Internationalisering Het prioriteren van de claims leidde tot interessante discussies tussen deelnemers 18 I Geo-Info I 2017-4 Figuur 3 - Deelnemers aan het werk in de Caia-workshop. de claims geprioriteerd door het verplaatsen van de pictogrammen over de kaart: als twee sectoren compatibel zijn, worden ze naast elkaar geplaatst, als een sector prioriteit heeft boven de andere, wordt het boven de ander geplaatst. De tool vereist een aanraak- scherm. Omdat er veel moest worden gereisd gebruikten we de portable Lenovo Horizon (27'') in combinatie met Phoenix, een door Geodan ontwikkeld softwarepakket voor geodesign. Resultaten De hele regio is te groot is om te kunnen vertrouwen op lokale kennis. De workshops vonden daarom plaats op district-schaal. De onderstaande resultaten zijn afkomstig van de Caia-workshop (figuur 3). Volledige resultaten van de workshops in Caia, Songo en Tete zijn gedocumenteerd in het consorti umrapport. Als eerste stap tekenden de ver tegenwoordigers van de sectoren landbouw, natuurbehoud, visserij, toerisme, bosbouw en mijnbouw hun claims in op afzonderlijke kaartlagen. Voor landbouw werden grote gebieden geclaimd; natuurbehoudsclaims waren grotendeels gekoppeld aan bestaande natuurparken; visserij maakte aanspraak op de hele kust voor zowel traditionele als commer ciële visserij en langs de Zambezi rivier voor traditionele visserij. Voor het toerisme werden, naast de bestaande natuurparken, een aantal nieuwe gebieden ingetekend. Als laatste bepaalde de mijnbouwsector gebieden voor de winning van 'zwaar zand' langs de kust. Vervolgens werden de zes kaartlagen over elkaar gelegd om overlappende claims op te sporen. In elk gebied waar twee of meer claims overlappen, plaatsten de deelnemers een groen, geel of rood pictogram afhankelijk van de waarde van de claim. Figuur4 toont twee voorbeelden van potentiële conflicten. Zoals verwacht waren de meeste claims in het overlappend gebied groen (een hoge waarde). De uitzondering is de lage waarde voor bosbouw in figuur 4a gecombineerd met hoge waarden voor commerciële en zelf- voorzienende landbouw en toerisme. Hoewel er in dit gebied veel bos is van hoge kwaliteit hebben de deelnemers toch een lage waarde toegekend omdat zij het commerciële en ontwikkelingspotentieel laag inschatten. Figuur 4b toont gemiddelde waarden voor traditionele en commerciële visserij en een hoge waarde voor zandwinning.

Geo-Info | 2017 | | pagina 20