Internationalisering ITC Internationalisering Het ITC, in de naoorlogse jaren 50 opgericht als 'International Training Centre for Aerial Survey, was de Nederlandse bijdrage aan het Verenigde Naties 'Official Development Assistance (ODA)' programma. In de loop der jaren heeft het ITC-werkveld technologisch een behoorlijke ontwikkeling doorlopen tot uitdrukking komende in de huidige naam van de Faculteit ITC (onderdeel van de Universiteit van Twente): 'Geo-information science and Earth Observation'. Tevens dekken we veel meer vakgebieden af dan in de beginjaren, toen de focus lag op geodesie en luchtfotografie (figuur 1 en figuur 2), terwijl we ons heden ten dage daarnaast bezighouden met mondiale problemen in landbouw energietransitie, voedselzekerheid, klimaat, stedelijke ontwikkeling, rampen en landadministratie, om maar wat voorbeelden te noemen. 8 Geo-Info I 2017-4 Door Freek van der Meer, Tom Loran, Emile Dopheide en Jaap Zevenbergen Wat is gebleven, is de missie en het mandaat voor kennisopbouw in de context van ontwik kelingssamenwerking: de wereld van ITC is de wereld. Tijdens de recente heraccreditatie heeft ITC's Master opleiding 'Geo-information Science and Earth Observation' het onder scheidende kenmerk ('distinctive feature') 'internationalisation' van de Nederlands- Vlaamse Accreditatieorganisatie (NVAO) gekregen. Dit na overigens ook drie jaar op rij verkozen te zijn tot top master in de keuzegids masters. Een internationaliseringskenmerk lijkt logisch voor een opleiding gegeven aan een instituut met zo'n internationale naam en faam, maar niets is minder waar. Voor een kenmerk internationalisering moet je nogal wat doen. Allereerst moet er een gedragen visie op internationalisering zijn met heldere meetbare leerdoelen die recht doen aan internationale en multiculturele doelstellingen. Het onder wijs zelf moet in het teken staan van inter nationale c.q. globale problematiek. De stu dentenpopulatie moet van verschillende nationaliteiten zijn met verschillende culturele achtergronden en van de onderwijsstaf Luchtfotointerpretatie (copyright ITC). verwacht men dat ze internationaal werkzaam zijn, maar ook afkomstig uit verschillende werelddelen. Als voorbeeld; de ITC staf vertegenwoordigt 44 nationaliteiten. Van het wetenschappelijk personeel is ongeveer 55% afkomstig uit de EU (60% Nederland en 40% andere landen). Van de resterende 45% is 18% afkomstig uit Azië, 15% uit Afrika, 8% uit Latijns Amerika, 7% uit het Midden-Oosten en 5% uit overige werelddelen. De promovendi (momenteel 146 personen) vertegenwoordigen 42 nationa liteiten, waarvan de top 4: China (26), Iran (16), Nederland (9) en Indonesië (7). Wat betreft de studentenpopulatie, peildatum januari 2017, bestond de studentenpopulatie uit studenten uit 48 verschillende landen, waarbij China, Ethiopië, Kenia, Indonesië en Tanzania het meest vertegenwoordigd zijn. Het overgrote deel van de studenten komt uit Azië (48%) en Afrika (41%). Ook zaken als de leeromgeving, voorzienin gen (bijvoorbeeld restaurant met een interna tionale keuken; goede studentenhuisvesting) en op de internationale student toegesneden dienstverlening zijn aspecten die meetellen om aan het internationaliseringskenmerk te voldoen. Op de meeste onderdelen scoorde ITC goed, met name op de standaarden Leeromgeving en Samenstelling van de stu dentenpopulatie. Een element waar wel meer aandacht aan geschonken moest worden, was een explicietere toetsing van leerdoelen met betrekking tot internationalisering. Al met al moet je als opleiding aan een flinke waslijst van standaarden voldoen om het internatio naliseringskenmerk te verkrijgen. Ondernemerschap Onderwijs aanbieden aan internationale studenten wil ook zeggen rekening hou den met verschillen in niveau en ervaring (synchronisatie van voorkennis) en een flexibele opleiding waarbij de wens van de student centraal staat. Momenteel zijn we de masteropleiding aan het herzien en aan het ombouwen tot een tweejarig programma met eenzelfde academische cyclus als de andere masterprogramma's van de Universiteit van Twente (UT). In de nieuwe opzet gaan we in toenemende mate gebruikmaken van de kennis en ervaring die er bij de UT is op het

Geo-Info | 2017 | | pagina 10