Kosmokiezers en tegenstemmers L Verslag Politieke kaarten van Nederland Op 22 maart vond in Utrecht een Meetup Maptime-bijeenkomst plaats. Deze bijeenkomsten worden maandelijks georganiseerd, afwisselend in Amsterdam en Utrecht. Het stramien is steeds hetzelfde: vóór de pauze één of twee introducties van het onderwerp - in dit geval verkiezingskartografie - en daarna een 'hands-on-sessie'. Doel: laagdrempelig leren met en van elkaar. 46 I Geo-Info I 2017-3 Politieke ruimte ^3 denk'Ajf s™ De Reli-riem Hans Fast (Webmapper) en Josse de Voogd (onafhankelijk onderzoeker en publicist) verzorgden de lezingen die avond. Dit verslag gaat over de bijdrage van electoraal geograaf Josse de Voogd. De Voogd - naar eigen zeg gen niet echt handig met kaarten - trakteerde de aanwezigen op eenvoudige maar daarom niet minder inzicht biedende kaarten. De kaar ten dienden als illustratie bij een lezing, waarin de betekenis van regionale spreiding bij de duiding van verkiezingsuitslagen overtuigend werd aangetoond. Wie zich als progressieve kiezer halverwege de avond van 15 maart verkneukelde op een gunstige uitslag, kwam de volgende ochtend van een koude kermis thuis. Dat heeft volgens De Voogd alles te maken met de niet repre sentatieve verdeling van de binnenkomende uitslagen. Na de eerste, kleine gemeenten - zoals Schiermonnikoog, Ameland en Rozend- aal - volgen meteen de grote steden. En laten nou juist in die twee categorieën progres sieve partijen als Groen Links en D66 relatief goed scoren. Pas toen de meesten naar bed waren, kwamen de voorlopige uitslagen van Etten-Leur, Woerden en Meppel door. En die plaatsen behoren tot het soort dat de einduit slag bepaalt: middelgrote matig verstedelijkte gemeenten. Er zijn er veel van en ze hebben voldoende massa. Om politieke voorkeuren van kiezers te analy seren, voldoet een eenvoudige indeling op de Figuur 2 - Gemeenten waar de som van de stemmen op ChristenUnie en SGP bij de Tweede Kamerver as links-rechts niet meer. Naast deze econo- kiezingen 201718 procent of meer is zijn donker gekleurd. Progressief Gl PvdD 50* Liitki CU De gronltc win Ut cirkels gcell hel aantel «fels in de Tweede Kamer wen na dt verkiezingen [n /017 CDA SGP PW Bran: Kre stompe s, 2017 Conservatief Rechts WD FvD Figuur 1 - Rangschikking van politieke partijen langs twee assen.

Geo-Info | 2017 | | pagina 48