internationaal samenwerken en 'PLOF'-gevaar THEMA 2017-4 I Geo-Info inwinnen van de geofysische data aan boord van het surveyschip vinden al eerste kwa liteitscontroles plaats (kwaliteit meetdata, kwaliteit positionering meetdata enzovoorts). Vervolgens vindt op kantoor het feitelijke processen van alle geofysische data plaats. Is uiteindelijk de kwaliteit voldoende voor het verrichten van een goede interpretatie dan zal een NGE-dataspecialist de gigantische brij aan data moeten ontwarren en beoordelen of er mogelijk NGE's aanwezig zijn. De datasets zitten ten slotte ook nog vol met valse ano malieën; reflecties als gevolg van de aanwe zigheid van allerlei ijzerhoudende objecten, denk hierbij aan scheepswrakken, visnet ten, ankers, kettingen, kabels en leidingen enzovoorts. Ook heeft er op zee overslag van bulkmateriaal plaatsgevonden. De zeebodem kan bezaaid zijn met ijzererts of ijzerslakken die allemaal een contrastverschil in de data kunnen weergeven. Ook geomorfologische verschillen van de zeebodem zijn zichtbaar (zandduinen). Het feit dat de zeebodem een dynamisch geheel vormt en dat zowel de zandduinen alsook objecten kunnen migreren, maakt een en ander bijzonder complex. Kontaktmine. In het kort geschetst, behelst een NGE-onder- zoek de volgende fasen: historisch onderzoek: wat kan en mag men verwachten?; projectgebonden risico-analyse: welke na-oorlogse activiteiten hebben er al plaatsgevonden die mogelijk van invloed zijn op het aantreffen van NGE's?; detectie: voor mariene projecten betekent dit geofysisch onderzoek voornamelijk met behulp van magnetometrie, SideScanSonar en multibeam; data-interpretatie: na het inwinnen van kwalitatief goede data worden de datasets geprocessed en geïnterpreteerd. Hieruit kan volgen dat er een aantal anomalieën in de data zijn waargenomen met de kenmerken van NGE's; de anomalieën worden benaderd door duikers of ROV's en deze objecten worden verwijderd of vernietigd. Vervolgens wordt de locatie 'vrijgegeven' en kunnen de voor genomen werkzaamheden plaatsvinden. Bovenbeschreven processtappen leveren enorme hoeveelheden geodata op. Bij het Dergelijke projecten, vaak ook onder tijdsdruk, vergen van de samenwerkende partijen méér dan alleen kennis, kunde en een goede verstandhouding. Dat vormt dan ook weer de uitdaging. Hoge eisen worden gesteld aan materiaal, meetapparatuur, softwarepakketten maar ook aan de samenwerking met buiten landse partners. Bovenstaande foto geeft ter illustratie één van de objecten weer die aangetroffen kunnen worden. Ook de bijbehorende meetuitslag is grafisch weergegeven (figuur 1). Het betreft hier een zogenaamde Duitse Kontaktmine. Detonatie van een dergelijk explosief tijdens reguliere werkzaamheden kan een desastreus effect hebben. Dat is dus de reden dat wij, Saricon, graag met Van den Herik en BomBe dergelijke projecten overal uitvoeren. Drs. Ferry van den Oever is geofysisch specialist bij Saricon. Hij is bereikbaar via fvandenoever@saricon.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 41