nu inmiddels zo dat binnen één jaar de TOP10NL (heel NL) wordt geactualiseerd. Een andere ontwikkeling is het terugmeldsysteem, waarmee iedere burger onjuistheden in de kaart kan doorgeven (verbeterdekaart.nl). Jeroen Hogeboom (Kadaster) en Niene Boeijen (Webmapper) lieten zien hoe je met 'vector tilen' de visualisatie van de kaarten van de BRT- familie kunt aanpassen aan je eigen behoefte. Spelen met 'gratis' GIS spullen In het kielzog van zijn toeristische publicaties heeft Pim Verver (Travelingo) een liefde ontwik keld voor kartografie en GIS. Pim is iemand die oog blijft houden voor kartografische kwaliteit. Hoe makkelijk is het niet om genoegen te nemen met de bestaande fietskaarten van de ANWB? En is het niet fraaier als het landschap over de grens doorloopt? Open Data van de buurlanden levert de mogelijkheid om hier wat aan te doen. Een leuk tussendoortje tijdens deze presentatie was de kaart van Nieuw- Zeeland met in grijs West-Europa als 'antipode' geprojecteerd. Je ziet dan West-Europa op zijn kop, Nieuw-Zeeland ter hoogte van Spanje. Prioriteits index Nepal Het verhaal van studente Evelien Bulte maakte mooi duidelijk hoe Open Data van belang kan zijn bij een calamiteit als de aardbeving in Nepal. Je wilt zo snel mogelijk weten welke plaatsen het zwaarst getroffen zijn, zodat de humanitaire hulp zo goed mogelijk ver deeld wordt. Daarom moetje weten wat de toestand was voorafgaand aan de calamiteit. Verschillende indicatoren als bevolkingsdicht heid en armoede per gebied zijn nodig om de hulpbehoefte te kwantificeren. Als je dat in een model stopt, kun je bij een volgende aardbeving heel snel een redelijke voorspel ling doen waarde noodhulp naartoe moet.

Geo-Info | 2017 | | pagina 45