Internationalisering THEMA 10 Geo-Info I 2017-4 Data-inwinning met drone (copyright TC). van een relatie op basis van wederzijds respect. Daarin moeten partners halen en brengen. Dat kan via exchange programma's van staf en studenten in combinatie met een gezamenlijk gedragen onderzoekspro gramma. Immers onderwijs is onlosmakelijk verbonden met onderzoek; de resultaten van het onderzoek ploegen we terug in het onderwijs. Voor westerse universiteiten lijkt het doel van internationalisering het binnen halen van buitenlandse talentvolle studenten. Daar moeten we als ITC voorzichtig mee zijn want brain drain ligt op de loer en zou niet stroken met onze missie en mandaat van capaciteitsopbouw. Conclusies Internationalisering in onderwijs is meer dan het geven van les in het Engels over proble matiek die nationale grenzen en prioriteiten overstijgen. Ingrediënten zijn een mixed class room, internationale staf met internationale ervaring, mondiale vraagstukken, student mobiliteit en opleiden tot global citizens, maar omvat ook praktische zaken zoals bij voorbeeld een restaurant met internationale keuken. Internationalisering vraagt ook dat internationaliseringsleerdoelen expliciet aan dacht krijgen en getoetst worden. Ondanks de jarenlange ervaring met internationaal onderwijs is ook voor een instelling als het ITC een internationaliseringskenmerk voor haar opleidingen geen automatisch gegeven. Tenslotte, er zijn parallellen tussen inter nationalisering en capaciteitsopbouw, maar de doelstellingen zijn anders: opleiden van studenten door multiculturele staf tot global citizens versus opbouwen van een kennis infrastructuur in doellanden. ITC werkt er al meer dan 65 jaar aan om aan beide doelen succesvol invulling te geven. Links ITC: www.itc.nl Internationalisering:ECA(20i5),FrameworksfortheAssessmentof Quality in Internationalisation, zie: www.nvao.com/procedures/ eca-frameworks-assessment-quality-internationalisation NVAO distinctive quality feature internationalisation: www.nvao.com/quality-assurance-systemsthe-netherlands/ distinctive-quality-feature-internationalisation GEO: www.earthobservations.org/index.php ICA: icaci.org/ ILWIS: 52north.org/communities/ilwis GEOnetcast: www.itc.nl/Pub/WRS/WRS-GEONETCast Freek van der Meer is hoogleraar Duurzame Energie en Geo-resources, en Vice-Decaan en lid van het Facultair Management Team van de Faculteit ITC (Universiteit van Twente) en belast met projecten, capaciteitsop- bouw, internationalisering en valorisatie. Hij is bereikbaar via f.d.vandermeer@utwente.nl. Tom Loran is coördinator externe betrekking bij de Faculteit ITC. Hij is bereikbaar via t.m.loran@utwente.nl. Emile Dopheide is coördinator onderwijs bij de Faculteit ITC en is bereikbaar via emile.dopheide@utwente.nl. Jaap Zevenbergen is hoogleraar Land Administration and Management, vice-decaan en lid van het Facultair Management Team van de Faculteit ITC. Hij is belast met onderwijs en is tevens Opleidingsdirecteur. Hij is bereikbaar viaj.a.zevenbergen@utwente.nl. in een schotelontvanger en hardware maakt het mogelijk om data te ontvangen op elke willekeurige locatie op aarde. Zo zijn er al meerdere ontvangststations in werking in Afrika en Azië. Internationalisering versus capaciteitsopbouw Vaak lijkt het alsof mensen denken dat internationalisering hetzelfde is als capaci teitsopbouw. Er zijn parallellen en de twee gaan goed samen, maar het primaire doel is anders. Capaciteitsopbouw is gericht op het versterken van mensen en onderwijsinfra structuur in ontwikkelingslanden en landen in transitie. Het beoogde doel is om lokale gemeenschappen weerbaarder en veerkrach tiger te maken. Het richt zich op individuen, organisaties en samenwerking tussen orga nisaties oftewel de samenleving in breedste zin des woords. Capaciteitsopbouw vindt dus plaats op verschillende niveaus en in de inter acties tussen die niveaus. Hoewel dit vaak gebeurt door kennisdeling tussen landen, kan de capaciteit opgebouwd worden voor een specifiek land en hoeft dus niet per se internationaal te zijn. Langdurige samenwerking Capaciteitsopbouw is een kwestie van lange adem. Het is geen project van vier jaar met een training van trainers aan het eind. De horizon is typisch tien jaar. Het is belang rijk vooraf te investeren in het opbouwen Veldwerk (copyright ITC).

Geo-Info | 2017 | | pagina 12