Wereldwijd betrouwbaar georganiseerd vanuit Ne Verslag Internationalisering Geo-innovaties uit Nederland wereldwijd ingezet om de veiligheid en efficiëntie van assets De 21e eeuw zal voor een belangrijk deel getekend worden door klimaatverandering en toenemende urbanisatie. Als gevolg van de wereldwijde bevolkingsgroei, migreren mensen in toenemende mate naar stedelijke gebieden. Dit leidt tot een steeds groter wordende druk op voorzieningen zoals infrastructuur, water en energie. Is het mogelijk om nieuwe gebouwen en infrastructuur efficiënter en goedkoper te ontwikkelen? En kunnen bestaande assets beter worden benut, zonder afbreuk te doen aan veiligheid? Dit zijn vraagstukken die wereldwijd spelen en waaraan Nederlandse geo-informatie ingenieurs een bijdrage leveren. 36 Geo-Info I 2017-4 Door Martin Kodde Van geo-informatie naar Asset Integrity Geo-data vormt een belangrijke bron van informatie voor het beoordelen van de perfor mance van assets. Echter, alleen het inwinnen van data is niet voldoende, slimme analyse is nodig om uit deze data de juiste informatie te halen om beslissingen te nemen. Fugro is in veel landen marktleider op het gebied van geo-informatie en heeft begin dit jaar al deze activiteiten samengevoegd tot één business line met de naam Asset Integrity. Binnen deze business line worden nieuwe methodes ontwikkeld voor de inwinning, verwerking en analyse van geo-data, die vervolgens wereldwijd worden uitgerold. Alle innovatie kracht is gebundeld in drie Regional Innova tion Centres: één in Brisbane (Australië), één in Toronto (Canada) en één in Nederland. Vanuit het Nederlandse innovatiecentrum ligt de nadruk op industrie en spoor. Dat betekent dat zowel de ontwikkeling van nieuwe techno logie, maar ook de uitvoering van projecten in deze marktsegmenten, vanuit Nederland wordt gecoördineerd. Dit is een ontwikke ling die met name ook mogelijk is gemaakt doordat moderne inwintechnieken in één keer de hele omgeving vastleggen, waarna deze op kantoor verder kan worden uitgewerkt. Ontwikkelingen waarover we in 2011 publiceer den (Meten, Karteren of Beheren? Geo-Info 2011-1) die nu werkelijkheid zijn. Hjumalld riïkl tartn ^.«khjUjiv Digitale industrie, op zee en op zand Eén voorbeeld van een dienst die wereldwijd wordt ingezet en draait om het vastleggen van de hele omgeving is SITE-SPOT. Met deze dienst levert Fugro aan beheerders van grote industriële complexen een 3D-omgeving in de browser. Op basis van terrestrische laserscans en panoramafoto's ontstaat zo een digitale tweelingbroer van de werkelijkheid, die eventueel ook kan worden aangevuld met bijvoorbeeld BIM-data. SITE-SPOT wordt al jaren succesvol in Nederland toegepast door enkele grote petro-chemische bedrijven. Eén van de klanten heeft ook een groot aantal faci liteiten in het Midden Oosten in zijn bezit die aan de SITE-SPOT omgeving moesten worden toegevoegd. Collega's van Fugro ter plaatse hebben de zware taak op zich genomen om in de brandende zon de gewenste scans op te nemen, daarbij regelmatig het instrument in de auto plaatsend zodat deze dankzij de airconditioning kon afkoelen. Alle verdere verwerking en analyse van data is uitgevoerd op het kantoor in Leidschendam. Al snel bleek dat het gebruik vanuit een afgelegen locatie bovengemiddeld intensief was. Een nauwkeu rige 3D-omgeving in de browser was ondanks de trage internetsnelheid een aantrekkelijker alternatief dan het mobiliseren van een bezoek op locatie bij vijftig graden Celsius en de nodige veiligheid- en gezondheidsrisico's. Ook in het Midden-Oosten zijn faciliteiten aan de SITE-SPOT omgeving toegevoegd.

Geo-Info | 2017 | | pagina 38