Internationaal werk van h waar we gaan en waar we Internationalisering Nederland heeft een goedwerkend kadaster. Wij vinden dat gewoon, maar voor ongeveer 70% van de wereldbevolking is die mate van zekerheid over grondeigendom en grondgebruik niet weggelegd. En dat terwijl landregistratie een belangrijke voorwaarde is voor armoedebestrijding. Het Kadaster helpt andere landen met het opzetten en verbeteren van hun kadastrale registratie en het inrichten van hun geo-informatie infrastructuur. Door Kees de Zeeuw Het Kadaster heeft onder andere een adviesproject in Bangladesh. 54 Geo-Info I 2017-4 Over het recht op het bezit of gebruik van land - of het recht om ergens te mogen zijn - kun je heel filosofische of politieke discus sies voeren. Daar gaat dit artikel niet over. Uitgangspunt is dat er vanuit het oogpunt van de Verenigde Naties een belang is om landrechten wereldwijd te registreren. In 2015 hebben alle landen van de Verenigde Naties gezamenlijk 17 werelddoelen voor duurzame ontwikkeling vastgesteld. Dit zijn de zogehe ten Sustainable Development Goals (SDG's) 2015-2030. Armoedebestrijding is een van de doelen, naast bijvoorbeeld klimaataanpas sing en rechtvaardige overheden. Aan elke SDG zijn concrete acties. Bijvoorbeeld voor armoedebestrijding is één van de acties: zorg dat mensen eigendom en zeggenschap over grond kunnen krijgen. Dat vraagt om een goede kadastrale registratie. Activiteiten in het buitenland Het Kadaster wil een bijdrage leveren aan deze SDG's. Dit doen we door onze kennis en ervaring te delen met andere landen. Delen betekent dat we kennis brengen én halen. Ook behartigt het Kadaster op een aantal plekken in de wereld het Nederlands belang op het gebied van landre gistratie en geo-informatie. We onderscheiden daarom drie soorten activiteiten: advisering, ont wikkelingssamenwerking en vertegenwoordiging. Het internationaal advieswerk voert het Kadaster op basis van kostendekkendheid uit. Dat betekent dat er externe financiering nodig is. Het Kadaster bouwt in een ander land niet een kadaster van de grond op, maar facili- teert in het proces. Door het delen van onze expertise moeten landen zo snel mogelijk op eigen kracht een organisatie draaiende kunnen houden. De werkzaamheden van het Kadaster in het buitenland zijn altijd vraaggestuurd. Gemiddeld is het Kadaster op deze manier ieder jaar in iets meer dan twintig landen actief Het kadaster is geen ontwikkelingssamenwer king organisatie of fonds. Toch weten we dat sommige ontwikkelingsdoelen alleen mogelijk zijn als daar geen gevraagde vergoeding tegen over staat. Zo maakt het Kadaster het bijvoor beeld mogelijk om buitenlandse delegaties te ontvangen uit landen die daar geen budget voor hebben en ondersteunen wij de 'School for Land Administration Studies'. Samen met het ITC in Enschede maken we zo opleiding en onderzoek voor landadministratie mogelijk. De Nederlandse vertegenwoordiging in het buitenland is heel divers. Dat kan zijn door deelname aan conferenties en congressen, maar ook door mee te vergaderen op Europees of mondiaal niveau in vak gerelateerde gremia. In Europa betekent dit dat we bijvoorbeeld betrokken zijn bij de ontwikkelingen rond INSPIRE, een rol spelen in EuroGeographics en onze bijdrage leveren aan organisaties als ELRA, EULIS, EUROSDR en PCC. Mondiaal gezien is dat netwerk nog veel groter. Zo vertegenwoordi gen we Nederland bij de Verenigde Naties in UN GGIM (GGIM staat voor 'Global Geospatial Information Management'). Ook werken we samen met organisaties als UN-Habitat en FAO aan kennisontwikkeling, zijn we op velerlei vlak actief binnen de internationale federatie van landmeters (FIG) en werken we regelmatig met en voor de Wereldbank. Internationale projecten Het Kadaster heeft de internationale advies projecten ondergebracht bij de afdeling Kadaster International. Grofweg heeft Kadaster International vijf regio's waar gewerkt wordt: Afrika, Azië, Latijns - en Midden Amerika, Europa en de Arabische staten. Dit jaar uit zich dit in projecten in landen als Mozambique,

Geo-Info | 2017 | | pagina 56