Het geo-bedrijfsleven is wel degelijk internationaal actief THEMA Column 2017-4 I Geo-Info Toen ik door de hoofdredacteur van Geo-Info in maart van dit jaar werd benaderd om mee te denken over de invulling van dit internationale themanummer was mijn eerste reactie uiteraard positief. Twee maanden later moest hij mij wel een reminder sturen. Het gangbare excuus in dit soort gevallen is natuurlijk dat het 'druk' is, waardoor het verzoek is blijven liggen. Een eerlijker antwoord zou zijn geweest dat de activiteiten van de leden van GeoBusiness Nederland traditioneel gericht zijn op de Nederlandse markt. Daardoor stond het verzoek niet hoog op mijn prioriteitenlijstje. En dat is niet terecht! Met de reminder kwam de vraag of GeoBusiness Nederland een beschouwend artikel zou kunnen schrijven over internatio nale ontwikkelingen binnen de bij haar aangesloten bedrijven. Omdat wij geen internationale agenda hebben, leek mij dat geen goed idee. Mijn voorstel was dan ook om een uitvraag te doen onder onze leden met de vraag of zij internationale activiteiten hebben waarover zij iets kunnen en willen vertellen. Op dit verzoek kregen wij veertien reacties binnen, waaronder verrassende namen van bedrijven met activiteiten die ik niet had verwacht. Daarnaast miste ik ook nog wel wat bedrijven waarvan ik weet dat ze internationaal actief zijn. Al met al toch een goede oogst. De reacties hebben tot een vijftal verhalen voor het blad geleid, die na deze column volgen. Eigenlijk is deze oogst niet verrassend. In opdracht van het Kadaster en in het kader van GeoSamen heeft Carline Amsing in 2014/2015 de internationale activiteiten in de Nederlandse geosector onderzocht (zie: geosamen.nl/internationale- samenwerking-in-beeld/). Uit dit onderzoek komt naar voren dat de Nederlandse geo-sector internationaal behoorlijk actief is. Dit beeld wordt bevestigd door de GeoBusiness Nederland Panel Monitor. Daarbij vragen wij de bedrijven onder andere naar de omzetverdeling nationaal/internationaal. Wat wij zien, is een geleidelijke toename van het internationale deel in de omzet. In hetzelfde onderzoek zijn ook de sterke en zwakke punten van de Nederlandse geo-sector in beeld gebracht. Nederland is traditioneel een 'gidsland' op het gebied van kartografie, geo-technologie en geo-informatie. Er zijn veel kansen voor het bedrijfsleven, maar een grote doorbraak blijft uit. Een van de oorzaken hiervoor is dat er onvoldoende gebruik wordt gemaakt van de gezamenlijke kennis van het bedrijfsleven, de overheid en onderzoek en wetenschap. De partners vanuit deze driehoek geven allen op een eigen wijze invulling aan de internationale agenda. Voor de overheid en onderzoek en wetenschap is dat vooral kennisuitwisseling via internationale congressen, studie-tours en het opleiden van buitenlandse studenten. Het bedrijfsleven zoekt echter naar directe zakelijke contacten. De uitdaging is om dit op een slimme manier te combineren. Voor GeoBusiness Nederland is dit geen speerpunt, maar met de slogan 'The gateway to geo-companies in The Netherlands' promoten wij wel het Nederlandse geo-bedrijfsleven. Een voorbeeld is de deelname van Nederlandse bedrijven tijdens het Geospatial World Forum, dat in de periode 2013-2016 een aantal keer in Neder land is georganiseerd. Dit heeft onder meer de samenwerking tussen GeoBusiness Nederland en Kadaster Internationaal een impuls gegeven. Een van de resultaten van deze samenwerking is een gezamenlijk project in Suriname, dat in 2016 is uitgevoerd met ondersteuning vanuit de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Dit project is de start geweest van een samenwerking tussen het Surinaamse Kadaster, het Manage ment Instituut voor Grondregistratie en Land Informatie Systeem (MI-GLIS), en het Kadaster in Nederland. Doel van de samenwerking is het verbeteren van de ketenintegratie van de landadministratievoorziening. Dit betekent het vergroten van de samenwerking tussen leveranciers en gebruikers van onroerend goed-data, zoals landmeters, notarissen, banken en overheid. Hiermee wordt een basis gelegd voor het creëren van IT-oplossingen om de huidige efficiëntie van die keten te verbeteren. Hierin kan het geo-bedrijfsleven een grote rol spelen en vormt zo een unieke basis voor een internationale publiek-private samenwerking. De partner voor GeoBusiness Nederland in Suriname is de ICT Associatie Suriname (ICT-AS), de brancheorganisatie voor ICT-bedrijven in Suriname. In het kader van het project heeft een delegatie van de ICT-AS in juni 2016 een bezoek gebracht aan Nederland. Vervolgens is in oktober 2016 een geo-handelsmissie en studietour georgani seerd naar Suriname met de bedrijven Nazca-IT, VGI Support, Ruimteschepper GeoSpotter, Geometius en Royal Hasko- ningDHV. Dit project is een voorbeeld van hoe er kan worden samengewerkt tussen de partners in de driehoek en hoe er kan worden geprofiteerd van een bundeling van contacten en kennis. Het resultaat is een samenwerking tussen GeoBusiness Nederland en de ICT-AS. Momenteel worden de mogelijk heden voor een pilotproject en proeftuin onderzocht, waar met name Nazca-IT actief bij betrokken is. Er gebeurt dus wel degelijk veel op internationaal gebied. Het mag dan geen speerpunt voor ons zijn, de Nederlandse geo-bedrijven weten als geen ander dat er voldoende mogelijkheden zijn voor de export van kennis en producten. Deze liggen vaak dichterbij en meer voor de hand dan je denkt! Camille van der Harten Directeur GeoBusiness Nederland c.vanderharten@geobusiness.nl

Geo-Info | 2017 | | pagina 27