2017-3 I Geo-Info 53 publiek of bebouwd gebied. Een overzichts kaart van alle restricted area's is te vinden op www.drone.aeret.nl/ Om dus een professionele drone te mogen en kunnen vliegen, moet men met succes een opleiding tot drone-piloot volgen. Aviolanda, Unmanned Aviation Solutions en het Ministerie van Verkeer en Waterstaat werken samen om deze opleiding in Nederland vorm te geven. En te zorgen dat het Nederlandse drone-brevet ook in Europa en daarbuiten erkend zal gaan worden. Na dit hoorcollege over wet- en regelgeving gaf Walter Broeders voorbeelden waarvoor drones worden ingezet. De uitwerkingen van het foto- en filmmateriaal kan op locatie worden gedaan, maar natuurlijk ook in geval van grote hoeveel heden data in een fotolab of fotogrammetrische werkstations. Enkele plaatjes uit zijn presentatie zijn hieronder weergegeven. De gehele presen tatie is op de GIN-website te vinden. Toepassingen in 3D-dataprojecten Om aan te geven dat de drone-beelden ook daadwerkelijk in en voor de praktijk gebruikt worden, gaf Erwin van Praat van AGELad- viseurs een aansluitende presentatie met voorbeelden uit de praktijk. Een aansprekend voorbeeld was hoe AGEL met behulp van een drone een overzichts foto maakte van een project om een actu eel beeld te krijgen en tevens de grond balans te berekenen. En bijvoorbeeld om de archeologische verrassing bij een bouwproject te Erwin van Praat. kunnen betrekken in het project en de kopers van de woningen te kunnen informeren over het actuele ontwerp. Zo ziet dat er uit! Ja en toen wilden we natuurlijk zo'n ding ook in het echt zien vliegen. Appie Verart van Drone- vlucht trad op als piloot van de demo-drone. Na de demo van het drone-vliegen, waarbij safety pilot Rudy Muller van Remotely Piloted Aircraft natuurlijk ook alle veiligheidsregels die Walter Broeders in zijn presentatie had genoemd, toepaste. Dus werd het publiek op 10 meter afstand van de start- en landings plaats gehouden, kwam de drone niet boven de menigte en was er van tevoren toestem ming gevraagd aan de luchtverkeersleiding van vliegbasis Woensdrecht. De toestemming was gegeven voor het vliegen van de drone na afloop van alle vliegactiviteiten op de vliegbasis. Na deze in alle opzichten mooie en informatieve middag was er gelegenheid om met elkaar onder het genot van een drankje en een hapje na te praten. Voor de liefhebbers werd er nog een extra rondleiding langs de praktijklocaties van de AMTS gegeven. We konden er geen genoeg van krijgen. Namens GIN wil ik de enthousiaste bezoekers bedanken. Met name door de samenwerking met Ruimteschepper konden we zo'n honderd bezoekers verwelkomen en GIN meer bekend heid geven. Ook AMTS wordt hartelijk bedankt voor hun gastvrijheid en de perfecte samenwer king met de catering van Fokker Elmo. Tot slot wil ik alle sprekers en drone piloot bedanken voor hun bijdrage om deze dag tot een succes te maken. Frank Langeiaan Links www.aviolanda.nl www.am-ts.nl www.synergieNL.com

Geo-Info | 2017 | | pagina 55