Broei meten en muizen vangen met LoRaWAN Internationalisering Internet of Things in de Antwerpse Haven Bio-bulkgoederen zoals cacaobonen, graan en houtpallets zijn vatbaar voor broei. Brandschade loopt snel in de papieren en de richtlijnen voor broeipreventie kosten tijd en mankracht. Om broeischade te voorkomen en een veilige opslag te garanderen heeft het Belgische overslagbedrijf Molenbergnatie op een terrein van 400.000 m2, met behulp van 'Long Range Wide Area Network'-technologie (LoRaWan) onder andere haar broeibewaking geautomatiseerd. 34 Geo-Info I 2017-4 Door Thorvald de Goede Arid-locaties Molenbergnatie. Het is een concept voor de nabije toekomst, waarin steeds meer apparaten data genereren. Het gere nommeerde vakblad BI Intelligence [i] schat in dat eind 2018 ruim 18 miljard apparaten wereldwijd zullen communiceren met het internet. Van de koelkast tot de muizenval, over een tijdje zullen ze hun gegevens met ons delen. Over een tijdje? In de Antwerpse Haven is het realiteit en 'praten' de prikstokken (uitgerust met temperatuursensoren) en binnenkort de muizen- en rattenvallen met de beheerafdeling van het internationaal opererende overslagbedrijf. Sensorgebruik voor het monitoren van de temperatuur in de bio-bulkgoederen is het bedrijf niet vreemd. De voordelen van een geautomatiseerde monitoring van omgevings waarden in de biomassa hebben ertoe geleid dat in 2011 de samenwerking werd gezocht met een Nederlandse leverancier van zowel de sensoren als de softwareoplossing. Een keuze die met name is gebaseerd op de positieve resultaten die een soortgelijk systeem in de Amsterdamse haven heeft laten zien. Maar ook het gemak speelde een belangrijke rol: het systeem werkt volkomen draadloos, waardoor het zonder veel inspanning in de grote opslagloodsen ingericht kon worden. De praktijk van real-time sensorbeheer Op het moment behelst het project ruim 500 meetpunten, die op vier locaties aan de Noorderlaan zijn ondergebracht. Iedere prikstok meet op drie niveaus binnen de bio-bulk. De soft ware monitort de via de LoRaWAN ontvangen meetwaarden op gegevens die de ondergrens van 0°C of de bovengrens van 24T overschrijden. In het geval van een overschrijding krijgt de beheerder hier direct bericht van en wordt de berg, waarin de overschrijding zich voordoet, meteen afgebouwd om de broei tegen te gaan. Naast de signalering verloopt de berichtgeving ook automatisch en verstuurt de software - in het geval van Molenbergnatie - sms-berichten aan beheerders op verschillende niveaus, waardoor de calamiteit breed onder de aandacht komt. Het real-time meten van de temperatuur ten behoeve van broeipreventie ondersteunt het overslagbedrijf ook op een ander vlak: het toont aan dat de wettelijke richtlijnen voor het opslaan van biomassa, zoals die onder andere zijn vastgelegd in ISO 22000:2005 [2] en de HACCP Ondersteunende Industrie - Opslag [3], in acht worden genomen. Door continu de temperatuur ta>nnif}4di Ëxc*

Geo-Info | 2017 | | pagina 36