Een kritische beschouwing De kennis en ervaring in het maken van topografische kaarten is al ruim 200 jaar aanwezig bij het Kadaster, voorheen de Topografische Dienst. Daarmee zijn in al die tijd mooie en betrouwbare topografische kaarten gemaakt. Als officieel reseller van het Kadaster zijn wij dagelijkse gebruikers en verwerkers van al dat mooie kaartmateriaal voor buitenbelevingen als fietsen, wandelen en ontdekken. Dit doen we sinds 2000. Op verzoek van de Topografische Dienst zijn wij in 2000 wederverkopers van hun kaartmateriaal geworden, in wat werd genoemd de particuliere markt (zijnde bedrijven en semi- overheid). Sindsdien hebben we met vooral TOP50- en TOP25- kaartmateriaal vele honderden fietskaarten en wandelkaarten mogen maken en drukken. Vanuit onze dagelijkse praktijk kwamen wij tot deze kritische beschouwing van TOP50NL. 4 Geo-Info I 2017-3 Door Geert-Frank de Vries en Aad Mak Zoals veel lezers misschien wel weten, is een aantal jaren geleden door het Kadaster beslo ten om Top50vector af te bouwen en hiervoor in de plaats een nieuw product Top50NL te maken. TOP50NL komt voort uit een volledig geautomatiseerde generalisatie van Topi0NL. Het heeft jaren geduurd voordat resultaten beschikbaar kwamen, ondertussen werd het bijhouden van Top50vector voortijdig gestopt zonder dat een goed alternatief voorhanden was. Het lange ontwikkelingsproces tot het komen van TOP50NL hebben we jarenlang kritisch gevolgd. We waren in de verwachting dat uiteindelijk een mooi nieuw TOP50NL- product het resultaat zou zijn van alle inspan ningen. Actuele data Ondanks het feit dat Top50NL nu al enige tijd beschikbaar is, gebruikten wij tot nu toe hoofdzakelijk de niet meer actuele TOP50vec- tor-data. We hadden een aantal redenen om nog niet direct te starten met TOP50NL. Toch zijn we medio 2015 bescheiden begon nen met het gebruiken van TOP50NL. Wat ons toen opviel bij het ontwikkelen van een fietskaart van de westelijke Veluwe, was dat heel veel paden op campings en bungalow parken opeens in TOP50NL voorkwamen, die voorheen weggelaten werden in Top50vector. Al deze paden op een kleine oppervlakte gaf een rommelig en druk kaartbeeld. Daarnaast kwamen we diverse rare aansluitingen tegen bij de A28. Om toch een goed kaartbeeld te verkrijgen, moesten vele handmatige aanpas singen gedaan worden. Dit was voor ons een reden om Top50NL voorlopig niet te gebrui ken in de hoop dat de bestanden binnen afzienbare tijd beter zouden worden. Vanwege het feit dat TOP50vector helaas niet meer bijgehouden wordt en daarom niet meer actueel is, zijn we steeds meer tijd kwijt om de TOP50vector-bestanden zelf actueel te houden. We zijn nu anderhalf jaar verder en het werd dus tijd om te onderzoeken of de TOP50NL-Kadasterdata nu wel bruikbaar zijn om als ondergrond te dienen voor de productie van fietskaarten en toeristische ontdekkingskaarten voor onze opdrachtge vers. Temeer daar het Kadaster met TOP50NL ondertussen een internationale cartografische prijs heeft gewonnen en aan iedereen gratis beschikbaar wordt gesteld via de PDOK- website. Volgens informatie van het Kadaster wordt TOP50NL nu volop gebruikt en zijn gebruikers van de data enthousiast. Reden om onze eerdere minder positieve ervaringen met TOP50NL en onze huiver voor het geautoma tiseerde generalisatieproces aan de kant te zetten. Generalisatieproces Zoals eerder aangegeven, wordt Top50NL automatisch gegeneraliseerd uit Topi0NL. Als we juist zijn geïnformeerd door het Kadas ter, worden voor het automatische generali satieproces van TOP50NL in heel Nederland Voorbeeld 1 - Bij knooppunt Assen zien we verschil lende fouten. Zo zien we diverse vreemde aanslui tingen bij het knooppunt waar de N33 samen komt bij de A28. Ook ontbreekt hier een ky-over van de N33 naar de A28. De rode ky-over van de A28 naar de N33, bij de kleine pijl links, hoort boven de snelweg te liggen (ky-over) en niet eronder. Voorbeeld 2 - Veel loze weggetjes staan op de kaart vanuit vaak boerenerven. Hier bijvoorbeeld boven Tynaarloo. Welk nut heeft het om dit weer te geven?

Geo-Info | 2017 | | pagina 6