THEMA 2017-4 1 Geo-Info 33 Op de touch table kan interactief kennis en infor matie worden uitgewisseld. van water- en voedselveiligheid en heeft te kampen met natuurrampen als overstromin gen, droogten en cyclonen. In Dhaka werd de Phoenix-applicatie tijdens interactieve ontwerpworkshops ingezet om de gevolgen van klimaatverandering in beeld te brengen. Onderzoekers, beleidsmakers en stakeholders stonden rond de touch table om gezamenlijk tot een ruimtelijke adaptatiestrategie te komen. Zo kon een concreet handelingsperspectief worden geboden om een Bangladesh Delta Plan te ontwikkelen [ij. Hiermee werd Geodan als partner van Stichting Climate Adaptation Services genomineerd voor de Partners voor Water Award 2017. Ruimtelijke ontwikkelingen letterlijk op de kaart zetten De Technisch-natuurwetenschappelijke Univer siteit van Noorwegen (NTNU) wil de ontwik keling van een duurzame stedelijke omgeving faciliteren. In Trondheim onderzoekt men met behulp van Phoenix diverse mogelijkheden om het energiegebruik en de CO2-uitstoot drastisch te verlagen. Verschillende maatregelen, hun overlap, hun gevolgen en voor zover mogelijk hun wisselwerking worden zo inzichtelijk gemaakt. Welke invalshoeken versterken elkaar, en wat kan juist niet met elkaar samengaan? In Kathmandu (Nepal) werd het systeem ingezet tijdens een nationale workshop over klimaat verandering. Phoenix hielp de deelnemers om interactief en adequaat ondersteund door data met elkaar van gedachten te wisselen over de benodigde maatregelen in het Gandaki Bekken [2]. In Mozambique ondersteunt Phoenix de besluitvorming over het landgebruik, in Duits land wil men vraagstukken in de gezondheids zorg ermee in beeld brengen, en in Indonesië werden de ontwikkelingen in het leefgebied van de orang-oetans op de kaart gezet. Zo wordt de Phoenix touch table applicatie op allerlei plekken ter wereld ingezet om samenwerking en kennis ideeën uitwis seling tussen verschillende stakeholders te faciliteren, om voor vraagstukken uit allerlei domeinen tot de best mogelijke oplossing te komen. Alle stakeholders hebben op deze wijze toegang tot dezelfde data die inzichtelijk wordt gevisualiseerd, én kunnen hun eigen inzichten letterlijk op de kaart zetten. Met name tijdens onderhandelingen en verkenningen, tijdens het vergelijken en onderzoeken van verschillende mogelijkheden, blijkt dat van doorslaggevende waarde. Geodan naar het buitenland met een incidentmanagementoplossing voor het spoor De incidentmanagementoplossing die Geodan in samenwerking met Qognify voor het spoor ontwikkelde, gaat nog een stap verder. Daarvoor worden realtime allerlei soorten ruimtelijke data van verschillende disciplines verzameld, geanalyseerd, beheerd en verstrekt. En wel zo dat die gegevens wor den meegenomen in de besluitvorming én adequaat worden geïntegreerd in de diverse bedrijfsprocessen. Het gaat om een geïnte greerd informatie- en communicatieplatform, dat op basis van location intelligence en de specifieke kenmerken van het incident real time het meest geschikte afhandelscenario bepaalt. ProRail (Nederland) werkt al met dit systeem en kan 60% sneller dan voorheen reageren op incidentmeldingen. Daardoor worden incidenten en calamiteiten sneller en beter verholpen. Inmiddels is zowel in Europa als Azië belangstel ling voor dit systeem getoond. China bouwt aan 'de Zijderoute van de 21ste eeuw': een netwerk van land- en zeeroutes door zeker zestig landen die Oost en West met elkaar verbinden. Het gaat om het grootste infra structurele project aller tijden. In mei van dit jaar vond in Isfahan (Iran) de eerste SilkGIS- conferentie plaats om de wereldwijde expertise op dit gebied bijeen te brengen. Professor Henk Scholten (Geodan) werd gevraagd een Keynote Lecture te geven: 'How to develop a Geo informa tion Structure to support the challenges of the Silk Roads' Het spreekt voor zich dat een goed incidentmanagementsysteem voor 'de Zijde route van de toekomst' van grote meerwaarde kan zijn. Geodan Madrid Geodan is vanuit een vestiging in Madrid ook actief in Spanje en Zuid- Midden-Amerika. Zij verzorgen onder andere de 'typische Geodan dienstverlening': via slimme webap plicaties kunnen marketeers zien waar hun doelgroepen zich bevinden en dus waar ze hun folders het best kunnen verspreiden. Bovendien kunnen ze voor de folderaars de handigste looproutes bepalen. De bedrijven waarvoor gefolderd wordt kunnen realtime zien wanneer de folders bij de consument in de bus vallen en hebben er dus zicht op wanneer ze de gehoopte drukte kunnen verwachten. Gaan de zaken goed en willen ze een nieuwe vestiging openen, dan kan Geodan Madrid ook voor hen onderzoeken wat daarvoor de beste locatie is. Soms loopt Geodan Madrid voor op het moederbedrijf in Nederland. Zo ondersteunen zij voor de gemeente Madrid met behulp van Geocraft processen rond burgerparticipatie: Madrid is verschenen in de virtuele wereld van Minecraft en heeft geld vrijgemaakt om de publieke ruimte te verbeteren. Burgers kunnen via internet stemmen naar welke initiatieven hun voorkeur uitgaat [ij. Maar niet alleen dat: burgers kunnen ook zelf in Geocraft aan de slag gaan, hun ideeën invoeren en tonen welke veranderingen zij graag zouden willen zien op welke plek. Wereldwijd perspectief Kortom: wereldwijd en in alle mogelijke domeinen is er behoefte aan geo-informatie, liefst op een laagdrempelige manier. In november 2017 organiseert Geodan samen met Geospatial Media (India) in Amsterdam het Geo|Design+BIM Event [4]. Deze Europese conferentie brengt professionals uit de bouw wereld, de Geo-ICT sector, de overheid en wetenschap bij elkaar, om kennis en ervarin gen uit te wisselen over de nieuwste ontwik kelingen en de behoeften van de markt. Speciale aandacht is er voor de mogelijkheden van geospatial data analytics en 3D-model- lering gedurende de hele levenscyclus van infrastructuur. De Nederlandse Geo-ICT sector heeft kennis en expertise in huis waar in het buitenland vraag naar is. Geodan denkt dan ook haar buitenlandse activiteiten verder te zullen gaan uitbreiden. Referenties [1] bit.ly/2tBxCI6 [2] bit.ly/2vZp66w [3] bit.ly/2uwweJy [4] geo-bim.org/europe/ Ceciel Fruijtier schrijft en bewerkt teksten vanuit haar bedrijf Fruijtier tekst&advies. 1 Daarnaast werkt zij parttime voor Geodan. Zij is te bereiken via ceciel.fruijtier@geodan.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 35