Internationaal werken; een uit Internationalisering Voorbeelden uit de praktijk van Geo, Media Design, HAS Hogeschool, 's Hertogenbosch Tegenwoordig moeten studenten en docenten wereldburgers zijn. Maar als je dat nog niet bent, hoe vertaal je dat internationale naar een aantrekkelijk en motiverend curriculum? We doen dit onder meer door Engelse les te geven, gericht op lezen, schrijven en spreken. Dit is gekoppeld aan het meest bijzondere rond internationalisering op de HAS: elke student is verplicht om in het derde jaar op stage naar het buitenland te gaan. Ervaringen van studenten 40 Geo-Info I 2017-4 Door Marien de Bakker Voor sommigen kan die buitenlandstage in België zijn (net over de grens van de provin cie Noord-Brabant), maar anderen zoeken het verder weg. Nieuw-Zeeland of Ecuador horen ook tot de mogelijkheden. Geo, Media Design heeft dit natuurlijk in een slimme kaart verwerkt (zie figuur i). Waarom vinden wij de buitenlandstage belangrijk? 1. Geo-informatie is grensoverschrijdend. Denk maar aan INSPIRE, maar ook omdat de meeste software ontwikkeld wordt in het buitenland. Kennisontwikkeling gebeurt niet alleen in Nederland, hoewel we natuurlijk best trots mogen zijn op wat er in Nederland gebeurt. Basisregis traties, automatische generalisatie enzo voort, zijn onderwerpen en methoden die geëxporteerd kunnen worden. 2. Aanpak en situatie in Nederland is niet uniek of zaligmakend. Het kijken over de heg of muur kan nieuwe inzichten geven voor de studenten en de begeleidende docenten. De wet van de remmende voorsprong is zeker in een snel ontwik kelende (geo) wereld een gegeven. Veel ontwikkelingen zoals Smart Cities, of inwinnen met drones, zijn belangrijker wanneer er al minder goede geo-infor- matie aanwezig is. 3. Cultuurverschillen zijn leerzaam om tegen te komen. In ons onderwijs is samenwerken in projectgroepen heel belangrijk, maar hiërarchie en senioriteit, zoals dit in veel andere landen invloed heeft, is wel iets waar je mee moet leren omgaan. Zelfs in Nederland zijn er al ver schillen, bijvoorbeeld tussen Groningen en Noord-Brabant. 4. De meeste HBO-studenten wonen tegenwoordig thuis. Een tijd in een andere omgeving zelf verantwoordelijk zijn voor het eten en de was geeft een extra dimensie. Onze ervaringen zijn dat studenten 'volwassener' terugkomen, en dan ook gerichter aan de studie verder willen werken. Een paar voorbeelden van projecten: Geo Nieuw Zeeland: habitat analyse van vang- plekken ratten. Ecuador: publieke participatie voor vastleg gen eigendom percelen in een GIS. Media Engeland: onderzoek naar gebruik van ruimtelijke webframes voor marketing. Malta: maken van een 3D-model. Design Duitsland: verbeteren webinterface, door klantonderzoek en nieuw design. Oostenrijk: ontwerp van gebruikersinter face voor voetgangers in diverse omgevin gen (binnen en buiten). Een uitdaging blijft wel om goede stageplekken te vinden. Helaas laten de budgetten het niet toe om als stagebegeleider ook af te reizen en de organisatie ter plekke te kunnen beoordelen. Skype is een mooi hulpmiddel, maar het onder dompelen in cultuur en organisatie levert soms ook spanning op. Het inhoudelijk waarderen van een student in sommige culturen is heel lastig en wij sturen studenten niet weg om koffie te zetten... Dus we horen graag ook van anderen Harm: "Stagelopen en leven in Ierland heeft me doen realiseren dat je als student meer kan dan je denkt!" Reinier: "Tijdens mijn stage bij de gemeente St. Helens (UK, Merseyside) heb ik gezien wat de meerwaarde van GIS kan zijn om locale gezondheidspro blemen ruimtelijk inzichtelijk te maken en aan te pakken!" Bas: "Roemenië is ver gekomen sinds de dictatuur van Ceaujescu, maar er heerst nog veel corruptie. Aan de andere kant is het land heel gastvrij en heeft het een interessante cultuur en geschiedenis."

Geo-Info | 2017 | | pagina 42