De IBGE-UNGEGN Toponymiecu Verslag Internationalisering Het Istituto Brasileiro de Geografia e Estadistica (IBGE, de Braziliaanse topografische dienst) en de UNGEGN (United Nations Group of Experts on Geographical Names) werkgroep voor Scholing in de Toponymie organiseerden afgelopen mei samen een vijfdaagse cursus. Er waren 34 deelnemers uit 7 landen (Angola, Argentinië, Brazilië, Mozambique, Portugal, Sao Tomé en Uruguay). Docenten kwamen uit Brazilië, Canada, Duitsland en Nederland. De cursus werd geopend door Paulo Rabello de Castro, directeur-generaal van IBGE, en Helen Kerfoot, erevoorzitter van UNGEGN. 52 Geo-Info I 2017-4 De eerste dag was gewijd aan de functies van geografische namen, een inleiding tot de gebruikte terminologie, de standaardisatie van geografische en statistische namen, en de door UNGEGN daarbij verstrekte steun. De tweede dag werd het veldwerkgebied geïntroduceerd aan de hand van de geschiedenis van de plaats namen die er voorkomen en een geografische en historische beschrijving. Rond 1570 is de inheemse bevolking hier verdreven door de Portugezen, die in de 17e eeuw suikerriet verbouwden en daarvoor slaven importeerden uit Afrika - een aantal plaatsnamen (zoals Cachoeira dos Escravos - Waterval van de slaven) verwijst daar nog naar. In de 18e eeuw werd de stad een knooppunt in het vervoer van delfstoffen naar de kust en in de 19e eeuw werd het een uitvoerhaven van koffie. Omdat het pas in 1920 met het spoorwegnet werd verbonden, werd de stad, eens de belangrijkste exporthaven van Brazilië, economisch door andere steden ingehaald. Dat heeft ongetwij feld bijgedragen aan het behoud van de oude koloniale gebouwen in de stad. Namenverzameling en interviewtechnieken werden in andere presentaties besproken, de bij het veldwerk toe te passen formulieren wer den geïntroduceerd en er werd geoefend met GPS-apparatuur die gebruikt kon worden om de in het veld verzamelde benoemde objecten te lokaliseren. De volgende dag reisde de groep met busjes naar het veldwerkgebied rond de historische stad Mangaratiba, aan de kust, ongeveer 85 kilometer ten westen van Rio de Janeiro. Het daaropvolgende veldwerk was anders dan het gebruikelijke (topografische) veldwerk: meestal zouden alle namen in het veld wor den verzameld via interviews en op bordjes, maar deze oefening ging het om certificering in het veld. Het IBGE-personeel had vooraf de geografische namen van het gebied bestudeerd aan de hand van oude en nieuwe kaarten, historische en actuele publicaties. Dat resulteerde in een aantal 'twijfelachtige' namen, waarvan de spelling, locatie of catego rie niet met zekerheid kon worden vastgesteld. Het werd de taak van de veldwerkdeelnemers om de juiste gegevens te krijgen voor die namen. De deelnemers werden verdeeld in drie groepen, vergezeld van tolken voor r 1.M0W Figuur 1 - Veldwerkkaart van de omgeving van de plaats Mangaratiba aan de Atlantische oceaan, ongeveer 85 kilometer ten westen van Rio de Janeiro (bron: IBGE).

Geo-Info | 2017 | | pagina 54