De potentie van Geo-handelsmissies Verslag Internationalisering 26 I Goed voorbeeld met Suriname vraagt om vervolg Ieder jaar gaan er vele handelsmissies op pad om de Nederlandse handelspositie te verstevigen. Meestal worden deze missies opgetuigd rond belangrijke Nederlandse handelsthema's zoals landbouwproducten, mariene technologie, bouw of transport. De combinatie overheid (diplomatie) en bedrijfsleven (ondernemerschap) blijkt meer deuren te openen dan ieder voor zich. Zeker als er een minister of staatssecretaris mee gaat. Geo-informatie is niet een thema dat zomaar opkomt als het om Nederlands handelswaar gaat. Toch gelooft de sector zelf dat we veel te bieden hebben over de grens en dat dit gestimuleerd moet worden. Reden om zelf een eerste stap te zetten en ervaring op te doen met een geo-handelsmissie. GeoBusiness Nederland (GBN) en het Kadaster sloegen de handen ineen en organiseerden eind 2016 een missie naar Suriname, ondersteund door RVO. Geo-Info I 2017-4 Receptie van GeoBusiness Nederland in juni 2016 met de Surinaamse delegatie, vertegenwoordigers van het Kadaster, de burgemeester van Amersfoort Lucas Bolsius, en voorzitter van GBN Ed Nijpels. Suriname is een groot land, met een kleine - mondiaal wat geïsoleerde - beroepsbevolking. Het is daarom moeilijk voor Suriname om een geo-ICT kennisbasis op te bouwen en te onder houden die aan de snel groeiende vraag voldoet. Samenwerking met Nederland en landen in de regio is daarom belangrijk. Dit geldt zowel voor de private sector als voor de overheidssector op het gebied van landadministratie als geo-ICT. Doel van deze missie Het doel is het stimuleren van de samenwerking tussen het Surinaamse en Nederlandse bedrijfs leven in de geo-ICT. Tijdens een definitiestudie - uitgevoerd in december 2015 door Kadaster en GeoBusiness Nederland - is gesproken met vertegenwoordigers van het Surinaamse bedrijfsleven, van de onderwijssector, nutsbe drijven en overheidsinstanties. Geconcludeerd werd dat de geo-sector gezien moet worden als belangrijk onderdeel binnen de algemene ICT- sector. De sector is nu sterk georiënteerd op de overheid, dus is het creëren van bewustwording en behoefte aan geo-data het startpunt. Ook in het onderwijs zou aansluiting gezocht dienen te worden bij ICT-opleidingen door 'geo' integraal op te nemen in de ICT-opleidingen. Er is nu een tekort aan beschikbare expertise. Voorbereiding Tijdens een bijeenkomst 'Internationaal onderne men' (23 maart 2016, Amersfoort) werden buiten landse ervaringen van Kadaster en RVO gedeeld met de geïnteresseerde leden van de branche vereniging GeoBusiness Nederland, en lichtte de branchevereniging haar internationale agenda toe. Ook werd aan bedrijven concreet gevraagd of men betrokken wilde zijn bij de opvang van de Surinaamse delegatie, of men zelf interesse had de zakelijke mogelijkheden in Suriname nader te verkennen, en wat de precieze verwachtingen waren. Een eerste zaadje was gepland. Door middel van studiebezoeken over en weer zijn er relaties gelegd tussen het Neder landse en Surinaamse bedrijfsleven op het gebied van geo-ICT. Voor beide studiebezoe ken hebben de deelnemers korte bedrijfs presentaties opgesteld, zodat de partijen van tevoren over en weer een goed beeld hadden van de bedrijfsactiviteiten en de verwachtin gen van de deelnemers. Suriname in Nederland Een delegatie bestaande uit MI-GLIS, de ICT Associatie Suriname en de Surinaamse start-up bedrijven Advanced Geodetic Solutions en Apptastic, bracht in juni 2016 een studiebezoek aan het Kadaster in Nederland, inclusief bezoeken aan ketenpartners van Kadaster in Nederland en bedrijfsbezoeken. Er zijn workshops gehouden bij het Kadaster over de registratie van onroerend goed (bewaarders), het landmeten en IT-processen en er werden bezoeken gebracht aan kantoren van het Kadaster in Arnhem, Zwolle en in Apeldoorn. De delegatie is ook op bezoek geweest bij de belangrijkste ketenpartners van Kadaster, zoals een gemeente, het notariaat, de bank en een makelaarskantoor. Onder leiding van GeoBusiness Nederland werden bedrijfsbezoeken afgelegd aan onder andere Nazca IT (Houten), Geofort (Herwijnen), Ruimte schepper BV ('s Hertogenbosch) en VGI Support (Arnhem). Ook werd de delegatie ontvangen tijdens de jaarvergadering van de leden van GBN en de aansluitende netwerkbarbecue. Nederland in Suriname Het tegenbezoek vond plaats in oktober 2016. Vijf Nederlandse bedrijven uit de geo-sector; Nazca IT, VGI Support, Geospotter, Geometius

Geo-Info | 2017 | | pagina 28