2017-3 I Geo-Info 49 Edu Jonkman neemt ons mee in de wereld van de laserscanners. kunnen dan automatisch omgezet worden naar een mesh-model. Je bent dan minder tijd en kosten kwijt aan een model van een bestaande situatie. Edu vertelt over een 3D-scan voor een o-meting van de aardbeving in Groningen. "Hiervoor moet ik straks nog brieven naar Appingedam brengen." Het eerste netwerken krijgt al gestalte doordat Peter Oldenhuis zich meldt vanuit het publiek en spontaan aanbiedt om die brieven mee te nemen naar Appinge dam. Ook ontstaat er een alleraardigste 'discus sie' over de kwaliteit van de 3D-scanapparatuur van de verschillende leveranciers. Er blijken een aantal vakbroeders in de zaal te zitten die hier veel ervaring mee hadden. Er wordt afgesloten met een hapje en een drankje waarna het netwerken een vervolg krijgt. Erwin Marsman van de CO2-uitstoot. Vervolgens nemen Bert en Wim ons mee voor een rondleiding langs de productieafdelingen. De platenzagerij, de containers met gesorteerd afvalhout klasse A, B en C, de afkorthal, waarbij de robot en de 3D-computer inmiddels hun intrede hebben gedaan. We lopen langs een geluidswal van hout die hoorbaar stiller is.Via de hallen met gelamineerde houtconstructies en gevelele menten van de houtbouw belanden we weer in de ontvangstzaal. Dit resulteert onder andere in snelle volume bepalingen van bijvoorbeeld grondverzet. Ook laat ze de integratie zien van ontwerpen in bestaande situaties zodat de burger snel een ruimtelijk beeld kan vormen van een nieuw project in zijn of haar omgeving. Er kleven wel wat randvoorwaarden aan het product. Er moet geen millimeternauwkeurigheid vereist zijn, het is pas rendabel bij grote oppervlaktes (4 hectare per vlucht), maar is uiteraard handig bij moeilijk bereikbare plaatsen. Meetmethodieken en laserscanners Het woord is nu aan Linda Klein en Edu Jonk man, beiden van Aveco de Bondt. Linda neemt ons mee langs de verschillende meetmetho dieken die Aveco de Bondt gebruikt voor het inwinnen van gegevens. Uiteraard zijn dit de traditionele apparaten zoals de total station en GPS. In opmars zijn echter de drones die veel voor promotiemateriaal gebruikt worden, als ook voor 3D-terreinmodellen fotogrammetrie. Edu neemt ons vervolgens mee in de wereld van de laserscanners. Ze worden ingezet bij transformaties en renovaties van gebouwen, alsook deformaties. Een scan is een zeer nauwkeurig product, maar kent ook meer procestijd. Het zandkasteel van Amsterdam, met al haar hellende gevels was ook gescand. Het is lastig 'rekenen' in 2D. Een goede 3D-scan betaalt zich uit voor een exploitatieopzet. Ook de toekomst komt in beeld. De point clouds Rondleiding door de hallen. Netwerken.

Geo-Info | 2017 | | pagina 51