Klaar voor geo? Q, THEMA Nederland in top 3 Nederland staat in 2017 op de derde plaats in een wereldwijde ranglijst van geo-gereedheid. Onlangs verscheen hierover het rapport 'Global Geospatial Industry Outlook'. Waar hebben de auteurs naar gekeken? Figuur 2 - De top 6. 2017-4 I Geo-Info Samenvatting k. 51 Door Frans Rip Als u dit leest is er een goede kans dat u eraan hebt bijgedragen: de gereedheid van Nederland voor geo. Het rapport 'Global Geospatial Industry Outlook' uit 2017 bevat een 'Geospatial Readiness Index' waarin 50 landen zijn vergeleken. Nederland krijgt brons, bij wijze van spreken. Aan de top staan de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk (zie ook figuur 2). De 50 gekozen landen vertegenwoordigen 75% van de wereldbevolking en 89% van het bruto nationaal product van deze wereld. Eton* 5 De auteurs hebben daarvoor naar vier aspecten gekeken van de situatie in een land op het gebied van omgang met geo: infrastructuur en beleid institutionele capaciteit adoptieniveau van gebruikers industriële capaciteit Infrastructuur en beleid Dit aspect gaat over het gemak waarmee geodata toegankelijk is, mag worden gedeeld en toegepast. En daarnaast wat er is aan kader stellend en ondersteunend beleid. Voor dit aspect staat Nederland op de 2e plaats. Institutionele capaciteit De 'geospatial industry' heeft 'geo-intelligente' medewerkers nodig met kennis en vaardighe den op het vlak van de omgang met geodata en geosoftware. Die worden ontwikkeld bij de onderwijsinstellingen en trainingsinstituten. Voor dit aspect staat Nederland op de 7e plaats. Adoptieniveau van gebruikers Waar het hier om gaat is de mate waarin gebrui kers geo onderdeel gaan maken van hun werk- en Figuur 1 - De internationale visie van het rapport. productieproces ten behoeve van waardever meerdering en versnelling van besluitvorming. Voor dit aspect staat Nederland op de 3e plaats. Industriële capaciteit Hierbij wordt gekeken naar de door bedrijven ver vaardigde geo-producten (hardware, software, data), de aangeboden dienstverlening en "oplossingen". Voor dit aspect staat Nederland op de 5e plaats. Narain (zie bronnenlijst) vat de score van Nederland zó samen: Nederland staat op de derde plaats van wege z'n mooie aanbod van datasets van topografie en satellietbeelden op diverse kaartschalen. Het was ook één van de eerste landen waar een cloud-based webportaal werd opgezet met real-time toegang tot satellietdata. Vanwege z'n lidmaatschap van de Europese Unie volgt het land het INSPIRE Directief om te komen tot een gemeenschappelijk platform voor ruimtelijke informatie in Europa. Het open data beleid wordt bevorderd om het gebruik van geodata nationaal en regionaal te stimuleren. De institutionele capaciteit van het land is een klasse apart, waarbij de universiteiten enkele van de beste geo-gegradueerden ter wereld opleve ren. De laatste jaren is het gebruik van geo in alle sectoren toegenomen. Hoe de 49 andere landen het doen op de genoemde punten is na te lezen in het rapport (128 pagina's). Dat is gratis verkrijgbaar via geospatialmedia.net/global-geospatial-outlook- report-2017-download.html Bronnen Geospatial Media and Communications, 2017. Global Geospa tial Industry Outlook. Narain, A. 2017. The Global Geospatial Industry Outlook tells the Geospatial Readiness Index of the countries. Op website Geospatial World, 15 maart 2017. https://www.geospatial- world.net/article/global-geospatial-industry-outlook/ Frans Rip is redacteur van Geo-Info. Hij is bereikbaar via frans.rip@wur.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 53