FIG Working week 2017 in Helsinki Verslag Jaarlijks wordt door FIG, de 'Fédération Internationale des Géomètres' (Internationale federatie van landmeters en geo-informatiedeskundigen) een working week georganiseerd, een conferentie van een week. Dit jaar is de working week in Helsinki geweest. Het thema was: 'Surveying the world of tomorrow - from digitalisation to augmented reality'. Dat thema was samen met veel andere van belang zijnde ontwikkelingen verwerkt in een keur aan activiteiten. Zo waren er ruim 400 lezingen in 85 parallelsessies te volgen, vonden ledenvergaderingen van FIG plaats en waren er diverse 'site-events' zoals een bijeenkomst van 'Young Surveyors' waaraan ook enkele Nederlandse landmeters deel hebben genomen. Deze happening vond samen met seminars over BIM en geo-historie plaats in het weekend voorafgaand aan de conferentie. 54 Geo-Info I 2017-3 Ruim 1500 deelnemers vanuit de hele wereld hebben de working week bij gewoond, waarvan ongeveer dertig uit Nederland. De organisatie in Helsinki was goed voor elkaar, er was een goede ondersteuning in de zalen door geluid en presentatiemogelijkheden. Ook de catering was voor zo'n hele grote groep toch perfect geregeld en gelokaliseerd tussen de bescheiden beurs waar enkele onder nemers en landen zich presenteerden. De etende massa gebruikte vervolgens de stands als aanlandplek, waarmee de stands als vanzelf de aandacht kregen die ze ver dienden. Een hele praktische oplossing om vraag en aanbod bij elkaar te brengen. Op maandagmorgen werd de week geopend door de FIG-voorzitter, Chryssy Potsiou uit Griekenland. Daarna kon het 'work' beginnen met het uitwisselen van kennis in sessies waar door een afwisseling van lezingen en discussies een basis voor innovatie en samenwerking gelegd werd. Parallel daaraan was er gelegenheid om technische excursies te volgen, zoals een bezoek aan het nationale geodetische instituut, de aanleg van de nieuwe metro van Helsinki en een locatie waar duurzame energie op grote diepte wordt opgepompt. Naast inhoudelijke sessies waren er veel informele activiteiten gepland om het netwerken te bevorderen. Bijvoorbeeld het uitwisselen van ideeën en informatie, het leggen van contacten voor vervolgaf spraken en het effenen van paden zodat daar later goed op gereden kan worden. Op maandagavond was er een officiële ont vangst op het gemeentehuis van Helsinki De Domkerk van Helsinki. waar een groot deel van de deelnemers aanwezig was. Dinsdagochtend startte het inhoudelijke programma met opnieuw een grootse opening waar een prachtig concert met werk van Sibelius plaatsvond. Bijzonder daarbij was dat de pianist en cellist samen met een eerdere opname van zichzelf optraden en zo het begrip augmented reality gedemonstreerd werd. Bezoek aan de ambassade Aan het einde van de middag zijn we als Nederlandse delegatie op bezoek geweest in de ambtswoning van de Nederlandse ambassadeur in Finland, Cees Bansema. Dat was een bijzonder prettig bezoek waar bij er over en weer mooie woorden gespro ken werden door de heer Bansema en Frank Tierollf, bestuurder van het Kadaster. We hebben ons laten rondleiden door de prachtig gerenoveerde, houten villa die vol hing met klassieke kunst uit Nederland zoals schilderijen van Mesdag en andere oude meesters. Met dit bezoek werd de naam en faam van de Nederlandse kennis op gebied van landregistratie en geo-informatie bij onze diplomatieke vertegenwoordiging in het buitenland onder de aandacht gebracht. Diezelfde avond hebben onze Finse vrienden ons getrakteerd op een 'Finnish Evening', compleet met fanfare, specifiek Fins eten (vooral vis) en een optreden van de beroemde band leningrad cowboys'. Met name het ontdooien van de anders zo introverte Finse delegatie was bijzon der om mee te maken. Commissies De FIG is vooral georganiseerd rondom een tiental commissies die per commissie een eigen thema hebben (zoals geo- onderwijs, spatial data modelling, landad- ministratie, enzovoorts). Op deze wijze kent de inhoudelijke uitwisseling van kennis en ervaring een betere focus en draagt de FIG bij aan het verder versterken van de rol van de geo-informatie binnen de internationale context. Woensdagavond gingen deze commissies, nadat ze hun eigen jaarlijkse vergadering hadden gehouden, ergens in de stad eten. Ook leden die geen lid zijn van een commissie, hadden de mogelijk heid zich daarbij aan te sluiten. Op donderdag werd er tevens een samen werkingsovereenkomst (memorandum of understanding) tussen het kadaster van Zuid-Korea en het Nederlandse kadaster getekend. Op donderdagavond werd er een galadiner gehouden in de Finlandia hal, een architectonisch hoogstandje van

Geo-Info | 2017 | | pagina 56