CLGE General Assemblee, 20-23 Verslag Internationalisering Het was feest deze keer! In Lausanne. Honderd jaar IGS. En te midden van deze festiviteiten kon het CLGE als overkoepelend Europees comité hier haar halfaarlijkse bijeenkomst houden. 56 Geo-Info I 2017-4 Er stonden een paar mooie bijdragen op de agenda en de interactie met het IGS-programma werkte aanstekelijk. Vooral de door hen pontificaal voor het congrescentrum (Swiss Tech Centre) geplaatste portakabin met GeoLabSuisse bevatte een schat aan informatie: een heel klein museum met GeoFort-waardige doorkijkjes. Naast een letterlijk down-to-earth weergave van de werking van positioneringssatellieten (een stukje Zwitsers berglandschap omringd door ijzeren staven met daarbovenop een paar rolmaatjes, voorstellend de satellieten: hoe simpel kun je het maken? Zie afbeelding 2) ook een opstelling om met een spiegelreflexcamera een 3d-pointcloud te vervaardigen van de bezoekers. Inqonieur-Geomeier Sthweiü I C I n jénieurE - Géflm él ne 5 S uts e 65 I IngegngrNGflflniplriSvirien In drie talen dezelfde afkorting is op z'n minst opmerkelijk! Het plenaire deel van de bijeenkomst werd met de nodige formele plichtplegingen en goede woorden over en weer geopend door de vertegenwoordigers van zowel IGS als CLGE (resp: Fridolin Wicki en Maurice Barbieri). Thema van deze dagen was: 'Pushing boundaries', alsof er nog wat grenzen rechtgezet moesten worden. Opvallend was dat er vanaf het eerste moment volop aandacht was voor de spreekwoordelijke Zwitserse precisie en accuratesse. Natuurlijk: de klokken gelijkzetten. Dat heeft ons vier dagen parten gespeeld: of het nu ging over precisie tunnelboringen of het op tijd beginnen van een presentatie of het bezoeken van het Rode Kruis- museum: alles liep strak en reglementair op de klok. Je wilt eigenlijk niet dat dit cliché genoemd hoeft te worden, maar men liet zich erop voor staan: er was geen ontkomen aan. Robotisering Dan wordt het bijzonder interessant om een futuroloog/Zukunftsforscher (Georges T. Roos) aan het woord te horen: aan de hand van tien stellingen ging hij vooruit in de tijd. De invloed van bevolkingsgroei, de invloed daarvan op de ruimte, de afnemende bestedingsbudgetten, de toenemende kosten voor gezondheidszorg en meerkosten in het sociale domein, de spanningen die daarbij optreden op demografisch terrein, immigratie. Kortom: de problematiek waar ook de omringende EU-landen mee te maken hebben. Hij schetste de vierde industriële revolutie; na mechanisatie, elektrificatie en automatisering is nu de robotisering aan de beurt. Ik weet niet hoe het u vergaat, maar ik schrok ervan (of veerde op) dat 47% van de arbeidsmarkt in Zwitserland al in 2020 gerobotiseerd zal zijn. En dat geeft dan weer minder druk op benodigde menselijk arbeid en ook minder benodigde infrastructuur. Uitdagingen te over voor ruimtelijk planners. Ikga T Weergave van de werking van positioneringssatellieten. niet al zijn stellingen hier opvoeren, maar zijn presentatie was prikkelend genoeg om nog eens na te zien voordat het 2020 is (zie: www.sli.do/ met eventcode #igsioo). Hierna was er tijd en ruimte gereserveerd voor Matthias Wasem van Autodesk DACH die een mooi doorkijkje gaf naar BIM, waarbij de schakels van de keten plan, manage, build and design ruim aandacht kregen. Nogal 'Disruptive' was de volgende spreker (Xavier Comtesse) die zeker wist dat 'landregistration will be replaced by Blockchain'. Vooral provocatief en tegelijkertijd over z'n eigen toekomst: 'my job is going down the drain!'. Hij schetste sowieso een wat somber perspectief: vijftig beroepen zijn in het afgelopen decennium verdwenen, of positief geduid: robots betalen geen belasting. Hij haalde daarbij aan dat we onderhand rijp zijn voor de toekomst, waarin IoT (Internet of Things) de maat gaat slaan, al was het maar om te voorkomen dat 10% van het stedelijk autoverkeer besteed wordt aan zoeken naar een P-plaats. 'Not smart', was zijn understatement. Het wordt tijd voor nieuwe economische concepten. Ik kon het bij de aange haalde voorbeelden niet laten even te denken aan het vijftig jaar geleden door Provo gelanceerde 'wittefietsenplan'. Onbegrensde mogelijkheden Curtis Sumner van het Amerikaanse NSPS (National Society for Professional Surveyors; 50.000 licensed surveyors was ingevlogen om een vergelijk te maken met het land van onbegrensde mogelijkheden. Nu ja: over grenzen gesproken: opvallend was dat hij in zijn betoog de enorme verschillen weergaf tussen de oostelijke en weste lijk staten. In het oosten de 'meeting balances', in het westen van de V.S. het 'rectangular system' uit de tijd van president Jefferson. Ondanks of dankzij deze verschillen viel op dat de mate waarin de Amerikaanse benadering van landmeetkundige grensbepaling geen schoolvoorbeeld is voor de Europese situatie en zeker niet gekopieerd behoeft te worden. De mate waarin mensen zijn opgeleid om hun werk goed te doen, is discuta bel. Geen universitaire opleidingen voorhanden, geen professoren en nauwelijks voortbestaan van het vak. Hij noemde nog een treffend voorbeeld waarbij de inmates van een of andere staatsgevangenis in Virginia ter rehabilitatie een

Geo-Info | 2017 | | pagina 58