rsus in Rio de Janeiro THEMA 2017-4 I Geo-Info 53 Figuur2 - Interview tijdens het veldwerk. spronkelijk Alminhas heette ('de kleine zielen', genoemd naar een kinderbegraafplaats die daar vroeger gevestigd was). Een rijke grondei genaar was er sindsdien in geslaagd deze naam op de topografische kaart te laten veranderen in Bela Vista, en inderdaad wordt die naam ook gebruikt voor het dorpje in de GeoNa- mes naamserver. Maar de lokale bevolking (zie figuur2), hoewel daarvan op de hoogte, gebruikt die naam nooit. Tijdens het veldwerk bleek dat ze alleen naar hun dorp verwijzen onder de naam Serra do Piloto, naar de bergrug waarop het dorp ligt. Ook berichten in de lokale pers, spandoeken en richtingborden verwijzen allemaal naar Serra do Piloto. Bij navraag onder de lokale zegslieden, beweerden enkelen dat de naam ontstaan zou zijn na een vliegtuig ongeluk waarbij een vliegtuig tegen de berg aanvloog. Maar dat moet een bedenksel zijn: al Figuur 3 - Opschrift op het hek van de dorpskerk in Serra do Piioto. degenen die niet vloeiend Portugees spraken en door IBGE-technisch personeel dat gewend was om veldwerk te doen. Elke groep kreeg een kaart en luchtfoto van hun gebied mee, waarop de locatie van de niet met zekerheid benoemde objecten stond aangegeven (zie figuur 1), evenals een lijst daarvan. Ter plaatse werden informanten gezocht, men verwees ons naar mensen die veel van de geschiedenis wisten en met hun hulp wisten we de meeste van de twijfelachtige gevallen op te lossen. Twijfelachtige gevallen Een van de twijfelachtige gevallen betrof de naam van een dorpje in de bergen dat oor- op i9e-eeuwse kaarten komt de naam Serra do Piloto voor en toen waren er nog geen vlieg tuigen. Midden in het dorp Serra do Piloto ligt de kerk Sao Joao Marcos (figuur 3), gebouwd in de jaren 40 toen de naburige stad van die naam onder water kwam te staan vanwege de aanleg van een stuwmeer om Rio de Janeiro van water te voorzien. De heiligenbeelden uit de kerken van die stad zijn toen naar dit dorp overgebracht. Na de verzameling van alle namen die gecer tificeerd moesten worden, keerde de groep cursisten weer naar Rio terug en bereidde de geografische namen voor om in te dienen bij het 'Namenbureau'. Een vergadering van een Namenbureau werd gesimuleerd, waarbij de argumenten om de namen te standaardiseren zoals voorgesteld werden besproken door de veldwerkgroepen en uiteindelijk gecertificeerd. De volgende stap bestond uit instructie in het opbouwen van namendatabases - in perfecte omstandigheden, want het klaslokaal was uitgerust met laptops voor alle deelne mers, voorzien van de juiste software. Na de opbouw van de database werden demon straties gegeven hoe daaruit producten af te leiden, zoals gazetteers (plaatsnamenlijsten) en automatisch gelabelde kaarten. Er werd een oefening in kaartbelettering gehouden om te laten zien dat het nodig is om de kaartnamen in categorieën te verdelen, met specifieke lettertypestijlen voor elke catego rie, om ze makkelijker op de kaart te kunnen herkennen. Omdat standaardisatie van namen geen zin heeft zonder bekendmaking en verspreiding van de gestandaardiseerde namen, werden nationale programma's voor dit doel besproken, evenals wereldwijde en commer ciële naamservers. Ook werd de internationale namenstandaardisatie besproken, met de extra problemen van conversiesystemen tussen verschillende schriftvormen, en het bestaan van exoniemen, aan de hand van de redactionele keuzes die voorde naamgeving in een schoolat las van de wereld gemaakt moeten worden. Kartografen van de Universiteit Utrecht, de Topo grafische Dienst en Wolters-Noordhoff hebben in de jaren 80 de stoot gegeven tot het geven van toponymiecursussen voor de UNGEGN, en een twintigtal jaren doen we dat nu samen met karto grafen uit Duitsland (BKG) en Canada. De cursisten zijn steeds topografen en kartografen van topo grafische diensten en andere instanties die zich met de standaardisering van geografische namen bezighouden, en ingewijd moeten worden in deze problematiek. Daarbij komen dus zowel de theorie, het verzamelen van namen in het terrein en hun bewerking en invoer in namendatabases aan de orde. Het lesmateriaal dat voor deze cursus werd gebruikt, is ook in te zien op de website van de UNGEGN: unstats.un.org/unsd/geoinfo/ UNGEGN/Toponymy_Training_Brazil.html Ferjan Ormeiing

Geo-Info | 2017 | | pagina 55