THEMA Met de pictogrammen tool geven de deelne mers het belang van de claim voor de ontwikke ling van hun sector aan 2017-4 I Geo-Info 17 Valer1tJt3& Agriculture Horesta M|ji(>re(ic Pesease A qua cult ura Ccnferva;5o Values Participant?! Ave» n oft stal Area de ctjrrttfyaji^ Aruas de Intervwtlo sul HeWtats Agricala Figuur2 - De interface van de geodesign tool. landbouw in het midden en het zuiden en zijn natuurparken en visserij belangrijke sectoren in het zuiden. Ook wordt uitbreiding overwogen van grootschalige kolenmijnbouw in de Tete-regio van 4 miljoen ton nu tot 20 miljoen ton per jaar in 2018, en uitbreiding van waterkrachtopwekking en irrigatieprojecten. Een probleem is de bedreiging van de reeds kwetsbare ecologie van de Zambezi- delta, een RAMSAR site en de bijbehorende gar nalenvisserij. Al deze ontwikkelingen vereisen een geïntegreerde planningsaanpak met een centrale rol voor lokale kennis van betrokken stakeholders. De geodesign tool De geodesign tool is ontwikkeld voor de inter actieve workshops van het project. De doelen van deze workshops waren: 1. het in kaart brengen van de sectorale claims; 2. het identificeren van conflicterende claims; en 3. het prioriteren van deze claims. Een interactieve kaart gepresenteerd op een touchscreen dient hierbij als interface met de sta keholders. Een uitgebreide verzameling kaartlagen was beschikbaar via het webGIS van het project. De geodesign tool maakt gebruik van een waardekaart. Een waardekaart is een combinatie van de kenmerken van het gebied met een waar- defunctie die de waarderingen van de belang hebbenden weergeeft (zie ook Janssen et al., 2014). Waardekaarten worden meestal gepresen teerd als choropleetkaart. Dit vereist ruimtelijke eenheden die zinvol zijn voor de onderliggende waarden. In onze studie gebruiken we een waardekaart waarbij het vooraf definiëren van de ruimtelijke eenheid niet nodig is. Dit is belangrijk omdat vooraf geen duidelijke ruimtelijke eenheid gevraagd de gebieden in te tekenen die van belang zijn voor de ontwikkeling van hun sector. Hetvoorbeeld in figuur 2 laat de gebieden zien die de vertegenwoordigers van de toerisme sector hebben ingetekend. Zij maakten hierbij gebruik van de beschikbare kaartlagen zoals nationale parken, landgebruik, infrastructuur, bevolkingsdichtheid en dorpen. Met de pictogrammen tool geven de deelnemers het belang van de claim voor de ontwikkeling van hun sector aan. De tool bevat pictogrammen voor alle sectoren. Deelnemers kunnen een pictogram op de kaart plaatsen, weer verwijderen of verplaat sen. De kleur van het pictogram bepaalt hierbij het belang van de claim: een groen pictogram (groot) geel pictogram (middel) of rood pictogram (laag). Het gebied dat in figuur 2 is geïdentificeerd, toont een middel waarde voor natuurbehoud en een hoge waarde voor het toerisme. Pictogram men zijn gemaakt als beeldbestanden. Nieuwe pictogrammen kunnen gemakkelijk worden aangemaakt en geïmporteerd. gekoppeld kon worden aan de onderliggende attributen en sectoren. De interface van de geodesign tool is weerge geven in figuur 2. Aan de linkerkant staat de lijst met beschikbare kaartlagen, linksonder de tekenpennen en rechtsonder de pictogrammen. Als eerste stap werden de deelnemers per sector De ingetekende gebieden werden in afzon derlijke kaartlagen opgeslagen. Doordeze kaartlagen over elkaar te leggen, wordt bepaald waar claims overlappen. Overlap tussen twee of meer sectoren is een indicatie van mogelijk conflict of synergie tussen sec toren. Voor elke overlap wordt de deelnemers gevraagd met een pictogram het belang van hun claim aan te geven. Tenslotte worden

Geo-Info | 2017 | | pagina 19