et Kadaster staan THEMA Voorbeelden van adviesprojecten i 2017-4 I Geo-Info 55 Internationale activiteiten in Kenia. Tanzania, Benin, Jordanië, Bhutan, Bangladesh, Indonesië, Aruba, Colombia, Suriname en de Balkan. De schatting is dat we de afgelopen drie decennia op deze manier in meer dan zeventig landen advieswerk gedaan hebben. Hierbij werken veelal in opdracht van de Nederlandse overheid, Europese Commissie, Wereldbank en de VN. In sommige landen lukt dat ook met directe financiering van de nationale overheid of andere internationale fondsen. Partnerschap Samenwerking en partnerschap is essentieel in ons internationale werk. Sinds 2015 is er een direct partnerschap met het Ministerie van Buitenlandse Zaken, LAND genaamd. LAND ('Land Administration for National Develop ment') is er op gericht om de zogenaamde 'Fit-for-Purpose Land Administration Appro ach' elders in de wereld te introduceren. De samenwerking met bedrijfsleven, kennisinstitu ten, NGO's en ander overheden is overal aanwezig en wordt steeds zichtbaarder. Maar die samen werking is niet uniek of exclusief. Ieder samenwer kingsproject wordt weer opnieuw bekeken hoe een goed consortium kan worden samengesteld. Een mooi voorbeeld is hoe GeoBusiness Neder land samen met het Kadaster afgelopen jaar een geo-handelsmissie naar Suriname organiseerde die zowel bij de Nederlandse als Surinaamse bedrijven in goede aarde viel. Ook de interna tionale conferentie over land administratie en standaarden die in samenwerking met de TU-Delft eerder dit jaar georganiseerd werd, laat zien dat samenwerking de enige weg vooruit is. Aan de andere kant zien we bijvoorbeeld hoe de 'Call for Action' van Oxfam Novib om informele landrech- Colombia (vrede): Landrechten spelen een belangrijke rol in de vredesonderhandeling tussen FARC en overheid. Van wie was, is en wordt de grond? En waar baseer je je op? Het Kadaster werkt in Colombia nauw samen met de Nederlandse ambassade. Wij advise ren de overheid hoe zij in de voormalige conflictgebieden de land registratie zo op kunnen zetten dat er snel, goedkoop en goed genoeg landtitels voor boeren kunnen worden uitgegeven zodat het vredesproces op basis van eerlijke landrechten plaats kan vinden. Rwanda (rechtszekerheid, gelijkheid en vluchtelingen): Na de genocide begin jaren 90 was een kadaster onderdeel van het stabiliteitsplan voor het land. Rwanda wist in tien jaar tijd 10 miljoen percelen voor minder dan 10 dollar te registeren. Hier hebben we gehol pen 1 op de 100 Rwandezen op te leiden zodat zij op satellietfoto's nauwkeurig percelen konden intekenen waarmee mensen hun bewijs van eigendom konden krijgen. Bangladesh (conflicten en economische ontwikkeling): Het aantal conflicten om land is der mate groot dat het rechtssysteem volledig vastgelopen is in Bangladesh. Er is corruptie met grond en formele en informele systemen lopen door elkaar. Wetgeving en methodes voor land administratie zijn bovendien ouderwets, uit begin vorige eeuw. We geven voorlichting en opleiding aan (nieuwe) professionals. Een alternatieve vorm van landmeten, databeheer en gegevensverstrekking moet helpen bij het oplossen van conflicten zonder rechtszaken. Griekenland (belasting heffen): Om overheidsinkomsten te genereren is het heffen van belasting op vastgoed belangrijk. Wetgeving, praktijken en belangen hinderen deze ontwikkeling. Op verzoek van de Europese Commissie hebben wij adviezen opgesteld hoe de overheid transparanter kan zijn en instituties in kan richten om betere en eerlijkere belasting te heffen. Ook in Nepal is het Kadaster actief. ten wereldwijd te erkennen gebaat is bij support van het Kadaster, om aan te tonen dat er manieren zijn om dat ook daadwerkelijk te doen. Tot slot De ambities van de SDG's zijn haalbaar en vragen om een actieve houding van mensen en organisaties. Het registreren van landrechten (formeel en informeel) is daarbij van belang en zeer relevant. En het gesternte is goed; Hetthema landrechten heeft momentum met politieke aandacht, maatschappelijke vraag en technologische mogelijkheden. Het Kadaster kan helpen aanjagen en samenwerken en is daarom internationaal actief. Kees de Zeeuw is sinds 2010 hoofd van Kadaster International en is verantwoordelijk voor de internationale activiteiten van het Kadaster. Ook is Kees vertegen woordiger van Nederland bij de Verenigde Naties over het thema Global Geospatial Information Management (UN GGIM). Binnen die groep is hij voorzitter van de UN Group of Experts on Land Administration and Management (UN-GE-LAM). Hij is bereikbaar via Kees.Zeeuw@kadaster.nl.

Geo-Info | 2017 | | pagina 57