Internationalisering De geodesign tool leidde tot een levendige interactie tussen de deelnemers Conclusies Eduardo Dias is werkzaam bij het Spatial Information Labo ratory van de Vrije Universiteit Amsterdam en werkzaam bij Geodan. Hij is bereikbaar via eduardo.dias@geodan.nl. Nieuw kaartenmeubel in Panoramakamer SieboldHuis 20 Geo-Info I 2017-4 lokale leefwijze. Er werd ook vermeld dat het samengaan van visserij (zowel commercieel als traditioneel) met mijnbouw (winning van zwaar zand) niet mogelijk is door het grote risico op vervuiling door mijnbouw. Verrassend genoeg bleek het mogelijk om consensus te bereiken voor alle overlappende claims. Het resultaat van de workshops waren kaarten met waarderingen en prioriteringen in combi natie met een verslag van de door de deelne mers gemaakte opmerkingen. Terugkoppeling van alle deelnemers aan het eind van elke workshop liet zien dat zij de geodesign tool zinvol en aantrekkelijk vonden. Het ontbreken van een kwantitatief model werd niet gezien als een probleem. Het ontbreken van onderliggende kwantita tieve modellen gaf flexibiliteit in de begrenzing van de te beoordelen gebieden, de te gebrui ken attributen en sectorale claims. In dit geval was deze flexibiliteit hard nodig en woog het op tegen de afwezigheid van nauwkeuriger ramingen van de sectorwaarden. Dit was een typisch geval van 'minder is meer' Ondanks het eenvoudige ontwerp deed de geodesign tool zijn werk goed. Het was interessant om te constateren dat het mogelijk was de principes van de meer kwantitatieve instrumenten te gebruiken op een eenvoudi ger maar meer beeldende manier. Dit is in lijn met een recent artikel van Brown et al. (2017) die concludeerde dat zowel kwantitatieve als kwalitatieve methoden bruikbaar zijn om plaats gebaseerde waarden te identificeren. De tool kan gemakkelijk worden aangepast voor gebruik in andere contexten. Ook is het mogelijk de resultaten te exporteren voor verdere verwerking. Elke kaart die online wordt gepubliceerd, kan worden gebruikt en picto- grammen kunnen gemakkelijk worden aange past aan een andere context. De geodesign tool leidde tot een levendige interactie tussen de deelnemers en bevorderde een gevoel van gezamenlijk eigendom van de resultaten. Het leren kennen van het perspectief van andere belanghebbenden en het creëren van consensus werden beschouwd als belangrijke toegevoegde waarden van het gebruik van de tool in de workshops. Bronnen Alexander, K.A., Janssen, R., Arciniegas, G.A., O'Higgens, T.G., Eikelboom, T., en Wilding, T.A. (2012). Interactive Marine Spatial Planning: Siting tidal energy arrays around the Mull of Kintyre PLoS ONE, 7, (1) 1-8. Arciniegas, G.A. en Janssen, R. (2012). Spatial decision support for collaborative land use planning workshops. Landscape and urban planning, 107, (3) 332-342. Carton, L.J. en Thissen, W.A.H. 2009. Emerging conflict in collaborative mapping: Towards a deeper understanding? Journal of Environmental Management, 90, (6) 1991-2001. Eikelboom T, en Janssen R. (2015) Comparison of geodesign tools to communicate stakeholder values. Group Decision and Negotiation 24(6) 1065-1087. Janssen, R. and Dias, E. (2017). A pictorial approach to geode- sign: A case study for the Lower Zambezi valley. Landscape and urban planning Vol,164 p.144-148. Janssen, R., Eikelboom, T,, Brouns, K., en Verhoeven, J. T. A. (2014). Using geodesign to develop a spatial adaptation strategy for south east Friesland. In: D. Lee, E. Dias, and H.J. Scholten (Eds.), Geodesign for land use planning Springer. New York 103-116. Rantanen, H., en Kahila, M. (2009). The SoftGIS approach to local knowledge. Journal of environmental management, 90(6), 1981-1990. Steinitz, C. A Framework for Geodesign. 2012. Redlands, Esri press. Ron Janssen is verbonden aan het Spatial Information Labo ratory van de Vrije Universiteit Amsterdam. Hij is bereikbaar via ron.janssen@vu.nl. Japanmuseum SieboldHuis heeft een nieuwe vitrine in de Panoramakamer waarin kaarten uit de Siebold-Collectie tentoongesteld worden. De kaar- tencollectie die Philipp Franz von Siebold (1796 1866) gedurende zijn verblijf in Japan bijeenbracht, wordt beheerd door de Universitaire Bibliotheken Leiden. Zeven bijzondere kaarten uit deze collectie zijn nu te zien in de nieuwe vitrine. Elk jaar zal er een nieuwe selectie van kaarten gemaakt worden. In de eerste selectie voor de kaartenvitrine is een manuscriptkaart van Sachalin en een van de bla den van de handgetekende kaart van Hokkaido te zien. Deze behoren tot de cruciale documenten die tot Siebolds verbanning hebben geleid. Ook zijn er plattegronden van Edo (het huidige Tokio) en Nagasaki (met het Nederlandse handelseiland Dejima) te zien. Een van de topstukken is (een deel van) het bijna twaalf meter lange, met bladgoud versierde leporello van de Tokaido, de oostelijke handelsroute van Edo naar Kyoto. Het Siebold Incident Via contacten met verschillende Japanse geo grafen en eigen landmeetkundige projecten vergaarde Siebold veel cartografisch materiaal, waaronder 'gevoelige' geografische informatie over de betwiste eilanden Hokkaido en Sacha- lin. In 1829 werden de landkaarten die Siebold verzameld had ontdekt door de Japanse autori teiten. Het bezit van landkaarten was verboden en Siebold werd ervan beschuldigd een spion voor de Russische staat te zijn. Dit leidde tot een huisarrest en uiteindelijk in oktober 1829 tot zijn verbanning uit Japan. www.sieboldhuis.org, 2017

Geo-Info | 2017 | | pagina 22