Tracking 'n Tracing THEMA Column 2017-4 I Geo-Info Met 100.000 bezoekers in het vooruitzicht wordt het tijd om alle bezoekers die op het fort komen continu te tracken en tracen. Het is natuurlijk leuk om te zien hoe kinderen veel meer meters afleggen dan hun ouders. Heatmaps kunnen perfect laten zien wat de piekplekken zijn en welke 'olifantenpaadjes' vaak gebruikt worden. Zo'n Tracking 'n Tracing-spel kan tevens gebruikt worden om bezoekers met elkaar te verbinden, omdat ze samen een epidemie moeten voorkomen. Als één bezoeker spontaan virtueel ziek wordt, moeten de mensen gaan samenwerken. Deze zieke persoon moet op tijd in quaran taine worden geplaatst en er moeten extra vaccins worden geproduceerd. Wordt er niet tijdig en adequaat samengewerkt dan dreigt de epidemie zich razendsnel te verspreiden en zal de fortbevolking virtueel uitsterven De uitdaging bij de realisatie van dit Tracking 'n Tracing-spel is dat mensen op het fort hun locatie zowel buiten als binnen redelijk precies moeten weten. Lastig hierbij is dat de muren van de kazerne bijzonder dik zijn. Met studenten Geomatics van de TU Delft hebben we reeds lopen stoeien met dit probleem. Je zou buiten kunnen tracken met GPS en binnen met bluetooth of wifi. Voor binnen is dit best een dure grap op zo'n fort, want je hebt per ruimte maar liefst drie beacons of wifi-hotspots nodig. Het signaal is namelijk puur per ruimte bruikbaar, omdat het niet door de muren heen gaat. Nu kwam ik op het navigatiecongres in Zwitserland, afge lopen mei, een voor mij nieuwe toepassing tegen, ontwikkeld door Waze. Zij zorgen ervoor dat het GPS-signaal via bluetooth kan worden doorvertaald naar smartphones die zich onder de grond bevinden. Dit is een ideale toepassing voor navigatiesys temen die ook in tunnels aan de reiziger willen doorgeven ofje rechts- of linksaf moet. Ook voor metro's biedt dit een oplossing en zorgt het ervoor dat reizigers continu weten waar ze zich onder de grond bevinden. De kosten zijn zeer aanvaardbaar met 650,- per strekkende kilometer tunnel. Gil Disatnik, een systeemontwikkelaar bij Waze, bedacht dit concept nadat zijn navigatie uitviel in een tunnel in Boston met als gevolg dat hij verkeerd reed. Momenteel is Waze bezig om de eigenaren van tunnels over te halen om de beacons aan te schaflén en te installeren, waardoor het navigeren in de tunnels makkelijker moet gaan. Het signaal van de beacons is niet gede codeerd, zodat alle navigatiesystemen hier gebruik van kunnen maken. Dat is heel veilig en fijn, maar voor sommigen voelt het misschien ook alsof Big Brother nu niet alleen boven de grond, maar ook onder de grond alles in de gaten gaat houden... Tja, Big Brother of niet, het is een feit dat er steeds meer Tracking 'n Tracing plaatsvindt via GPS, videobeelden, satel- lietbeelden of drone-opnamen. Sommige verhalen zijn zo bijzonder dat er zelfs een film van gemaakt wordt. De film Lion gaat over een klein jongetje dat in India samen met zijn broer op stap was. Hij raakte zijn grote broer kwijt, belandde in een trein en na een lange reis werd hij wakker in de metropool Calcutta. Helaas was hij niet voorzien van een GPS-tracker en zo jong als hij was, kon hij niet vertellen waar hij vandaan kwam. Na een tijdje als zwerfkind overleefd te hebben in de grote stad, werd hij geadopteerd door Australische ouders. Daar kreeg hij een nieuwe familie met nieuwe vrienden en genoot hij van een goede opleiding. Hoewel het hem voor de wind ging, begon zijn verleden steeds meer aan hem te knagen. Hij wilde weten waar hij vandaan kwam en hij wilde zijn moeder en broer weer terug zien. Hij hing een kaart van India in zijn kamer op met daarop grote cirkels vanuit Calcutta die de reisafstanden aanga ven. Hij schatte in hoe lang hij in de trein had gezeten en hoe veel kilometer zijn ouderlijk huis van Calcutta verwijderd moest zijn. Vervolgens ging hij alle treinstations op deze cirkel bekijken via Google Earth. Hij zocht naar een watertoren en naar een steengroeve. Er waren echter zoveel treinstations in India in de bandbreedte waarbinnen hij zocht dat het onbegonnen werk leek. Gedurende een jaar plaatste hij vele pushpins op de locaties van de treinstations die niet aan de criteria voldeden. Na een jaar zoeken wilde hij de moed opgeven, totdat hij per stom toeval zich ineens virtueel boven de steengroeve bevond. Hij kon op basis van Google Earth de route terug vinden van de steengroeve naar het treinstation, de watertoren, naar het dorp en door de smalle straatjes naar zijn huis. Tijdens de virtuele tour via Google Earth kwamen vele herinneringen weer naar boven die al die tijd verborgen waren geweest. Nog mooier, dankzij de satellietbeelden had hij zijn moeder op weten te sporen. Zij was nooit uit het dorp verhuisd in de hoop dat haar zoon haar ooit weer terug zou vinden Het is een mooi verhaal, waarbij satellietbeelden niet als Big Brother worden gezien, maar als hulpmiddel bij het vinden van geluk...! Willemijn Simon van Leeuwen Oprichter van GeoFort info@geofort.nl

Geo-Info | 2017 | | pagina 17