Internationalisering Het bestuur van Geo Informatie Nederland (GIN) drong er al een tijdje op aan om een nummer van Geo-Info te wijden aan internationalisering. Dat is er nu. Waarom wilde het GIN-bestuur dat? Om erachter te komen hoe het ermee staat in het Nederlandse geo-domein? Of om aan bepaalde geo-sectoren te laten weten hoe geïnternationaliseerd sommige andere geo-sectoren al zijn? Misschien wel allebei. Wat is dat eigenlijk, internationalisering? Daar moet je als redactie wel een beeld van hebben om auteurs om een artikel te kunnen vragen. Onze invulling was deze: internationalisering is een invloed met een richting. Dat kan zijn vanuit het buitenland naar Nederland, of vanuit Nederland naar het buitenland. Die invloed wordt zichtbaar in vier aspecten van het dagelijkse geo-werk: producten, standaarden, kennis en de organisatie van werk. Een voorbeeld van elk, met als richting van buiten naar binnen: we gebruiken vooral buitenlandse geo-software, het volgen van de Europese INSPIRE-standaarden, het inhuren van buitenlandse hoogleraren en het doen van klussen voor buitenlandse opdrachtgevers (zoals het organiseren van een conferentie). Voorbeelden van de beïnvloedingsrichting van Nederland naar buiten zijn: de ILWIS-software, kadastrale landregistratie en uitbesteding van productiewerk (zoals digitaliseren) naar lagelonenlanden. De hier bijeengebrachte artikelen kun je zien als ansichtkaarten, als plaatjes uit de praktijk van de internationalisering in het Nederlandse geo-domein. Zo is er naast de verhalen over geo-design, INSPIRE en EuroGeographics een aantal bijdragen van leden van GeoBusiness Nederland en ook vanuit onderwijsinstellingen. De plaatjes tonen niet het hele landschap. Internationalisering bij de geo-afdelingen van gemeentes, waterschappen en provincies blijft buiten beeld. Dat kan aan de beperkingen van onze redactie liggen. Of aan de aard van het werk van die organisaties. In hoeverre is dit tijdschrift eigenlijk zelf geïnternationaliseerd? Dat is een makkelijke vraag. Een poosje terug heeft de redactie besloten geen grote artikelen in andere talen dan Nederlands op te nemen. Soms hebben we een Vlaamse auteur. Dat zijn al twee aanwijzingen. En hoewel er best wat buitenland in onze artikelen voorkomt, is dit themanummer over internationalisering een uitzondering, juist omdat het een themanummer is. Geo-Info is gewoon Nederlands, net zoals GIN een Nederlandse vereniging is. Maar niet uitsluitend. 2017-4 I Geo-Info

Geo-Info | 2017 | | pagina 3