Verslag Internationalisering Het bewegende midden van Europa 14 Geo-Info I 2017-4 Figuur 8 - De Nederlandse hellingen leverden nauwelijks problemen op. Fietsen Om de afstand tussen het onderdak en de Wageningse campus te overbruggen, werd de deelnemers bij inschrijving het gebruik van een fiets aangeboden. Zoals bekend, is fietsen buiten Nederland minder populair. Een Portugese deelnemer merkte op: "ik heb al in geen tien jaar meer op een fiets geze ten". Toch wilden ongeveer 150 deelnemers een fiets. Aan de fietstocht in het sociale programma deden er 75 mee. Eerst de Wageningse Berg over, daarna van het Lexkesveer naar het pontje bij Opheusden over de zuidelijke Rijndijk. Dan weer terug naar Wageningen via het fietspad langs de Grift. Aan het eind van de conferentie ontbrak van de 150 fietsen slechts van één het sleuteltje. Nóg internationaler? Internationaler dan deze conferentie in het domein van geo-onderwijs en geo-onderzoek kan alleen bij meer deelnemers uit meer werelddelen voor langere duur. De FIG-conferentie in 2020 in Amster dam, gepland voor een volle week met ongeveer 2.000 deelnemers, lijkt in die richting te gaan. Frans Rip Er zijn meerdere claims op het midden van Europa. Wikipedia schrijft schrijft erover: De bepaling van het geografi sch middelpunt van het continent Europa is vanzelfsprekend afhankelijk van de vraag naar de uiterste gren zen. Zolang met name het eeuwenoude debat over de oostgrens van Europa niet beslecht is, zullen verschillende plaatsen in Europa zich het geografi sche (exacter: geometrische) middel punt kunnen noemen. Het meest opgetuigde middelpunt ligt in Litouwen bij het plaatsje Bernotai. Dit punt is in 1989 berekend door het Franse Nationale Geografische Instituut (IGN).' De Poolse claim op het midden ligt in Sucho- wola, in het noordoosten van Polen. Het door de IGN berekende geografische middelpunt van de Europese Unie ligt in Duitsland. Bij de toetreding van Roemenië en Bulgarije in 2007 is het 180 kilometer naar het oosten verscho ven van Kleinmaischeid naar Gelnhausen (bij Het Poolse Middelpunt van Europa (foto Michael van Buuren, 2017). Frankfurt am Main). Te verwachten valt dat na Frans Rip de Brexit het middelpunt van de Europese Unie nl.wikipedia.org/wiki/Geografsch_ verder oostwaarts verschuift. middelpunt_van_Europa

Geo-Info | 2017 | | pagina 16