THEMA Verrassend genoeg bleek het mogelijk om consensus te bereiken voor alle overlappende claims 2017-4 I Geo-Info I 19 Figuur 5 - Priortering van claims van landbouw, bosbouw en toerisme (a) en claims van visserij en mijnbouw (b). Figuur 4 - Waardering van de claims van de landbouw, bosbouw en toerisme (a) en de claims van visserij en mijnbouw (b). In de laatste stap werden de claims gerang schikt. Dit bepaalde de prioriteiten voor toekomstig grondgebruik. Aangezien rangschikking en waardering onafhankelijke stappen zijn, leidde een hoge waarde voor een bepaalde sector niet automatisch tot een hoge prioriteit. Het bleek mogelijk dat sectoren met middel waarde de voorkeur kregen over claims met een hoge waarde. Deelnemers rangschikten de claims door de pictogrammen aan te raken en over de kaart te verschuiven. Figuur 5a laat zien dat commerciële en zelfvoorzieningslandbouw samen kunnen gaan net als toerisme en bosbouw. Hierbij zijn de claims van landbouw belangrijker dan de claims van toerisme en bosbouw. In Figuur 5b is te zien dat de claims van traditionele en commerciële visserij belangrijker werden geacht dan de claim van mijnbouw. Het prioriteren van de claims leidde tot interessante discussies tussen deelnemers. Bij voorbeeld, het naast elkaar bestaan van com merciële landbouw (kokosnootplantages) en zelfvoorzienende landbouw (familieboerde rijen tussen de kokosnootbomen). De gelijke plaats van traditionele en commerciële visserij in figuur 5b geeft weer dat er geen conflicten tussen commerciële en traditionele visserij werden verwacht. Dit komt doordat traditio nele visserij dichtbij de kust en commerciële visserij ver uit de kust plaatsvindt. In dit geval maakt ruimtelijke scheiding co-existentie mogelijk. Visserij staat boven mijnbouw omdat de deelnemers vonden dat visserij cruciaal is voor het overleven van de lokale bevolking. Hoewel zij de financiële voordelen van mijn bouw voor de regio erkenden, vreesden ze dat de ontwikkeling van de mijnbouwsector in het gebied grote gevolgen zou hebben voor de

Geo-Info | 2017 | | pagina 21