Reactie Kadaster Nieuw geo-beeld publiek 'Kadastermuseum' ENTREEBEWIJS 6 I Geo-Info I 2017-3 manier vakkundig zijn gegeneraliseerd door een ervaren kartograaf. Vanwege de duidelijk heid zijn in onderstaande voorbeelden de fietspaden als paarse doorgetrokken lijnen weergegeven, en zijn de bossignatuur en het ruitencoördinatenstelsel weggelaten. Conclusie Na het onder de loep nemen van blad i2west kunnen we een aantal conclusies trekken. Zoals Top5oNL nu wordt gegeneraliseerd uit TOP10NL is het voor de vlakken-elementen (bos, heide, bebouwing, water enzovoorts) goed te gebrui ken. Daarin gaat weinig fout. Bij de wegen zien we een ander beeld. Het lijkt erop dat het Kadaster gekozen heeft om niet te generaliseren in het wegennetwerk. Alle paden en weggetjes uit TopioNL staan ook in Top5oNL. Hierdoor ontstaat een overvloed aan zandwe gen, voetpaden, paadjes op begraafplaatsen en vele loze weggetjes, zoals in voorbeeld 2. Een uitzondering hierop zijn de fietspaden. Deze zijn juist wel vaak weggelaten, terwijl dievoor ons belangrijk zijn. De fietspaden zoals die nu in het bestand staan, zijn onvol ledig en willekeurig. Wanneer ze parallel lopen aan wegen zijn ze vaak niet of slordig weergegeven. Kruisingen en viaducten van doorgaande wegen en/of spoorlijnen zijn heel vaak niet correct weergegeven. Uit de huidige TOP50NL kan de gebruiker niet met zekerheid aflezen of een weg boven of juist onder een andere weg ligt. Om te weten te komen hoe de situatie in werkelijkheid is, kan men beter een bron als Open Streetmap raadplegen (gemaakt door vrijwilligers!). Onze eindconclusie is helaas dat het wegen netwerk van TOP50NL onbruikbaar is om als bron te dienen voor het produceren van een goede kaart. Het kost te veel tijd en moeite om het lijnenwerk na te lopen op fouten en dit vervolgens handmatig te corrigeren. De oude Top5ovector-bestanden houden we daarom nog maar in ere. Voor ons als dagelijkse gebruiker en verwerker van (internationaal) topografisch kaartma teriaal is het onbegrijpelijk dat het huidige resultaat door het Kadaster en gebruikers van deze data geaccepteerd wordt. Naar eigen zeggen van het Kadaster zou 95% van de TOP5oNL-gebruikers tevreden zijn, dit lijkt ons onwaarschijnlijk. Automatische generalisatie is slechts een hulpmiddel. Uit bovenstaande voorbeelden blijkt naar onze mening dat het een misvatting is om te denken dat het hele generalisatie proces zonder nabewerking van een ervaren cartograaf kan. Een computerprogramma kan bij de huidige stand van zaken blijkbaar nog steeds niet op tegen 200 jaar menselijke ervaring en kennis. Geert-Frank de Vries is werkzaam bij De Vries Kartografie bv. /Arthuur.ni. Aad Mak is zelfstandig kartograaf in Barneveid. Glasring Sr Douane Muiuum In Geo-Info nummer 8, 2012 stond een arti kel 'Kadaster in vernieuwd Belastingmuseum', Zelfs de omslagfoto was aan dat Rotterdamse museum gewijd. Intussen zijn de toegangs kaartjes wéér vernieuwd. Een van de afbeeldin gen daarop is een koperen theodoliet! Adri den Boer Namens het Kadaster reageert Richard Witmer, Productmanager Topografie als volgt: "Hartelijk dank voor uw kritische professionele blik op de TOP50NL en de daaruit voortgekomen opmerkingen. Deze dragen bij aan het steeds beter maken van ons product. We hebben naar de opmerkingen gekeken. Een groot gedeelte ervan is bij ons bekend en deze staan op onze lijst om te verbeteren. U heeft al eerder uw com mentaar in rapportvorm met ons gedeeld en nu publiceert u dit artikel. We stellen het op prijs dat u ons in de gelegenheid stelt om hierop te reageren. Ik ga niet in op elke situatie die u beschrijft. Uw beschrijvingen hebben ons geholpen bij onze analyses. Het Kadaster is blij met uw tevredenheid over de weergave in de TOP50NL van de vlakelementen zoals bos en heidevelden, weilanden en bouwlanden, meren, bebouwde kommen en losse bebouwing. Uw kritiek op met name wegennetwer ken, fietspaden, voetpaden, kruisingen, aansluitingen, op- en afritten herkennen en erkennen we. We realiseren ons dat u hier extra last van heeft omdat deze informatie van essentieel belang is voor de door u gemaakte producten, zoals fiets en wandelkaarten. We werken voortdurend aan de kwaliteit. Dit gebeurt met het uitvoeren van kwaliteitsacties in het TOP10NL update proces. Het basisbestand wordt daarmee beter en completer. En het gebeurt door het verbeteren van de software routines waarmee we de verschillende topografische kleinschalige producten automatisch generaliseren. Het generaliseren gebeurt volledig automatisch omdat dit volgens ons de enige manier is om vijf keer per jaar alle topografische producten landsdek- kend met dezelfde hoge jaarlijkse actualiteit te leveren. Indien u incidentele fouten in de BRT-producten constateert, kunnen die gemeld worden via het terugmeldsysteem www.VerbeterdeKaart.nl. Op deze site kunt ook terugvinden wat onze analyse van uw terugmelding is, wat we daarmee doen en in welke levering een eventuele verbetering voor u beschikbaar komt. Uw suggesties voor verbetering en die van andere gebruikers, blijven welkom."

Geo-Info | 2017 | | pagina 8