'Schatten van kaarten' uit Zeeuws-Vlaanderen en België SIP' .aarten Boek THEMA Rianne Frauenfelder, Schatten van kaarten. Historische kaarten uit Zeeuws-Vlaanderen en noordelijk Vlaanderen, 60 pagina's, uitgave gemeente Sluis, 2017, 7,50 (ookverkrijgbaar via museuminfo@zeelandnet.nl). fCadiaTd Urlaüir201 ijHiërbuchten?j „Schatten van kaarter" - Historische Kartensciiatze von Seelandisch-flandern 16.4 2017-4 I Geo-Info 21 'De kartografie van Zeeuws-Vlaanderen en het noordelijk deel van Vlaanderen behoort tot de interessantste van de Nederlanden. Enkele van de oudste regionale kaarten komen uit dit gebied. De kartografische ontwikkeling is aan de hand van de kaarten van deze streek goed te volgen.' Die volzin kwam al in folders voor als motivatie van een project van vier tentoonstellingen, die dit jaar in die regio gehouden worden (zie kader), maar het boekje vermeldt het herhaaldelijk én overtuigt ervan! Internationaal is het ook: het voorwoord is van een wethouder van Sluis en de burgemeester van Damme (B). Voorin het boekje worden aspecten van historische kartografie voor een breed publiek (vanaf 12 jaar) uitgelegd. Als hoofdmoot van het werkje worden twintig kaarten afgebeeld en kort beschreven. Het 'oudste kaartje der Nederlanden' is een schets- diagram van 1280/1307 van het gebied tussen Aardenburg en Boekhoute, vastgehecht aan een meer dan drie meter lange cijnsrol. 'Er wordt tevens gewag gemaakt van de twee nieuw gestichte kerkdorpen Sint- Laureins en Sint-Jan-in- Eremo, die visueel zijn weergegeven als kerkjes.' Een kaart van circa 1358 van polders langs de kust van Groede wordt 'de bijna-oudste kaart van Nederland' genoemd. Ook als het om algemeen bekendere kaarten gaat, lijkt het boekje volledig. Bij de kaart van Damme volgens Jacob van Deventer staat: 'Dat bij de inter pretatie toch voorzichtigheid geboden is, bewijst de situering van het Sint-Janshospitaal: het is langs de verkeerde zijde van de straat afgebeeld.' 'Tijdens het Twaalfjarig Bestand (1609-1621) werd Damme door de Spaanse ingenieurs omgebouwd tot een moderne vesting, volgens het Oud-Nederlandse stelsel', aldus de internationale toelichting bij de kaart ervan uit 1649 van Joannes Heijmanszoon Koeck. Bij de gemeentekaart van Sluis van J. Kuyper wordt aan een breed publiek verteld dat hij gebruik maakte van 'kadasterkaarten en de Topographische en Militaire Kaart'. Niet alleen heel oude kaarten zijn aan oorlogen te danken; het gedrukte Basisplan voor de wederopbouw - de 'wederopbouwkaart' - van Sluis is van 1946. De meest recente afbeelding is een Landsat-satellietfoto. 'In tegenstelling tot landmeters (land- en zeekaarten) en vliegtuigen De vier tentoonstellingen waarbij het boekje is uitgegeven, zijn: Museum Het Bolwerk, IJzendijke: Stampij langs de Staats-Spaanse linies (t/m 30 oktober 2017) Belfort, Sluis: Sluis op de kaart. Van een internationale havenstad tot een inter nationale toeristenstad (t/m 17 septem ber 2017) Archeologisch Museum, Aardenburg: (Niet) Alles op één kaart. De ontwikke ling van de historische cartografie van West-Zeeuws-Vlaanderen en noordelijk Vlaanderen (t/m 30 september 2017) Bezoekerscentrum Damme en de Zwinstreek, Damme (B): Damme door de tijd (t/m 30 december 2017) Soms gaat het om meer dan kaarten. Van Aardenburg wordt vermeld: 'Tot slot worden verscheidene historische werken over cartering getoond alsmede antieke en moderne carteringsinstrumenten.'Van het Belfort te Sluis staat er: 'Verderwordt ruimtelijk materiaal getoond, in het bijzonder landmeetinstrumenten.' (luchtfoto's) zijn satellieten in staat grote stukken van het aardoppervlak af te tasten', aldus een volzin daarbij. Voorin het boekje komen landmeters al royaal en gekleurd in beeld: de militaire landmeters van Vernet uit 1812, vaklui op de prent van de Prac- tijck des Landmetens van Sems en Dou uit 1600 en 'Johannes Schagen Geometra' in een cartouche van 1649. Een internationale literatuuropgave mankeert niet. Aanbevolen, zeker voor Zeeuwen en Belgen! Adri den Boer CADZAND-BAD1 Extra internationaal: aandacht op Duitse websites van Cadzand en Breskens. Fragment van handgetekende kaart van ca. 1500 van de mon ding van het Zwin (RA Brugge), tijdelijk te zien in Damme (B).

Geo-Info | 2017 | | pagina 23