A FM zenderkaart publieke regionale omroepen Nkaart FM zenderkaart publieke regionale omroepen Deze kaart is gekozen uit de informatieve en oogverblindende kaartencollectie van radio-tv-nederland.nl/fmkaart/ zenderkaarten-overzicht.html. 2017-3 I Geo-Info 45 Marijn Bosma (BosmaGrafiek.nl,info@bosmagrafiek.nl) Waar gaat deze kaart over? Op het eerste gezicht is het een weergave van de ligging van groene codes zoals 'Zld' en 'Lb'. Ook de topografische 'bijzaken' eisen nadrukkelijk onze aandacht op. Na bestudering van de titel blijkt dat het onderwerp bestaat uit de locatie van FM-zenders; dat zullen de rode stipjes wel zijn. Jammer genoeg zijn de verzorgingsgebieden van de zenders niet op deze kaart afgebeeld. Ikvermoed dat de plus-lijntjes de taalgrens aan geven van het Standaardfries. Dat lijkt me wel een nuttige aanvulling, want buiten dat gebied luistert toch bijna niemand naar 'Js 92.2'. Door het schreefloze lettertype zijn de zen dercodes een beetje lastig te lezen; is het nou 'RL 90.4' of 'RI 90.4'? In onze moderne tijd zou het extra handig zijn als je op deze webkaart kan doorklikken zodat je de betreflende zender ook zónder FM kan beluisteren, zoals bij www.radio.garden/live. Jan-Willem van Aalst (Imergis.nl en Opentopo.nl,info@imergis.nl) Dat de oudjes het nog goed doen, bewijst de populariteit van de FM-Radio. De overheid kan digitale DAB-radio promoten zoveel ze wil, maar dat blijft nog steeds onder de 10% van de bevolking, terwijl vrijwel iedereen FM-radio luistert. En niet zelden naar regionale omroepen. Dit kaartje toont met rode stippen de locaties van de zendmasten voor de publieke regionale omroepen. Dat de schaalbalk er uitziet als een zendermast, mag als knipoog worden opgevat. De noordpijl, hoewel eigenlijk overbodig, ziet er goed uit. Jammer genoeg ontbreekt een legenda. Want wat betekenen al die lijntjes? De vaarwegen zijn vrij gemakkelijk te onder scheiden, maar de provincielijnen zijn al wat moeilijker te zien. Daarnaast lopen er allerlei stip pellijntjes, en in Friesland zelfs een kruisjeslijntje. Wat is de betekenis daarvan? Het wordt de lezer niet duidelijk. De kenner zal ze misschien gelijk kunnen duiden, maar voor de gemiddelde burger die een fijne regionale zender zoekt, is toch een ander kaartje nodig, namelijk welke regionale omroep welk zendgebied bestrijkt. Winifred Broeder (Landkaartje.nl,winifredbroeder@gmail.com) De site, volledig gewijd aan alle legale radio en tv etherzenders in Nederland biedt een schat aan informatie. Kaarten spelen een belangrijke rol in zowel het weergeven van, als navigeren door die informatie. Thumbnail-kaartjes geven toegang tot lijsten met links en die links tonen vaak weer een (web)kaart met zendmast en bereik. Ook zijn er links naar de omroepen zelf, of naar Google Streetview waarop de zenderlocatie wordt getoond. De verscheiden heid in kaarten is net zo indrukwekkend als de hoeveelheid informatie zelf. Google Maps, OSM, pdf's met diverse topografie, screen- dumps van webkaarten waarop informatie is geplaatst, je komt het allemaal tegen. En alsof dat niet genoeg is, zijn de zenderlocaties ook (als kmz-file) te downloaden. De kaart die hier is afgebeeld, is dus in principe vrij gemakkelijk na te maken. Waarom het copyright er zo nadrukkelijk op wordt vermeld is mij dan ook een raadsel. Deze kaart verdient geen schoon heidsprijs, maar heeft wel een duidelijke titel. De rode stipjes, het thema van de kaart, springen er goed uit. De grootste misser vind ik het ontbreken van een legenda, zeker omdat er in de topografie lijnen staan waarvan je je afvraagt wat ze voorstellen. iGPi «7.5 Em 3 www.radio-tv-nederland.nl

Geo-Info | 2017 | | pagina 47