Geodesign met pictogrammen Internationalisering Interactieve workshops in het stroomgebied van de beneden Zambezi Dit artikel beschrijft een geodesign tool die vanuit de Vrije Universiteit werd ontwikkeld voor stakeholder workshops in Mozambique. De aanpak laat zich het best omschrijven als 'less is more. Noodgedwongen hebben we onze ervaringen uit Nederland vertaald naar een veel simpelere en vooral op visualisatie gebaseerde aanpak. Dat werkte wonderwel. De prijs van minder gedetailleerde resultaten werd meer dan goedgemaakt door de grotere flexibiliteit van de gekozen aanpak. Geo-Info I 2017-4 aiawt Zambia Zimbabwe Door Ron Janssen en Eduardo Dias Computers worden sneller, modellen meer geavanceerd en interactie tussen mens en computer meer flexibel. Deze ontwikkelingen maken het mogelijk om geavanceerde geode sign tools te bouwen die real-time berekenin gen uitvoeren en gedetailleerde kwantitatieve resultaten opleveren. Dit is prima als je genoeg tijd en geld hebt, precies weet wat er nodig is en over veel data beschikt. Maar zelfs dan gaat het gebruik van een geavan ceerd model vaak ten koste van flexibiliteit, waardoor maar moeilijk tegemoet gekomen kan worden aan onverwachte ideeën van gebruikers van de tool. Dit speelt des te meer als de probleemdefinitie vaag is, de beschik bare data van onduidelijke kwaliteit zijn en de vaardigheden van de gebruikers onbekend. Geodesign tools bieden een interface tussen stakeholders en ruimtelijke informatie. Geodesign wordt gedefinieerd als 'een ontwerp- en plan ningsmethode die het maken van ontwerpvoor stellen koppelt aan impactsimulaties op basis van geografische context, systeemdenken en digitale technologie' (Steinitz 2012, p.12). Met een interac tieve kaart als gemeenschappelijke interface kan geodesign worden gebruikt voor het uitwisselen van ideeën tussen stakeholders over veran deringen in het ruimtegebruik (Arciniegas en Janssen 2012, Carton en Thissen 2009, Eikelboom en Janssen 2015). Verder zijn er survey tools die vooral zijn gericht op tekenen en het plaatsen van pictogrammen op een kaart. Voorbeelden zijn 'Greenmap' met symbolen voor milieu-mapping. 'Softgis', een web-based tool ontwikkeld door de Aalto University, gebruikt symbolen om ervaringskennis van bewoners te verzamelen (Rantanen en Kahila 2009). Deze methode is onder de naam 'Maptionnaire' beschikbaar als commerciële dienst. Vergelijkbare toepassingen voor evaluatie en besluitvorming zijn er nog niet. Geodesign aan de Zambezi Dit artikel laat zien hoe ervaringen met geodesign in data rijke omgevingen, zoals Nederland (Janssen et al., 2014) en het Verenigd Koninkrijk (Alexander et al, 2012, Janssen et al. 2014) kunnen worden gebruikt om een aanpak te ontwerpen voor geodesign workshops in het stroomgebied van de Beneden-Zambezi in Mozambique (Janssen en Dias 2017). In plaats van een geodesign tool die met een model real-time reageert op voorgestelde wijzigingen, is een geodesign tool ontwikkeld gebaseerd op een combinatie van het intekenen van gebie den en het plaatsen van pictogrammen. De geodesign workshops maakten deel uit van de publieke participatieactiviteiten van een lopend planningsproces in het stroom gebied van de Beneden-Zambezi (figuur 1). Opdrachtgever was het Ministerie van Milieu en uitvoerder het Zambezi Development Agency. Doel was het maken van een ruimtelijk ontwikkelingsplan voor het hele gebied (PEOT). Dit plan biedt een wettelijk kader voor toekom stige ruimtelijke ontwikkelingen. De geodesign tool is toegepast in workshops in Songo, Tete en Caia in mei 2015 (figuur 1). Figuur 1 - Het stroomgebied van de Beneden-Zambezi. Het stroomgebied van de Beneden-Zambezi beslaat een oppervlakte van ongeveer 150.000 km2. De Zambezi is de grootste rivier in Mozam bique en loopt van bergachtige gebieden in het noordwesten naar de laagvlakten en de Zambezi- delta dicht bij de kust. Er wonen 3,5 miljoen inwoners uit diverse sociaal-culturele achtergron den. Veel mensen wonen op het platteland en zijn afhankelijk van kleinschalige landbouw. In het noorden ligt het Cahora Bassa stuwmeer dat een grote bijdrage levert aan het regionale BBP Verder is er veel mijnbouw in het noorden, commerciële Mozambiqu,

Geo-Info | 2017 | | pagina 18